54 Pułk Artylerii Lekkiej (II RP)

54 Pułk Artylerii Lekkiej
Historia
Państwo

 II Rzeczpospolita

Sformowanie

1939

Rozformowanie

1939

Tradycje
Rodowód

26 Pułk Artylerii Lekkiej10 Kaniowski Pułk Artylerii Lekkiej

Dowódcy
Pierwszy

ppłk Zygmunt Kapsa

Organizacja
Rodzaj wojsk

Artyleria

Podległość

44 Dywizja Piechoty

54 Pułk Artylerii Lekkiej (54 pal) – oddział artylerii lekkiej Wojska Polskiego II RP.

Pułk nie występował w organizacji pokojowej wojska. Został sformowany zgodnie z planem mobilizacyjnym „W” we wrześniu 1939 roku, w I rzucie mobilizacji powszechnej. Stanowić miał organiczną jednostkę artylerii 44 Dywizji Piechoty (Rezerwowej).

54 pal w kampanii wrześniowej

Mobilizacja

Jednostkami mobilizującymi były: 10 Kaniowski pułk artylerii lekkiej w garnizonie Łódź dla II dywizjonu armat i III dywizjonu haubic oraz 26 pułk artylerii lekkiej w garnizonie Skierniewice dla dowództwa pułku, samodzielnego patrolu meteorologicznego nr 54 i I dywizjonu armat. Po zmobilizowaniu w dniu 23 marca 1939 26 pal i jego wyjeździe z garnizonu 26 marca i 8 lipca na teren Wielkopolski, w garnizonie pozostały nadwyżki mobilizacyjne i wcieleni rekruci. Pozostała kadra, rezerwiści i nowo wcieleni żołnierze utworzyły Oddział Zbierania Nadwyżek 26 pal. Początkowo od 26 marca nadwyżkami dowodził mjr Stanisław Milli, II zastępca dowódcy 26 pal, a od 5 lipca ppłk Zygmunt Kapsa I zastępca dowódcy 26 pal. Z powołanymi żołnierzami nowo wcielonymi i rezerwistami prowadzono szkolenie, do czasu ogłoszenia mobilizacji powszechnej[1]. Na podstawie rozkazu dowódcy OK nr IV z 29 sierpnia 1939 wyznaczono dowódcę nadwyżek OZN 10 pal ppłk. Henryka Dudka oraz utworzono dwa dywizjony. Do koszar zgłaszali się dalsi rezerwiści. 2 września na bazie I dywizjonu kpt. J. Czecha i II dywizjonu mjr Jana Sałęgi z OZN 10 pal rozpoczęto mobilizowanie dwóch dywizjonów (II i III) 54 pułku artylerii lekkiej. Część baterii formowano na terenie zakładów przemysłowych i innych obiektów na terenie Łodzi. Z uwagi na niezmobilizowanie należnych koni, wozów konnych i nie dotarcie części rezerwistów, ze względu na późniejsze terminy stawiennictwa, mobilizacja nastręczyła szereg problemów organizacyjnych[2]. 4 września częściowo sformowane baterie i kolumny amunicyjne wychodziły z miasta na północ do lasów koło Łagiewnik, gdzie kontynuowano czynności mobilizacyjne. W garnizonie Skierniewice w II rzucie mobilizacji powszechnej w czasie X+3 z posiadanych zasobów osobowych OZN 26 pal i dalszych zgłaszających się rezerwistów oraz sprzętu, broni i mobilizowanych koni i wozów zmobilizowano I dywizjon armat 54 pal w składzie: dowództwa, 3 baterii armat i kolumny amunicyjnej oraz dowództwo 54 pal z samodzielnym patrolem meteo nr 54[3].

