Žulová

Žulová
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Czechy

Kraj

ołomuniecki

Burmistrz

Zdeněk Lučan

Powierzchnia

14,75 km²

Wysokość

290 m n.p.m.

Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość


1284
87,1 os./km²

Kod pocztowy

790 65

Tablice rejestracyjne

JE

Położenie na mapie Czech
Ziemia50°18′33″N 17°05′53″E/50,309167 17,098056
Strona internetowa
Portal Czechy

Žulová (do 1948 Frýdberk, niem. Friedeberg) – miasto położone w Czechach, w czeskiej części Śląska, w kraju ołomunieckim, w północno-zachodniej części okręgu Jeseník, na Przedgórzu Paczkowskim (cz. Žulovská pahorkatina). Leży 15 km na północny zachód od Jeseníka, 56 km na północ od Šumperka i 16 km na południowy wschód od polsko-czeskiego przejścia granicznego Bílý Potok/Paczków. Miasto położone przy ujściu Stříbrného potoka do rzeczki Vidnávky. Na zachód od miasta rozcziąga się pasmo Gór Złotych (cz. Rychlebské hory). Najniżej położone miejsce leży na wysokości ok. 290 m n.p.m., najwyższe (Boží hora) – 525 m n.p.m. We wschodniej części miasta znajduje się staw "Velký rybník" (11 ha) – największy staw w powiecie Jesenik. W mieście znajduje się szkoła podstawowa oraz biblioteka.

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z roku 1266, gdy wchodzi w skład majątku wrocławskiego biskupstwa jako gród Vridenberg (Frýdberk). W zamku mieli siedzibę rycerze-rozbójnicy, którzy łupili okolice. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony przez Szwedów.

Dopiero z końcem XVII w. miasto zaczęło się podnosić ze szkód wojennych i pożarów. Stopniowo były odbudowane budynki w mieście i na podgrodziu, a w pozostałościach zamku został założony browar. Miasteczko się powoli rozwijało, osiedlały się w nim rodziny rzemieślników (głównie tkaczy).

Po zniesieniu pańszczyzny w roku 1850 został utworzony nowy system administracyjny i sądowniczy. Ówczesny "Frýdberk" znalazł się w powiecie (okres) "Frývaldov" (dzisiejszy "Jeseník)") i podlegał okręgowi sądowemu ("soudni okres" Vidnava). Po roku 1850 rozpoczęło się w okolicy wydobycie granitu oraz powstała szkoła kamieniarska.

W roku 1938 w wyniku układu monachijskiego Žulová została przyłączona do Niemiec w granicach Kraju Sudetów.

Po II wojnie światowej niemieccy mieszkańcy, którzy stanowili większość w Žulovej zostali wysiedleni. Po zasiedleniu przez nowych osadników zmieniono nazwę z niemieckiego "Friedberg" na nowo utworzone czeskie "Žulová". Doszło do tego 5 lutego 1948. W roku 1949 majątek biskupa wrocławskiego znacjonalizowano i przeniesiono na własność skarbu państwa czechosłowackiego. Wtedy też Žulová utraciła prawa miejskie.

W roku 1976 zostały do Žulovéj przyłączone wsie Kobylá nad Vidnavkou i Skorošice. Ostatnio zostały one ponownie wyłączone – Skorošice w 1990, a Kobylá w 2001 r.

10 października 2006 Žulová odzyskała prawa miejskie.

Dane statystyczne

Kościół św. Józefa z gotycką wieżą
Architektura Žulovéj
Zrekonstruowany budynek ratusza na rynku w Žulovéj
Domy rzemieślników na Mariánském náměstí v Žulovéj
Mariánské náměstí w Žulovéj
Przystanek autobusowy na rynku w Žulovéj
Wzniesienie Boží hora (525 m) z neogotycką kaplicą

23 lipca 2007 w mieście żyło 1 327 mieszkańców. 15% stanowiły dzieci do 15 roku życia. Według danych z ostatniego spisu ludności 86% ludności należało do narodowości czeskiej, 5% do narodowości słowackiej, 3% do narodowości morawskiej a 2% do narodowości niemieckiej. 24% mieszkańców określiło się jako wierzący. Z tego 87% to rzymscy katolicy. W czasie spisu 15% ludności była bezrobotna, obecnie (31.12.2006 r.) sytuacja stała się jeszcze gorsza – 18% mieszkańców jest bez pracy. Najwięcej pracuje w przemyśle i budownictwie.

