3,4-Metylenodioksyamfetamina

3,4-Metylenodioksyamfetamina
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C10H13NO2

Masa molowa

179,22 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

4764-17-4
61614-60-6 (izomer R)
65620-66-8 (izomer S)

PubChem

1614

DrugBank

DB01509

Podobne związki
Pochodne

3,4-metylenodioksykatynon (bk-MDA), MDMA

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce

substancja psychotropowa grupy I-P

3,4-Metylenodioksyamfetamina, MDA, tenamfetaminaorganiczny związek chemiczny, empatogenna substancja psychoaktywna, pochodna fenyloetyloaminy. Po raz pierwszy została otrzymana przez G. Mannish’a i W. Jacobsona w 1910 roku.

Działanie

Dawkowanie MDA waha się w przedziale 80–160 mg. Efekty działania MDA są bardzo zbliżone do MDMA i obejmują euforię, poprawienie nastroju, uczucie szczęścia i miłości, pobudzenie, otwartość emocjonalną, intensyfikację odczuć na bodźce zewnętrzne. Niektórzy uważają, że MDA powoduje więcej efektów właściwych psychodelikom niż MDMA. Efekty uboczne obejmują podniesienie ciśnienia, przyspieszenie pulsu, szczękościsk, suchość w ustach. Toksyczność MDA nie jest do końca znana. Przypuszcza się, że MDA jest bardziej neurotoksyczne od MDMA. MDA jest też silnym agonistą receptorów serotoninowych.

Synteza

Najpopularniejsza metoda syntezy podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy to izomeryzacja safrolu do izosafrolu. Drugi na utlenieniu izosafrolu do MDP2P. Trzeci na redukcji MDP2P amoniakiem. W podobny sposób, tylko zastępując amoniak metyloaminą lub etyloaminą można otrzymać MDMA i MDEA.

Właściwości medyczne MDA

W 1939 roku MDA było testowane na zwierzętach. Pierwsze testy na ludziach odbyły się w 1941 roku w ramach szukania leku na chorobę Parkinsona. W latach 50. XX wieku badano właściwości medyczne MDA jak leku antydepresyjnego i przeciw anoreksji. Amerykańska armia badała przydatność MDA jako „serum prawdy”. MDA jest również przydatne w psychoterapii.

Przypisy

  1. a b Tenamfetamine, [w:] DrugBank [online], University of Alberta, DB01509 [dostęp 2021-10-31] (ang.).
  2. a b c (±)-3,4-Methylenedioxyamphetamine hydrochloride, karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich, Merck KGaA, numer katalogowy: M6267. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

GHS-pictogram-skull.svg
Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals (GHS) pictogram for toxic substances
MDA-2D-skeletal.svg
2D structure of empathogen drug MDA (3,4-methylenedioxyamphetamine)