6 Armia (II RP)

6 Armia
Historia
Państwo

 II Rzeczpospolita

Sformowanie

7 marca 1920

Rozformowanie

1 czerwca 1921

Dowódcy
Pierwszy

gen. ppor. Wacław Iwaszkiewicz-Rudoszański

Ostatni

gen. por. Stanisław Haller

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
bitwa pod Brodami i Beresteczkiem
(29 lipca–4 sierpnia 1920)
(wyprawa kijowska, Bitwa Warszawska)
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

Wojska lądowe

Podległość

NDWP (1920, 1920-1921)
Front Ukraiński/gen. Rydza-Śmigłego/Południowo-Wschodni (1920)
Front Południowy (1920)

Skład

patrz niżej

Bitwa pod Brodami
Bitwa pod Komarowem

6 Armia (6 A)związek operacyjny Wojska Polskiego, utworzony w trakcie wojny polsko-bolszewickiej rozkazem Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego z 7 marca 1920.

6 Armia Wojska Polskiego prowadziła działania przeciwko 3 armiom przeciwnika, skutecznie wiązała związki taktyczne Armii Konnej, głównej siły uderzeniowej Frontu Południowo-Zachodniego, z powodzeniem wypełniła zadanie osłony Małopolski Wschodniej, a zwłaszcza jej stolicy, bijąc pod Lwowem oraz pod Komarowem dywizje Budionnego.

Formowanie i struktura sztabu

Odrodzone Wojsko Polskie do wiosny 1920 nie posiadało związków operacyjnych szczebla armii. W listopadzie 1918 walczące z Ukraińcami oddziały i grupy taktyczne podporządkowano Dowództwu Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią kierowanemu początkowo przez gen. por. Tadeusza Rozwadowskiego, a od połowy marca 1919 przez gen. por. Wacława Iwaszkiewicza. 29 maja z rozwiązanego Frontu Wołyńskiego i Dowództwa „Wschód” powstał Front Galicyjsko-Wołyński gen. lwaszkiewicza. W lipcu wydzielono z niego dowództwo Frontu Wołyńskiego, a Front Galicyjsko-Wołyński przekształcono we Front Galicyjski. 2 stycznia 1920 ten ostatni przemianowano na Front Podolski. Na mocy rozkazu Naczelnego Dowództwa WP nr 1940/I z 7 marca 1920, zlikwidowano dowództwa frontów, tworząc w ich miejsce dowództwa armii, a rozkazem z Nr 1980/I z 9 marca 1920, przemianowano Front Podolski na 6 Armię[1]. Rozkazy dotyczące utworzenia 6 Armii wchodziły w życie z dniem 1 kwietnia 1920[2].

W skład sztabu armii wchodziły oddziały: I organizacyjny, II informacyjny, III operacyjny, V personalny oraz szefostwa łączności, lotnictwa, inżynierii i saperów, kolejnictwa i ekspozytury żandarmerii polowej armii[3]. Szef sztabu 6 Armii miał do dyspozycji adiutanta, ordynansa kancelaryjnego oraz dwóch ordynansów osobowych, dwóch szoferów i dwóch woźniców[4]. Kwatermistrzostwo armii dysponowało oddziałem IV etapowym oraz szefostwami intendentury i sanitarnym, referatami sądu polowego i poczty polowej. W jego składzie byli też: naczelny lekarz weterynaryjny i duszpasterstwo. W skład dowództwa armii wchodzili także inspektorzy wyszkolenia armii i komisarz polityczny oraz kompania sztabowa i pluton taborów[3].

Operacje i walki 6 Armii

Reorganizacja wojsk wiązała się z wyprawą kijowską, w której 6 Armia miała podjąć działania na południowym odcinku frontu, razem ze sprzymierzonymi oddziałami Petlury (ekwiwalent jednej brygady).

