10. ceremonia wręczenia Orłów

10. ceremonia wręczenia Orłów
Data14 kwietnia 2008
MiejsceTeatr Narodowy, Warszawa
ProwadzenieMaciej Stuhr
Czas trwania1 godzina
Stacja telewizyjnaPolska TVP 2[1]
Nawigacja

10. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2007, miała miejsce 14 kwietnia 2008 roku, w Teatrze Narodowym w Warszawie[2]. Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Maciej Stuhr[2].

Ogłoszenie nominacji do nagród nastąpiło 4 lutego br. O nominację do nagrody tegorocznie ubiegało się 28 filmów[3]. Polskie Nagrody Filmowe zostały wręczone w siedemnastu kategoriach – po raz pierwszy wręczono nagrodę w nowej kategorii, odkrycie roku. Ceremonia wręczenia nagród odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W trakcie trwania ceremonii dokonano prezentacji pierwszego Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej. Na to stanowisko, wybrano Agnieszkę Holland[2].


Tegorocznie najwięcej nominacji – 11 – otrzymał film Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy[4]. Obraz został również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Siedem nominacji otrzymał film Sztuczki w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. O sześć nagród ubiegać się mogą dwa filmy: Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej oraz Parę osób, mały czas w reżyserii Andrzeja Barańskiego[5].

W kategorii najlepsza główna rola kobieca nominowana została Danuta Szaflarska za rolę w filmie Pora umierać. Jest to trzecia nominacja dla aktorki, która dwukrotnie nominowana była w kategorii najlepszej roli drugoplanowej. Również trzecią nominację w karierze, tegorocznie otrzymała Krystyna Janda, która wystąpiła w filmie Parę osób, mały czas. Kategorię zamyka Sonia Bohosiewicz, nominowana również w kategorii odkrycie roku. Są to pierwsze nominacje dla tej aktorki, a otrzymała je za rolę w filmie Rezerwat.

Czwartą nominację w karierze (w tym drugą w kategorii najlepsza główna rola męska) otrzymał Andrzej Chyra, która zagrał w filmie Katyń. Pozostałe nominacje w tej kategorii otrzymali: Robert Więckiewicz za rolę w filmie Wszystko będzie dobrze oraz Andrzej Hudziak za grę w filmie Parę osób, mały czas. Dla obu aktorów to pierwsze nominacje do Polskich Nagród Filmowych.

O nagrodę w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca, trzeci raz ubiega się Stanisława Celińska, tym razem za rolę w filmie Południe-Północ. Dla Celińskiej, to czwarta nominacja do Orłów w karierze, jest również laureatką nagrody za rolę w filmiue Pieniądze to nie wszystko. Trzecią nominację w karierze do nagrody, otrzymała Danuta Stenka, za rolę w filmie Katyń. Stenka jest laureatką Orła za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie Chopin. Pragnienie miłości. Kategorię najlepszej drugoplanowej roli kobiecej zamyka Krystyna Tkacz, nominowana za rolę w filmie Parę osób, mały czas. Jest to pierwsza nominacja dla aktorki.

Szóstą nominację w karierze, w jednej kategorii – najlepsza drugoplanowa rola męska, otrzymał tegorocznie Jan Frycz, za drugoplanową rolę w filmie Korowód. Frycz, jest laureatem dwóch Orłów w tejże kategorii. Pozostali nominowani to: Artur Żmijewski za rolę w filmie Katyń oraz Tomasz Sapryk za występ w filmie Sztuczki. Dla obu aktorów to pierwsze nominacje do nagrody.

Siódmą nominację w kategorii najlepsze zdjęcia otrzymał operator Paweł Edelman, który zrealizował zdjęcia do filmu Katyń. Dziewiątą nominację w karierze otrzymała montażystka Wanda Zeman, w tym roku za pracę nad filmem Parę osób, mały czas.


Najwięcej nagród – siedem – przyznano filmowi Katyń, w reżyserii Andrzeja Wajdy, który otrzymał nagrodę m.in. za najlepszy film. Trzy nagrody przypadły twórcom filmu Sztuczki, w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego[6]. Sam reżyser otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. Jest to druga nagroda w tej kategorii dla Jakimowskiego[2].

Nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą otrzymała Danuta Szaflarska za rolę w filmie Pora umierać. Szaflarska jest najstarszą laureatką nagrody w tej kategorii. Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Danuta Stenka, za grę w filmie Katyń.

Najlepszą główną rolę męską zagrał Robert Więckiewicz w filmie Wszystko będzie dobrze. Nagrodę za drugoplanową rolę męską otrzymał Tomasz Sapryk za film Sztuczki. Dla obu aktorów to pierwsze nagrody, przyznane za pierwsze nominacje.

Trzecie nagrody w karierze otrzymali: operator Paweł Edelman za film Katyń oraz montażystka Wanda Zeman za film Parę osób, mały czas.

Nagrodę za osiągnięcia życia odebrał Janusz Morgenstern[7].

Laureaci i nominowani

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy film

Reżyser / Producenci / Koproducenci – Film

Najlepszy film europejski

Reżyser − Film • Kraj produkcji

Najlepsza reżyseria

Najlepszy scenariusz

Najlepsza główna rola kobieca

Najlepsza główna rola męska

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca

Najlepsza drugoplanowa rola męska

Najlepsze zdjęcia

Najlepsza muzyka

Najlepsza scenografia

Najlepsze kostiumy

Najlepszy montaż

Najlepszy dźwięk

Odkrycie roku

Nagroda publiczności

Nagroda za osiągnięcia życia

Podsumowanie ilości nominacji

(Ograniczenie do dwóch nominacji)

11 : Katyń
7 : Sztuczki
6 : Pora umierać, Parę osób, mały czas
4 : Rezerwat
3 : Wszystko będzie dobrze, Korowód
2 : Południe-Północ, Hania, Strajk, Nightwatching

Podsumowanie ilości nagród

(Ograniczenie do dwóch nagród)

7 : Katyń
3 : Sztuczki
2 : Parę osób, mały czas

Prezenterzy nagród

Imię i nazwiskoWręczenie nagrody za:
Katarzyna Figura i Daniel OlbrychskiNajlepszy film
Ewa WencelNajlepszy dźwięk
Jan Machulski i Edyta OlszówkaNajlepszy reżyser
Janusz Gajos i Bogdan ZdrojewskiNagroda za osiągnięcia życia
Andrzej GrabowskiNajlepsza drugoplanowa rola kobieca
Andrzej ChyraNajlepsza główna rola kobieca
Urszula GrabowskaNajlepsza muzyka
Jowita BudnikNajlepsza główna rola męska
Małgorzata Kożuchowska i Cezary KosińskiNajlepsze zdjęcia
Zbigniew ZamachowskiNajlepszy scenariusz
Anna Samusionek i Andrzej UrbańskiNagroda publiczności
Dariusz JabłońskiPrezydent Polskiej Akademii Filmowej
Piotr MachalicaNajlepszy film europejski
Marian OpaniaNajlepszy montaż
Sławomir OrzechowskiNajlepsza scenografia
Arkadiusz JakubikOdkrycie roku

Przypisy

  1. Łukasz Szewczyk: Orły 2008 w telewizyjnej Dwójce (pol.). www.media2.pl, 2008-04-13. [dostęp 2011-06-07].
  2. a b c d KS, AC: Orły 2008. 7 nagród dla "Katynia" (pol.). Stopklatka.pl, 2008-04-14. [dostęp 2011-06-07].
  3. Polskie Nagrody Filmowe Orły 2008 (pol.). Stopklatka.pl, 2008-04-10. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-15)].
  4. Łukasz Muszyński: "Katyń" zgarnia najwięcej nominacji do Orłów 2008 (pol.). Filmweb, 2008-02-04. [dostęp 2011-06-07].
  5. KS: Orły 2008. 11 nominacji dla "Katynia" (pol.). Stopklatka.pl, 2008-02-04. [dostęp 2011-06-07].
  6. Rozdano Orły 2008: 7 statuetek dla "Katynia" (pol.). Filmweb, 2008-04-14. [dostęp 2011-06-07].
  7. ks: Orły 2008. Janusz Morgenstern nagrodzony za całokształt (pol.). Stopklatka.pl, 2008-03-03. [dostęp 2011-06-07].

Linki zewnętrzne


Media użyte na tej stronie