Działania i walki

W kampanii wrześniowej 1939 pułk nie wystąpił całością sił. 5 i 6 września zgodnie z rozkazem dowódcy 44 Dywizji Piechoty rez. płk Eugeniusza Żongołłowicza oba dywizjony podjęły marsz w kierunku Skierniewic, gdzie miał skoncentrować się 54 pal. Całość dywizji miała skoncentrować się w rejonie Sochaczewa jako odwód Armii „Łódź“. W tym kierunku 5 września podjęły marsz dowództwo 54 pal i jego I dywizjon. Z uwagi na przełamanie obrony Armii „Łódź“ i Armii „Prusy“ pod Piotrkowem Trybunalskim i Tomaszowem Mazowieckim, niemieckie dywizje pancerne XVI Korpusu Armijnego dokonały rajdu w kierunku Warszawy. Grożąc odcięciem 44 DP rez. od środkowej Wisły. Z uwagi na co, płk. Eugeniusz Żongołłowicz zarządził przeprawę 44 DP rez. na wschodni brzeg Wisły przeprawą mostową w Świdrach i koncentrację dywizji w rejonie Otwocka[4]. Jako ostatnia z garnizonu wymaszerowała 7 bateria haubic, która prowadziła oprócz własnego uzbrojenia i wyposażenia 4 armaty 75 mm wz.1897 pozostawione w magazynach. Bateria nie otrzymała amunicji do dział i do broni strzeleckiej. 7 bateria maszerowała bocznymi drogami wolno, ze zbyt małą ilością koni do dział i jaszczy. W dniu 11 września po dotarciu do Lechowiec koło Łyszkowic została zaskoczona na postoju przez niemieckie samochody pancerne. Atak niemiecki doprowadził do wybicia większości koni w zaprzęgach i rozproszenia 7 baterii. Część baterii pod dowództwem ppor. rez. Jossego dotarła w okolice Lublina. Nie ustalono jak przebiegała mobilizacja baterii i dowództwa II dywizjonu armat. Nie ma informacji na temat 4 i 6 baterii armat i dowództwa II dywizjonu. 5 bateria armat wymaszerowała wraz z innymi pododdziałami II dywizjonu, o świcie 6 września znalazła się w rejonie Brzezin. Wieczorem 6/7 września wyruszyła w kierunku Głowna. Podczas nocnej strzelaniny nastąpiło rozczłonkowanie II dywizjonu, jedna z baterii (4 lub 6) oderwała się od dywizjonu i pomaszerowała wraz z batalionem I/145 pułku piechoty w kierunku Mszczonowa. Z nieznanych przyczyn bateria ta była w pełni zmobilizowana, ale nie posiadała armat. 8 września w lesie obok miejscowości Stary Łajszew bateria po boju z niemieckim oddziałem rozpoznawczym 4 Dywizji Pancernej została rozbita wraz z batalionem marszowym 18 pułku piechoty[5]. Oficer zwiadowczy II dywizjonu ppor. rez. Leon Dziewulski, przewodniczący komisji poboru koni, po zebraniu koni w okolicach Dłutowa i Tuszyna doprowadził je do Łodzi 7 września. Wobec tego, że nie zastał dywizjonu i nie przekazano informacji, gdzie pomaszerował, tego dnia poprowadził zebrane konie na wschód i dotarł z nimi 10 września do Modlina. Został przydzielony do 71 dywizjonu artylerii lekkiej.