Ruch turystyczny

Okolice Žulovéj są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Miasto jest punktem wyjścia w Góry Złote (Rychlebské hory), do Nýznerovskich wodospadów, na Przedgórze Paczkowskie (Žulovská pahorkatina), na Smolný vrch, do ruin zamku Kaltenštejn, do jaskini Na Pomezí w Lipové, do uzdrowiska Jeseník albo do Vidnavy. Przez miasto przechodzi czerwony szlak turystyczny Javorník - Jeseník oraz niebieski szlak Horní Lipová - Nýznerovské vodopády - Žulová - Černá Voda.

W mieście istnieje niewielka liczba miejsc noclegowych w prywatnych pensjonatach. Najbliższy hotel jest we wsi Černá Voda.

Zabytki

  • pierwotnie gotycki zamek Frýdberk – z zamku zachowała się jedynie z daleka widoczna wieża, która jest obecnie częścią kościoła św. Józefa oraz resztki murów obronnych
  • Figura św. Jana Nepomucena
  • Neogotycka kaplica na wierzchołku Boží hory – pierwotna kaplica była zbudowana już w roku 1713, w roku 1864 została znacznie zniszczona przez nieznanych wandali i musiała być odbudowana w latach 1878-1886
  • Słup z figurą Panny Marii
  • Historyczny kamienny most

Połączenia

Przez Žulovou przechodzi droga krajowa nr 60 łącząca Jeseník z Javorníkem i z przejściem granicznym do Polski. Droga II/456 prowadzi do Staréj Červenéj Vody i Velkých Kunětic. Drogi III rzędu łączą miasto z okolicznymi wsiami i przysiółkami.

W mieście jest stacja kolejowa na lokalnej trasie na 295 Lipová LázněJavorník ve Slezsku. Na obszarze administracyjnym Žulovej znajduje się również przystanek kolejowy w Tomíkovicach. Obecnie jeździ tu 11 par pociągów.

Miasto posiada następujące połączenia autobusowe Jeseník-Javorník-Bílá Voda, Jeseník-Žulová-Bernartice-Javorník, Jeseník-Vidnava oraz Jeseník-Písečná-Černá Voda-Žulová. W dni robocze jest 25 połączeń.


Podział

części gminy

  • Starost
  • Tomíkovice
  • Žlíbek
  • Žulová

gminy katastralne

  • Tomíkovice (612,23 ha)
  • Žulová (863,11 ha)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Zulova.JPG
(c) I, Ondrej.konicek, CC-BY-SA-3.0
Church tower in Žulová from western
Zulova oldstreet.JPG
(c) I, Ondrej.konicek, CC BY 2.5
old houses in Žulová
Žulová vlajka.jpg
Vlajka obce Žulová
Zulova CZ CoA.svg
Municipal coat of arms of Žulová town, Jeseník District, Czech Republic.
Zulova bozihora.JPG
(c) I, Ondrej.konicek, CC BY 2.5
Chapel on Boží hora hill above Žulová.
Zulova sloup.JPG
Collumn and the modern shopping store building on the square in Žulová.
Zulova radnice.jpg
(c) I, Ondrej.konicek, CC-BY-SA-3.0
Town hall in Žulová.
Zulova an.JPG
(c) I, Ondrej.konicek, CC BY 2.5
Bus station in Žulová.
Žulová - kostel svatého Josefa.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół św. Józefa w Žulovej. Wieża to pozostałość dawnego zamku Friedberg