Okres wypadów przed przedni skraj obrony

Na początku kwietnia 6 Armia obsadzała odcinek frontu przebiegający przez Podole, od granicy z Rumunią na Dniestrze po Ikwę. W okresie przed rozpoczęciem „wyprawy kijowskiej” – obie strony zachowywały się dość pasywnie, nie przeprowadzając poważniejszych akcji zaczepnych. Polskie związki taktyczne rozbijały lokalnymi wypadami koncentracje większych sił przeciwnika. Jednocześnie same przygotowywały się do ofensywy[5]. Dowództwo sowieckiego Frontu Południowo-Zachodniego wstrzymało działania ofensywne, nakazując prowadzenie aktywnej obrony oraz intensywnej działalności wywiadowczej, przygotowanie grupy uderzeniowej i przerzucenie na pierwszą linię brygad Ukraińskich Strzelców Siczowych. Oczekiwano przybycia Armii Konnej. Rozkaz do obrony Jegorow ponowił 15 kwietnia[6]. 1 kwietnia jednostki 6 Armii wykonywały rozkaz operacyjny Dowództwa Frontu Podolskiego z 28 marca, mający na celu rozpoznanie i rozbicie sił nieprzyjaciela w rejonie Baru i Wołkowiniec oraz dokonanie zniszczeń na stacjach i linii kolejowej Bar-Mohylew[7]. W walkach po stronie 6 Armii udział wzięło osiem pułków piechoty i pułk jazdy oraz innych pięć baonów piechoty. Nie powiódł się zamiar Dowództwa 6 Armii zdobycia pociągów pancernych w rejonie stacji Komarowce, natomiast w zajętym Jełtuszkowie znaleziono spore zapasy cukru. Odparto atak sowieckiej brygady na prawym skrzydle 18 DP. Wzięto kilkudziesięciu jeńców, armatę, ponad 20 ckm-ów, kilka koni i kilkanaście wozów, bogaty sprzęt telefoniczny. Na południe od toru kolejowego oddziały sowieckie wycofały się poza linię Jełtuszków-Michajłowce-Doliniany-Wierzbowiec zrywając styczność z jednostkami polskimi. Dowództwo 12 DP zamierzało pozostać do 2 kwietnia w Jełtuszkowie i wywieźć cały zapas cukru do Daszkowiec, jednak gen. Iwaszkiewicz nakazał natychmiastowy odwrót. Jedynie Grupa płk. Oświęcimskiego wywiozła ok. 50 ton cukru, czyli zaledwie 5 proc. spośród ok. 1000 ton, znajdujących się w cukrowni[8].

W następnych dniach kwietnia organizowano kolejne wypady. Siłami trzech dywizji piechoty, pułku strzelców podhalańskich i pułku jazdy (razem około 15 tys. „bagnetów” i „szabel”, 736 karabinów maszynowych, 128 dział) skutecznie walczono z oddziałami 12 i 14 Armii liczącymi w sumie około 11 000 „bagnetów” i „szabel”, ponad 500 karabinów maszynowych i 100 dział. Najbardziej zacięte walki miały miejsce na przełomie pierwszej i drugiej dekady kwietnia. Strona polska utrzymała pozycje, a przeciwnikowi nie powiódł się zamiar zdobycia rejonu Kamieńca Podolskiego[9].

Wyprawa kijowska

Naprzeciwko pozycji armii stała 14 Armia Uborewicza, w składzie: 41, 45 i 60 DS, I SBK i III Brygada Galicyjska CzUHA, która 24 kwietnia zbuntowała się i okopała się koło stacji Mytki. Sama operacja rozpoczęła się rankiem 25 kwietnia, lecz sama 6 Armia tylko wiązała siły wroga. Ruszyła, dopiero gdy 14 A rozpoczęła odwrót związany z niepowodzeniami na zachód od Kijowa. W tym czasie 18 DP wykorzystała lukę po buncie II Brygady Halickiej i zajęła Winnicę, 12 DP Żmerynkę, a sojuszniczy Ukraińcy Mohylów.

W dniach 28–30 kwietnia wojska polskie podjęły kolejne natarcie. 6 Armia przesunęła się na odcinek Gniewań nad Bohem-Murafa nad Murafą, oraz obsadziły dolny nurt tej rzeki po ujście do Dniestru (gdzie znajdowały się zaprzyjaźnione wojska rumuńskie). Wówczas 14 Armia skupiła się w rejonie odcinka Boh-Dniestr. Ponadto wojska radzieckie w rejonie Kijowa (12 Armia) zdecydowały o wycofaniu się z miasta, a resztki 47 i 58 DS i 17 DK, znajdujące się w Białej Cerkwi przekazano Uborewiczowi.

Na początku maja na froncie polsko-bolszewickim panował zastój. Dopiero w nocy z 5 na 6 maja rozpoczęło się natarcie na Kijów, zakończone 7 maja wkroczeniem bez walki do miasta. Wówczas 2. i 6 Armia zaczęły zbierać siły do uderzeń zaczepnych na południowym odcinku frontu, dokąd przybywały pierwsze oddziały 1 Armii Konnej Budionnego. Ostatecznie jednak do końca maja trwał względny spokój, a pozycje 6 Armii przebiegały wzdłuż linii Jaruga-Bracław-Lipowiec.

