25. godzina

25. godzina
25th Hour
Gatunek

dramat

Data premiery

13 grudnia 2002
19 września 2003 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

135 minut

Reżyseria

Spike Lee

Scenariusz

David Benioff (na podstawie powieści własnego autorstwa)

Główne role

Edward Norton
Philip Seymour Hoffman
Barry Pepper
Rosario Dawson

Muzyka

Terence Blanchard

Zdjęcia

Rodrigo Prieto

Scenografia

Nicholas Lundy
Ondine Karady
James Chinlund

Kostiumy

Sandra Hernandez

Montaż

Barry Alexander Brown

Produkcja

Edward Norton
Julia Chasmann
Tobey Maguire
Jon Kilik
Spike Lee

Wytwórnia

25th Hour Productions
40 Acres & A Mule Filmworks
Gamut Films
Industry Entertainment
Touchstone Pictures

Dystrybucja

Buena Vista (kino)

Budżet

5 mln dolarów

25. godzina (ang. 25th Hour) – dramat produkcji amerykańskiej, nakręcony w 2002 roku, wyreżyserowany przez Spike’a Lee.

Fabuła

Monty Brogan jest dealerem narkotykowym, który zostaje skazany na siedem lat więzienia. Do zgłoszenia się w więzieniu został mu dzień. W ciągu 24 godzin zamierza pożegnać się ze swymi kompanami, dowiedzieć się, kto go wydał (podejrzenia padają na własną dziewczynę), rozliczyć się z własnych postępowań w przeszłości, opuścić swoją metropolię (Nowy Jork) i zacząć oswajać się z myślą o siedmiu długich latach spędzonych w więzieniu.

Obsada

Ekipa

Produkcja

25. godzina to drugi, po wyróżnianym Rób, co należy, obraz wyreżyserowany przez Spike’a Lee rozgrywający się w ciągu jednego dnia. Za scenariusz posłużyła doceniana przez krytyków powieść Davida Benioffa napisana w 2001 roku. Jeszcze przed jej publikacją prawa do ekranizacji kupiło Industry Entertainment i stawiający pierwsze kroki w roli producenta aktor Tobey Maguire. Sam autor został zaangażowany do napisania scenariusza na podstawie własnej powieści.

Na planie spotkała się sprawdzona i zgrana ekipa filmowa, która z reżyserem 25. godziny współpracowała w poprzednich jego produkcjach – kompozytor Terence Blanchard, projektantka kostiumów Sandra Hernandez i montażysta Barry Alexander Brown. Spike Lee zatrudnił także operatora Rodriga Prieto, twórcę zdjęć do takich filmów jak Frida czy 8. Mila.

Od czasu nakręcenia Malarii, Lee współpracuje z Terence’em Blanchardem. Kompozytor nagrywał swoją partyturę w Londynie. Do pomocy zatrudnił osiemdziesięciu muzyków z Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej i Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Dużo pracy miała projektantka kostiumów, Sandra Hernandez, z uwagi na fakt, że akcja filmu rozgrywa się w jednym dniu. W przeważającej mierze w obrazie dominują kostiumy utrzymane w monochromatycznej, szaro-jasnobrązowo-czarno-niebieskiej tonacji, jednak w wybiegających w przyszłość sekwencjach przedstawiających alternatywną wizję potoczenia się losów Monty’ego, przeważają już bardziej żywe kolory.

Odpowiedzialną za casting i dobór aktorów była Aishy Coley, angażowana już w poprzednich filmach Lee. Ona zaproponowała Annę Paquin do zagrania roli Mary D'Annunzio, która początkowo planowana była dla Brittany Murphy.

Nagrody i nominacje

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references