21 Dywizja Górska SS (1 albańska) „Skanderbeg”

21 Dywizja Górska SS „Skanderbeg”
21 Waffen-Gebirgs-Division der SS
Historia
Państwo

 III Rzesza

Sformowanie

17 kwietnia 1944

Rozformowanie

1 listopada 1944

Patron

Skanderbeg

Dowódcy
Pierwszy

Josef Fitzthum

Ostatni

August Schmidthuber

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Dyslokacja

Prizren

Formacja

Waffen-SS

Rodzaj wojsk

piechota

Podległość

XXI Górski Korpus Armijny

21 Dywizja Górska SS (1. albańska) „Skanderbeg” (niem. 21 Waffen-Gebirgs-Division der SS „Skanderbeg”) – kolaboracyjna jednostka wojskowa Waffen-SS złożona z Albańczyków, powstała pod koniec II wojny światowej.

Historia jednostki

Po ogłoszeniu przez Włochy zawieszenia broni we wrześniu 1943, kontrolę nad Albanią przejęli Niemcy. Reichsführer SS Heinrich Himmler postanowił utworzyć w ramach Waffen-SS kolejną dywizję złożoną z muzułmanów, korzystając z doświadczeń związanych z 13 Dywizją Górską SS „Handschar”. Formowanie jednostki rozpoczęło się 17 kwietnia 1944. Jej patronem został Skanderbeg, albański bohater narodowy z czasów walk z Turkami w XV wieku. Niemcy obiecywali po zakończeniu wojny utworzenie tzw. Wielkiej Albanii, złożonej z właściwej Albanii, Kosowa i zachodniej Macedonii. W akcji werbunkowej współuczestniczył kolaboracyjny Albański Komitet Narodowy, prowadząc odpowiednią propagandę. Zaciąg ochotniczy nie przyniósł jednak spodziewanych rezultatów, gdyż zgłosiło się jedynie ok. 6000 Albańczyków, w tym duża część z Kosowa. 300 żołnierzy pochodzenia albańskiego Niemcy przenieśli z 13 Dywizji Górskiej SS. W rezultacie 21 Dyw.G.SS uzupełniono Albańczykami z różnych formacji policyjnych i SS służących w Albanii i Kosowie. Stan liczebny osiągnął ostatecznie 8500–9000 ludzi. Zdecydowana większość z nich była muzułmanami, ale było też kilkuset albańskich katolików - z Mirdytów. Kadra oficerska i częściowo podoficerska jednostki składała się z Niemców m.in. z 7. Dywizji SS „Prinz Eugen” i Volksdeutschów. Dowódcą jednostki został SS Brigadeführer Josef Fitzthum, a następnie August Schmidhuber.

Szkolenie wojskowe trwało do sierpnia. Początkowo Dywizja pełniła zadania policyjne (ze wsparciem członków albańskiej organizacji nacjonalistycznej Balli Kombëtar), a następnie skierowano ją do walki z komunistyczną partyzantką kierowaną przez Envera Hodżę. Operowała na obszarze Albanii, Kosowa, Czarnogóry i Serbii. W czerwcu działała częściowo w Czarnogórze, a częściowo w Kosowie w rejonie Prisztiny, Peji, Gjakovy i Prizrenu. Szybko zyskała złą sławę za sprawą licznych masakr dokonywanych na serbskiej ludności cywilnej na obszarze Kosowa (być może jednak chodzi o Pułk Kosovo, któremu przypisywane są zbrodnie przeciwko Serbom w rejonie Prizrenu i Kosovskiej Mitrovicy[1]). We wrześniu działania Dywizji objęły rejon Skopje w zachodniej Macedonii i południowe skrawki Serbii. W ciągu 2 pierwszych miesięcy istnienia zdezerterowało z niej ponad 3 tys. żołnierzy. Została jednak uzupełniona podobną liczbą Niemców z rozbitych oddziałów, a szczególnie marynarzy Kriegsmarine z okrętów, które zostały zatopione przez własne załogi na Adriatyku. Morale żołnierzy ciągle spadało, stąd niemieckie dowództwo uznało ją za nie przedstawiającą większej wartości bojowej, rozwiązując w styczniu 1945. Pozostali żołnierze zgrupowani w Kampfgruppe „Skanderbeg” zostali wkrótce przeniesieni do 7 Ochotniczej Dywizji Górskiej SS „Prinz Eugen”.

Żołnierze 21 Dywizji Górskiej SS „Skanderbeg” nosili mundury wojsk górskich Waffen-SS. Na ramieniu mieli dodatkowo tarczę w kolorze czerwonym z dwugłowym czarnym orłem, herbem Albanii i napisem „SKANDERBEG”, a nad mankietem opaskę z nazwą dywizji. Na prawej patce kołnierza występował wizerunek hełmu Skanderbega. Część żołnierzy nosiła na głowie tradycyjne albańskie czapki w białym kolorze. Niemcy po pewnym czasie wymienili je na czapki w takim samym stylu, ale w kolorze szarym z trupią główką na przedzie.

Dowódcy

Podporządkowanie

  • Waffen Gebirgsjäger SS 50
  • Waffen Gebirgsjäger SS 51
  • 21 Pułk Artylerii Waffen Gebirgs
  • 21 Batalion Rozpoznawczy SS
  • 21 Batalion Panzerjäger SS
  • 21 Batalion Pionierski SS Gebirgs
  • SS Versorgungs Battalion 21
  • 21 Batalion Sygnalizacyjny SS
  • 21 Batalion Medyczny SS

Przypisy

  1. Czekalski, Hauziński, Leśny. Historia Albanii

Bibliografia

  • Gordon Williamson „SS Gwardia Adolfa Hitlera” 1995

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Logo-WaffenSS.jpg
Emblem of the former German Waffen-SS
SS Skanderbeg volunteer sleeve patch.png
Waffen-SS Albanian "Skanderbeg" volunteer sleeve patch. Albanian nationals were authorized the wear of an identifying sleeve patch to be worn just below the SS eagle on the upper left sleeve of the uniform. Worn by soldiers of the "21.Waffen-Gebirgs-Division der SS (or Albanische Nr.1). This type was introduced in late 1944 for use by Albanian volunteers.