Obrona i odwrót

27 maja inicjatywę przejęła Armia Czerwona, atakując polskie pozycje wokół Kijowa i okolic na południe od niego. Dokonało się to w chwili niekorzystnej dla Polaków, gdyż 25 maja zreorganizowano wojska na ukraińskim teatrze działań, rozwiązując 2 Armię, jej jednostki przekazano 3. i 6. armii, które włączono w skład Frontu Ukraińskiego. To właśnie na styku tych formacji, na linii Lipowiec-Samhorodek obsadzonej 13 DP spadło uderzenie 6 Dywizji Kawalerii Armii Konnej. Doprowadziło to do ciężkich i zażartych pięciodniowych walk, w których ostatecznie uczestniczyły: 13 DP i 1 DJ, wzmocnione kilkoma batalionami z odwodów Frontu Ukraińskiego oraz cała armia Budionnego (4, 6, 11 i 14 DK). Mimo początkowych klęsk (doszczętne wybicie 28 maja dwóch batalionów) ostatecznie wojska polskie osiągnęły sukces, okupiony jednak zużyciem odwodów.

5 czerwca Konarmia zaatakowała ponownie, tym razem zmieniając taktykę – tym razem miała dokonywać pozorowanych ataków oraz koncentrować siły w określonych punkcie. Takim był Samhorodek, będący na styku dwóch armii. W wyniku tego 1 AK dostała się na tyły polskie, zagrażając całemu Frontowi Ukraińskiemu. Mimo zagrożenia, formacja Iwaszkiewicza odniosła sukces w walce z 14 A pod Hajsynem, odtwarzając tym samym linię frontu. Nie zmniejszyło to zagrożenia, tym samym polskie jednostki rozpoczęły odwrót. W jego wyniku 6 Armia utraciła Winnicę i Murafę oraz toczyła walki pod Żmerynką.

10 czerwca Naczelne Dowództwo wydało rozkaz wycofania 6 Armii na linię Koziatyn–Winnica–Żmerynka–Mohylew, na pozycje osłaniające linię kolejową Żmerynka–Koziatyn. Węzeł kolejowy w Koziatynie miał być silnie trzymany przez 13 DP, 18 DP miała obsadzić odcinek Stare Pryłuki–Winnica, 12 DP rejon Żmerynki, dalej na południe po Dniestr oddziały ukraińskie. Nakazane rejony należało zająć najdalej do 16 czerwca. Sam odwrót miał być wykonany stopniowo i niepostrzeżenie dla przeciwnika. Dowództwu 6 Armii nakazano również porozumienie się z gen. Pawlenką odnośnie do przesunięcia jego jednostek. Nakazano bezzwłoczne rozpoczęcie prac fortyfikacyjnych na nowym odcinku z włączeniem do nich ludności cywilnej[10].

Wobec niepowodzeń dowództwo polskie zdecydowało reaktywować 2 Armię, w której skład weszła wydzielona z 6 A 5 DP. Mimo sukcesów przez nią osiągniętych, Iwaszkiewicz 20 czerwca utracił Żmerynkę, a 28 czerwca powstał wyłom między armiami, zwiększony faktem cofnięcia linii 2. armii o 50 km w stosunku do innych formacji. Jednak nowy dowódca Frontu, gen. por. Edward Rydz-Śmigły postanowił skorzystać z sytuacji i przy okrążyć Budionnego 2 A i przy oskrzydleniu przez 1 DPLeg. (3 A) i 18 DP, która miała uderzyć na Równe i 30 czerwca doszło do walk spotkaniowych koło Hrycowa, które ostatecznie poprawiły sytuację 2 Armii. W tej sytuacji dowództwo sowieckiego Frontu Południowo-Zachodniego (12 A, 14 A i 1 AK) zdecydowało o użyciu przeciwko dywizji gen. por. Krajowskiego 45 DS wspomaganej przez brygadę kawalerii. Do starcia doszło w okolicach Zasławia i zakończyły się zwycięstwem polskim i czasowym zdobyciem Hrycowa, który dopiero 3 lipca został ostatecznie zdobyty.