7 września III dywizjon wraz z 5 baterią dotarł do lasu na północ od Głowna, następnie z napotkanym batalionem III/144 pułku piechoty pomaszerował nocą 7/8 września do lasu Zwierzyniec koło Skierniewic. Kolejnej nocy osiągnięto okolice Żyrardowa. Z powodu na ataki lotnictwa niemieckiego i działania dywersantów, od III dywizjonu odłączyła się 8 bateria haubic. Bateria dotarła do Warszawy, skąd została skierowana do Góry Kalwarii, a następnie do Garwolina. W rejonie Garwolina była kilkakrotnie bombardowana, poniosła straty osobowe i w sprzęcie. Po dojechaniu do Lublina, otrzymała polecenie marszu do Włodzimierza Wołyńskiego, a po zmianie rozkazu do Kowla. 19 września po dotarciu w okolice Kowla wsparła przypadkowo spotkany oddział piechoty w walce z oddziałem sowieckim. Po walce 8 bateria odskoczyła do Małoryty na północny zachód od Chełma Lubelskiego. Podczas dalszego marszu 8 bateria napotkała dowódcę 10 pal ppłk. Kossarka i wraz z nim maszerowała ku Warszawie. 1 października we wsi Borki koło Dęblina, na wiadomość o kapitulacji Warszawy pozostałość baterii zakopała broń i amunicję, konie rozdano okolicznej ludności, a baterię ppłk. Kossarek rozwiązał. III dywizjon kpt. Juliusza Czecha w składzie 5 i 9 baterii wraz ze zgrupowaniem 144 pp rez. wieczorem 9 września pomaszerowało w kierunku Grodziska Mazowieckiego, stoczyło po drodze potyczki z grupami dywersyjnymi. Z uwagi na zamknięcie drogi do Warszawy, 10 września III/54 pal pomaszerował przez Puszczę Kampinoską. 11/12 września III dywizjon przekroczył Wisłę przez most Nowym Dworze i dotarł do lasów w pobliżu Jabłonny i Legionowa. Wraz ze zgrupowaniem 144 pp ppłk. Dzióbka w nocy 12/13 września pomaszerował do Rembertowa, Starej Miłosnej i Annina. Zgrupowanie po marszu w kierunku Garwolina zajęło obronę na skrzyżowaniu szosy brzeskiej i lubelskiej w miejscowości Zakręt. 14 września III dywizjon odjechał do Warszawy, po południu skierowano go do Łazienek, gdzie został ostrzelany przez niemiecką artylerię. Po przesunięciu do Cytadeli III/54 pal został rozdzielony. 5 bateria armat została przydzielona do pododcinka Północ, zajęła stanowiska ogniowe w pobliżu klasztoru przy ul. Krasińskiego. 9 bateria haubic wspierała pododcinek Południe w rejonie ul. Belwederskiej. Jeden z plutonów 5 baterii w dniach 22-25 września wspierał wypad i walki batalionu stołecznego w miejscowości Górce i Blizne. Działon 5 baterii pod dowództwem por. rez. Tadeusza Puto zniszczył na Wiśle pod Tarchominem obsadzone przez żołnierzy niemieckich trzy "berlinki" i 2 statki. 28 września zatopiono w Wiśle część broni. III/54 pal zakończył działania wraz kapitulacją Warszawy[6].

Działania i walki dowództwa 54 pal i I/54 pal

Grupa dowódcy 54 pal ppłk. Zygmunta Kapsy maszerowała po zatłoczonych drogach uciekinierami cywilnymi, taborami i rozbitymi jednostkami obu armii. Grupa 54 pal była atakowana przez lotnictwo niemieckie. Chaos spowodowany bombardowaniem I/54 pal w rejonie Grodziska Mazowieckiego nocą 8/9 września spowodował oddzielenie się 3 baterii armat. 3/54 pal samodzielnie dotarła do Warszawy 10 września. 9 września o świcie maszerująca grupa 54 pal zatrzymała się w ogrodach przy stacji kolejowej w Piasecznie na dzienny postój, dołączył do niej pododdział wartowniczy. Podczas dalszego marszu po zmroku 9 września w Piasecznie, 54 pal natknął się na niemiecki dywizjon przeciwlotniczy, w wyniku wymiany ognia I/54 pal stracił trzy armaty. Po oderwaniu się od niemieckiego dywizjonu, 10 września dotarł do Warszawy. Dowództwo 54 pal w trakcie wieczornej walki w Piasecznie oddzieliło się od I dywizjonu. Podczas dalszego marszu w kierunku przeprawy w Świdrach Małych dowództwo 54 pal dostało się do niemieckiej niewoli 1 Dywizji Pancernej w Górze Kalwarii. Z Warszawy dywizjon I/54 pal pomaszerował do Rembertowa. Tam po wypoczynku i reorganizacji został dołączony do Grupy Operacyjnej Kawalerii gen. bryg. Władysława Andersa. Wraz z nią 14 września przekroczył rzekę Wieprz pod Baranowem i pomaszerował na Lubelszczyznę[7][8]. I/54 pal (bez 3 baterii) walczył w składzie Grupy Operacyjnej Kawalerii gen. bryg. Władysława Andersa, a od 17 września – Grupy Operacyjnej gen. bryg. Jana Kruszewskiego przydzielony do 10 pułku artylerii lekkiej ppłk. Kossarka, 10 DP między innymi w drugiej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim[9][a].

