3 Batalion Inżynieryjny (USA)

3 batalion inżynieryjny
3rd Engineer Battalion
Ilustracja
Insygnia 3rd BEB
Historia
Państwo

 Stany Zjednoczone

Sformowanie

1901

Nazwa wyróżniająca

Beavers

Działania zbrojne
II wojna światowa
Wojna koreańska
Wojna wietnamska
I wojna w Zatoce Perskiej
Wojna w Iraku
Organizacja
Dyslokacja

Fort Hood, Teksas

Rodzaj sił zbrojnych

Emblem of the United States Department of the Army.svg United States Army

Odznaczenia
Presidential Unit Citation - baretka wojsk lądowych Meritorious Unit Commendation – baretka wojsk lądowych Superior Unit Award (Army) Philippine Republic Presidential Unit Citation Republic of Korea Presidential Unit Citation

3 batalion inżynieryjny (ang. 3rd Engineer Battalion) – batalion inżynieryjny armii Stanów Zjednoczonych, aktualnie w składzie 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Kawalerii.

Misją batalionu jest zapewnienie pełnej mobilności, inżynierii ogólnej, wsparcia w zakresie przeżywalności, wywiadu wojskowego i wsparcia łączności w dowolnym czasie i miejscu na świecie.

Historia

3 batalion inżynieryjny został zorganizowany 25 marca 1901 w Fort Totten w Queens w stanie Nowy Jork. W ciągu następnych piętnastu lat batalion brał udział we wszystkich zagranicznych misjach armii amerykańskiej. Jednostka służyła na Kubie, w Panamie, na Filipinach i Hawajach oraz w Stanach Zjednoczonych. 1 sierpnia 1916 batalion został rozbudowany i przeorganizowany w 3 pułk inżynieryjny z komponentami na Filipinach, Hawajach i w Panamie. W kwietniu 1921 pułk dyslokował się na Hawajach i stał się komponentem inżynieryjnym wchodzącym w skład Dywizji Hawajskiej, gdzie w kolejnych latach wykonał większość konstrukcji wojskowych na wyspie Oʻahu[1].

1 października 1941 pułk został zreorganizowany, utworzone zostały 3 i 65 bojowe bataliony inżynieryjne. W tym samym okresie utworzono 24 i 25 Dywizję Piechoty, a 3 batalion został jednym z elementów 24 Dywizji Piechoty. 7 grudnia 1941 batalion po raz pierwszy zasmakował walki podczas japońskiego bombardowania Schofield Barracks na Hawajach w czasie ataku na Pearl Harbor. W lipcu 1943 batalion wyjechał do Australii, gdzie wraz z innymi jednostkami dywizji odbył intensywne szkolenie. W 1944 batalion opuścił Australię, wziął udział w operacjach w zatoce Tanahmerah i w bitwie o Jayapura na Nowej Gwinei, a następnie w bitwie o Luzon, walkach o Leyte i Mindanao na Filipinach, wykonując wiele trudnych zadań inżynieryjnych[1].

Po ustaniu działań wojennych w 1945 roku, batalion wraz z 24 Dywizją Piechoty wziął udział w okupacji Japonii. Stacjonował tam aż do lipca 1950, kiedy przeniesiony został do Korei wraz z resztą 24 Dywizji w celu powstrzymania napływu sił komunistycznych do Korei Południowej. Batalion w latach 1953-1957 przemiennie przebywał w Korei i Japonii[1].

1 lipca 1958 Airborne Engineer Battalion został przeprojektowany w 3 Engineer Battalion i rozmieszczony w Bawarii w Niemczech w składzie 24 Dywizji. 15 kwietnia 1970 batalion został dezaktywowany w Fort Riley w stanie Kansas, następnie 21 września 1975 aktywowany w Fort Stewart w Georgii i przydzielony do 24 Dywizji Piechoty[1].

W połowie sierpnia 1990 batalion wraz z resztą Dywizji rozlokował się w Arabii Saudyjskiej po inwazji irackiej na Kuwejt. 26 lutego 1991 24 Dywizja Piechoty wkroczyła do Iraku i zdobyła irackie lotniska w Jabbah i Tallil. Po powrocie z Azji Południowo-Zachodniej w 1991 roku batalion szkolił się w Fort Stewart w Georgii oraz w Fort Irwin National Training Center w Kalifornii, przygotowując do kolejnych misji. Wraz z resztą 24 Dywizji Piechoty batalion został ponownie inaktywowany w Fort Stewart w stanie Georgia[1].

18 października 2013 batalion został aktywowany w Fort Hood w Teksasie i przydzielony do 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Kawalerii jako Brygadowy Batalion Inżynieryjny[1].

Struktura organizacyjna

Skład 2020[2]
  • kompania dowodzenia (HHC)
  • kompania A
  • kompania B
  • kompania C
  • kompania D
  • kompania E dołączona do 215 BSB

Kampanie

Wyróżnienia

  • Presidential Unit Citation (Army)
    • haftowana wstęga DEFENSE OF KOREA
  • Meritorious Unit Commendation
    • haftowana wstęga KOREA 1951
    • haftowana wstęga SOUTHWEST ASIA 1990-1991
  • Army Superior Unit Award
    • haftowana wstęga 1989-1990
  • Philippine Republic Presidential Unit Citation
    • haftowana wstęga 17 OCTOBER 1944 TO 4 JULY 1945
  • Republic of Korea Presidential Unit Citation
    • haftowana wstęga PYONGTAEK
    • haftowana wstęga KOREA 1952-1953[3]

Przypisy

  1. a b c d e f g 3 ENG History (ang.). [dostęp 2020-02-22].
  2. Subordinate units (ang.). [dostęp 2020-02-22].
  3. Lineage And Honors Information 3rd Engineer Battalion (ang.). [dostęp 2020-02-22].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
1st Cavalry Division SSI (full color).svg
1st Cavalry Division Shoulder Sleeve Insignia
3 Eng Bn CoA.jpg
3rd Engineer Battalion coat of arms