W tym samym czasie na prawej linii wojsk 6 Armii (28 czerwca stanowisko dowódcy 6 Armii objął gen. Jan Romer. Gen. Iwaszkiewicz udał się na urlop[11].) doszło do przerwania frontu w rejonie Baru przez 60 DS i wejścia na tyły wojsk polskich przez 8 DK w Płoskirowie, co doprowadziło do rozpoczęcia odwrotu na Zbrucz. 4 lipca 2 Armia utraciła Równe, mimo to 5 lipca 18 DP zdobyła Zasław i połączyła się z XX BP z 5 DP z tejże armii. Następnie 8/9 lipca grupa gen. Krajowskiego rozpoczęła odwrót na Krzemieniec, w którym była bezskutecznie atakowana przez 11, 8 i 14 DK i 45 DS. Położenie 18. dywizji poprawiło się 10 lipca, gdy Budionny wezwał 14 DK w rejon Równego.

Od tej pory głównym zadaniem 6 Armii była obrona Zbrucza (większość sił) i Ikwy (18 DP). 12 lipca wojska Frontu Południowo-Zachodniego ponownie zaatakowały: 14 A na Zbrucz, a 11 DK na Dubno, utracone 13 lipca po kontrataku dywizji Krajowskiego. Zmusiło do Budionnego do użycia większości sił swojej armii, przez co walki pod Brodami i Podwołoczyskami trwały do 23 lipca i zakończyły się odwrotem wojsk polskich na Tarnopol. Brody utracono 27 lipca, kiedy to na pozycje 18 DP uderzyła cała Armia Konna. Doprowadziło to do utraty łączności przez dywizję i jej faktycznego przejścia w skład 2 A.

Kontrofensywa

W związku z nowymi dyrektywami 6 Armia miała podlegać Frontowi Południowemu i swoimi siłami wiązać Konarmię, by ta nie wspomogła Tuchaczewskiego w pochodzie za Wisłę. Lecz dowództwo Frontu Południowo-Zachodniego miało inne plany – formacjami Budionnego zdobyć Lwów i przerzucić je do walki z wojskami Wrangla na Krymie. W tym celu 19 sierpnia Armia Konna ruszyła na miasto, skąd po ciężkich walkach (jak np. bitwa pod Zadwórzem) wycofała się 20 sierpnia i po naleganiach Tuchaczewskiego skierowała się na Lubelszczyznę.

26 sierpnia Budionny ruszył ponownie, przełamując pod Bełzem pozycje grupy gen. por. Hallera (13 DP i 2 DJ) i oblegając Zamość. Wpadł tam w zasadzkę 3 Armii i grupy gen. Hallera. W wyniku bitwy pod Komarowem resztki Konarmii musiały ustąpić na Hrubieszów, a 6 września, po ciężkich walkach odwrotowych przełamały front i wyszły z okrążenia. Następnie ruszyła ofensywa 3 Armii, wspomagana przez grupę gen. por. Hallera, która wzmocniona 2 DJ z Hrubieszowa parła na Łuck, zdobyty 16 września.

14 września natarcie rozpoczęła 6 Armia, uderzając na Tarnopol i w kierunku Brodów. 14 Armia z ciężkimi startami wycofała się najpierw z Tarnopola (18 września) i Jampolu (21 września), aż 24 września przekroczyła Zbrucz. Także Konarmia i 12 A próbowały stawić opór nad Horyniem i później nad Słuczem oraz Uborcią, ale plany pokrzyżował im Korpus Jazdy gen. Rómmla, dokonując głębokiego zagonu na Korosteń. Ofensywę zakończył rozejm, wchodzący w życie 18 października. Zarówno postanowienia rozejmu, jak i traktatu ryskiego przewidywały wycofanie wojsk 6 Armii na wschód, na linię Zbrucza, przez Wołyń do Polesia. Jednak dowództwo armii rozwiązano dopiero 1 czerwca 1921, kiedy ryzyko odnowienia działań wojennych stopniało do zera.

Ordre de Bataille 6 Armii

Pierwszy skład 6 Armii

Jednostki ogólnowojskowe

Wojska łączności armii

  • polowa stacja radiowa nr 2
  • stała stacja radiowa „Lwów”
  • kompania radiotelegraficzna parkowa
  • kompania telegraficzna ciężka nr 6
  • kompania telegraficzna parkowa nr 6
  • stacja Hughesa
  • pluton budowlany, pluton specjalny
  • stacja gołębi pocztowych.