Ze względu, że dywizjon posiadał zbyt słabe i przemęczone konie nie nadążył za kawalerią gen. Andersa i pozostał w tyle po minięciu Garwolina. Pomaszerował samodzielnie i dotarł do rzeki Bug, następnie wyruszył w kierunku Kowla. Po otrzymaniu wiadomości o zajęciu Kowla przez jednostki Armii Czerwonej, zawrócił na zachód. W trakcie marszu do I/54 pal dołączyły resztki 29 pułku artylerii lekkiej z dwoma armatami 75 mm i jedną haubicą 100 mm. Razem 24 września dywizjon dotarł do Chełma Lubelskiego. 25 września I/54 pal wsparł oddziały garnizonu Chełma w składzie; dwóch batalionów Oddziału Zbierania Nadwyżek 35 pułku piechoty, 6 i 7 baterii pomiarów artylerii i Ośrodka Zapasowego Oddziałów Pomiarów Artylerii nr 1 ppłk. Józefa Kleibera i 29 baterii artylerii plot. w walce z czołgami sowieckiej 36 Lekkiej Brygady Czołgów. Po zaciętej walce i zniszczeniu wspólnie z piechotą i spieszonymi pomiarowcami artylerii, co najmniej 4 czołgów, I/54 pal wspólnie z OZPA nr 1 ppłk. Józefa Kleibera, 6 i 7 bpa oraz 29 baplot. wycofał się w kierunku Lublina. Marsz odbywał się bocznymi drogami pod ostrzałem artylerii sowieckiej. Część grupy ppłk J. Kleibera dołączyła do Grupy „Chełm“ płk. dypl. Władysława Płonki, w tym prawdopodobnie obie baterie I/54 pal, część przedarła się do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie“[10].

Organizacja i obsada personalna pułku we wrześniu 1939

dowództwo

  • dowódca – ppłk Zygmunt Kapsa
  • adiutant pułku - por. Jerzy Malinowski
75 mm armata wz. 1897

I dywizjon (75 mm armaty wz. 1897)

  • dowódca – mjr Stanisław Hieronim Milli[11]
  • dowódca 1 baterii – kpt. Sławomir Krzeszowski
  • dowódca 2 baterii – kpt. Lucjan Henryk Burian
  • dowódca 3 baterii – por. Stanisław Bobrowski

II dywizjon (75 mm armaty wz. 1897)

  • dowódca – mjr Jan Sałęga [12]
  • adiutant dywizjonu - ppor. rez. Ignacy Tabako
  • oficer zwiadowczy - ppor. rez. Leon Dziewulski
  • dowódca 4 baterii – NN
  • dowódca 5 baterii – por. rez. Stanisław Niesłuchowski, por. rez. Jan Stanisław Krysiński[13]
    • oficer zwiadowczy - ppor. rez. Stefan Rembieliński
    • oficer ogniowy - ppor. Kryspin Chojnacki
  • dowódca 6 baterii – NN

III dywizjon (100 mm haubice wz. 1914/1919)

  • dowódca – kpt. Juliusz Czech
  • adiutant dywizjonu - ppor. Adam Firlik
  • oficer zwiadowczy - por. rez. Tadeusz Stanisław Puto.
  • dowódca 7 baterii – ppor. Henryk Żuk[13]
    • oficer zwiadowczy - ppor. rez. Jerzy Josse
  • dowódca 8 baterii – por. Wincenty Klita
  • dowódca 9 baterii – ppor. (Piotr)[13] Mieczysław Aleksander Szadkowski

Uwaga

  1. Według najnowszych badań Stanisława Maksimca szlak wrześniowych losów I/54 pal mjr. Millego wyglądał inaczej od prezentowanej w pracach L. Głowackiego "Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939" i pracy W.Jarno i W. Kozłowskiego "10 Dywizja Piechoty w wojnie 1939 r." Opisano go w dalszej części opisu działań I/54 pal.