Wojska saperskie

  • 6 batalion saperów

Wojska kolejowe

  • I batalion wojsk kolejowych
  • VI batalion wojsk kolejowych
  • kompania motorowa
  • pociągi pancerne „Iwaszkiewicz”, „Pionier” i „Hallerczyk”

Wojska samochodowe

  • polowy dywizjon samochodowy nr 6,
    • polowa kolumna samochodów osobowych nr 6
    • kolumna sanitarna nr 75
    • kolumny samochodów ciężarowych nr 11, 20 i 86

Lotnictwo

  • III grupa lotnicza
    • 5 eskadra wywiadowcza
    • 6 eskadra wywiadowcza
    • 7 eskadra myśliwska
    • III park lotniczy

Okręg Etapowy „Tarnopol”

  • I, II i III Lwowski batalion etapowy
  • III Kielecki batalion etapowy
  • III Lubelski batalion etapowy
  • III Łódzki batalion etapowy
Zmiany w składzie armii

Obsada personalna dowództwa

Ważniejsze stanowiska:

StanowiskoStopień, imię i nazwiskoOkres pełnienia służby
dowódca armiigen. ppor. Wacław Iwaszkiewicz-Rudoszański1 IV – VIII1920
gen. Jan Romer28 VI[13] – 20 VII 1920
gen. por. Władysław JędrzejewskiVIII 1920
gen. por. Robert Lamezan-SalinsVIII – IX 1920
gen. por. Stanisław HallerIX – IX 1920
szef sztabupłk Edmund KesslerIV – VIII1920
płk szt.gen. Julian Stachiewicz14 IX1920 – 15 V 1921
kwatermistrzgen. ppor. Henryk Zemanek
Inspektor jazdyppłk GąssowskiV 1920
dowódca etapów armiipłk Franciszek Fabry
szef służby łącznościpor. Juliusz Ornatowski1 IV 1920 –
szef inżynierii i saperówkpt. Norbert Rustowski1 IV 1920 –
szef kolejnictwakpt. inż. Władysław Gallas1 IV 1920 –
szef lotnictwakpt. pilot Stefan Bastyr1 IV 1920 –
referent samochodowykpt. Roman Misiągiewicz1 IV 1920 –
Obsada personalna dowództwa 6 Armii w okresie od 1 kwietnia do 12 sierpnia 1920[14]
StanowiskoStopień, imię i nazwisko
Dowódca Armiigen. por. Wacław Iwaszkiewicz
wz. gen. por. Jan Romer (27 VI–22 VII)
Adiutantpor. Stanisław Imiela
Oficer ordynansowykpt. Paweł Juracki
Szef sztabuppłk szt. gen. Edmund Kessłer
Adiutantppor. Jan Meyer
Kwatermistrzpłk szt. gen. Henryk Zemanek
Adiutantppor. Roman Ligęza
Inspektor piechotyppłk Karol Błock vel Blok
Inspektor artyleriigen. ppor. Wincenty Kaczyński
płk Józef Dzięgielewski (od 20 V)
Oficer inspektoratuppor. Jan Rehman
Oficer inspektoratuppor. Kazimierz Sawicki
Inspektor jazdyppłk Maurycy Gąssowski (do 24 VI)
ppłk Włodzimierz Wołkowieki
Oficer łącznikowy NWpłk szt. gen. Karol Bołdeskuł
gen. ppor. Adam Nowotny (od 26 VII)
Komisarz cywilny 6 Armiiurz. wojsk. V r. Ludwik Romocki
zastępcaFranciszek Rakoczyński (od 1 VII)
Oddział I (organizacyjny)
Szefkpt. Gwido Kawiński
Sekcja organizacji i uzupełnieńppor. Stanisław Sanetra
Sekcja OdB i stanów liczebnychppor. Antoni Wyszyński
Oficer sekcjipchor. Stefan Minasowicz
Referent wyszkoleniapor. Edmund Lewandowski
Inspektor spraw jeńcówkpt. Sylwester Strzelczyk
kpt. Paweł Juracki
ppłk Paweł Geissler
Referent jeńcówppor. Jan Lis (do 9 VIII)
ppor. Józef Dura
Oficer oddziałuppor. Ferdynand Csala
Oficer oddziałuppor. Wincenty Zarębski
Oddział II (informacyjny)
Szefkpt. Walery Sławek (do 24 IV)
por. Władysław Włoskowicz
Sekcja defensywyppor. Henryk Królikowski Muszkiet