Przypisy

  1. Włodarczyk 2009 ↓, s. 301.
  2. Kozłowski i Jarno 2016 ↓, s. 282-284.
  3. Rybka i Stepan 2010 ↓, s. 270-271, 301.
  4. Włodarczyk 2009 ↓, s. 301-302.
  5. Zarzycki 1997 ↓, s. 38-41.
  6. Zarzycki 1997 ↓, s. 42-45.
  7. Domański 1997 ↓, s. 34-36.
  8. Włodarczyk 2009 ↓, s. 302.
  9. Kozłowski i Jarno 2016 ↓, s. 263.
  10. Maksimiec 2021 ↓, s. 174, 291, 589, 608.
  11. Witold Jarno, Okręg Korpusu Wojska Polskiego nr IV ... s. 312 i 346 podał zniekształcone brzmienie nazwiska Milla.
  12. Marian Nowiński, Ludzie z dróg bojowej chwały s. 7-8 podaje, że 27 sierpnia 1939 do Łodzi przybył ppłk Leon Bukojemski z Wydziału Ogólno Organizacyjnego Departamentu Artylerii M.S.Wojsk., który posiadał przydział mobilizacyjny do 54 pal na stanowisko dowódcy II dywizjonu. Ponieważ dywizjon nie został zorganizowany ppłk Bujomski otrzymał przydział do Dowództwa Armii "Łódź".
  13. a b c Zarzycki 1997 ↓, s. 39.

Bibliografia

  • Witold Jarno, Okręg Korpusu Wojska Polskiego nr IV Łódź 1918-1939, Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego, Katedra Historii Polski Współczesnej, Wydawnictwo „Ibidem”, Łódź 2001, ISBN 83-88679-10-4
  • Roman Łoś, Artyleria polska 1914-1939, Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 1991, ISBN 83-11-07772-X, OCLC 830057069.
  • Tadeusz Jurga: Wojsko Polskie: krótki informator historyczny o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej. 7, Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 : organizacja, działania bojowe, uzbrojenie, metryki związków operacyjnych, dywizji i brygad. Warszawa : Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1975
  • Marian Nowiński, Ludzie z dróg bojowej chwały, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1982, ISBN 83-11-06833-X
  • Piotr Zarzycki: 10 Kaniowski Pułk Artylerii Lekkiej. Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej zeszyt 94. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Ajaks, 1997. ISBN 83-87103-33-0.
  • Włodzimierz Kozłowski, Witold Jarno: 10. Dywizja Piechoty w wojnie 1939 roku. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Ajaks, 2016. ISBN 978-83-62046-81-2.
  • Witold S. Domański: 26 Pułk Artylerii Lekkiej im. Króla Władysława IV. Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej, zeszyt 104. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Ajaks, 1997. ISBN 83-87103-42-X.
  • Edward Włodarczyk: Z dziejów 26 Dywizji Piechoty w Skierniewicach. Skierniewice: autorskie, 2009.
  • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Najlepsza broń. Plan mobilizacyjny „W” i jego ewolucja. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „Adiutor”, 2010. ISBN 978-83-86100-83-5.
  • Stanisław Maksimiec: Front Północny. Organizacja i walki we wrześniu 1939 roku. Oświęcim: Wydawnictwo Napoleon V, 2021. ISBN 978-83-8178-582-2.

Media użyte na tej stronie

Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Poland (1927–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Model1897 75mm gun 1.jpg
Autor: Photo by me, User:Balcer, Licencja: CC BY 2.5
French 75 mm model 1897 gun, displayed in Hämeenlinna Artillery Museum.