Oficer sekcjippor. Jerzy Skowroński
Oficer sekcjippor. Ludwik Krakowski (od 5 VIII)
Oficer sekcjippor. Wacław Grzybowski (od 9 VIII)
Referent śledczyppor. Piotr Stembalski
Referent inwigilacyjnyppor. Kowalski
Referent stacji kontrolnychppor. Zagórowski
Sekcja ofensywypor. Władysław Włoskowicz (do 24 IV)
ppor. Witold Wielogłowski
Referent oświatowyppor. Antoni Dąbrowski
Referent polityczno prasowyppor. Antoni Szaszkiewicz
Protokół i registraturapor. Lucjan Rehan
Oddział III (operacyjny)
Szefmjr szt. gen. Bogusław Szul-Skjóldkrona
kpt. Adam Ajdukiewicz-Brzechwa (od 3 V)
Sekcja rozkazodawczapor. Michał Stefanicki
Sekcja ewidencyjnartm. Ignacy Drozdowski
Oficer sekcjipor. ad. szt. Bronisław Roganowicz
Oficer gazowyppor. Stanisław Krupa (do 26 VI)
Nast.ppor. Władysław Wierzbanowski
Protokół i registraturappor. Wojciech Marczewski
Oddział IV (etapowy)
Szefmjr Henryk Sobera
kpt. szt. gen. Eugeniusz Kordzik (od 2 VIII)
Szef sekcji uzbrojeniakpt. Cyryl Strzelczyk
Oficer zdobyczy armiipor. Wacław Kuehnel
Zastępcappor. Stanisław Galiński
Szef sekcji ogólnejpor. Bolesław Krokowski
Oficer oddziałupor. ad. szt. Emil Izydor Modrycki
Oficer oddziałupor. Peiper
Oficer oddziałupor. Umański
Oficer oddziałuppor. Bartosz
Oficer oddziałuppor. Bion
Oficer oddziałuppor. Czesław Dobrowolski
Oficer oddziałuppor. Dziubiński
Oficer oddziałuppor. Alfred Fliederbaum-Bzowiecki
Oficer oddziałuppor. Klimuntowski
Oficer oddziałuppor. Franciszek Kraczkiewicz
Oficer oddziałuppor. Potkel (Emil Potkaehl?)
Oficer oddziałuppor. Tadeusz Solecki
Oficer oddziałuppor. Karol Staffa
Oficer oddziałuppor. Stanisław Steczkowski
Oficer oddziałuppor. Alojzy Trojanowski
Oficer oddziałuppor. Stanisław Trzaska
Oficer oddziałuppor. Ferdynand Ziomek
Oddział V (personalny)
Szefkpt. Józef Skiba
Sekcja spraw personalnychpor. Emil Dąbrowski
Oficer sekcjippor. Ludwik Goetz
Oficer sekcjippor. Tadeusz Makuch
Oficer sekcjippor. Edward Matuszkiewicz
Sekcja służby wewnętrznejpor. Władysław Dybowski
Oficer sekcjippor. Józef Dura (do 9 VI)
Protokół i registraturaurz. wojsk. XI r. Zygmunt Kozubal
Redakcja rozkazów, litografia i drukarniappor. Marian Krajewski
Oficer do specjalnych poruczeńppor, Tadeusz Pliszewski
Oficer oddziałupor. Rudolf Pommersbach
Oficer oddziałuppor. Jan Bojański vel Bojarski (od 2 VI)
Oficer oddziałuppor. Józef Nowicki
Oficer oddziałuurz. wojsk. X r. Jan Papierkowski (do 2 VI)
Szef łączności armiipor. Juliusz Ornatowski
Adiutantpchor./ppor. Wacław Gawroński
ppor. Józef Mościcki (od 28 IV)
Szef radiotelegrafiiurz. wojsk. IX r. dr inż. Tadeusz Malarski
Oficer telegrafuppor. inż. Józef Pietruszewicz
Oficer technicznypor. Zdzisław Piątkiewicz
Kierownik kancelariiurz. wojsk. XI r. Franciszek Wojtowicz
Oficer kasowyppor. Roman Loteczka
Oficer prowiantowyppor. Bruno Kaczkowski
Szef lotnictwa armiikpt. pil. Stefan Bastyr († 6 VIII)
mjr pil. Cedric Fauntleroy (od 11 VIII)
Adiutantpor. Zbigniew Orzechowski
Referent technicznypor. Kazimierz Skwerczyński
Referent taktycznyppor. obs. Tomasz Turbiak
Oddział aero-fotoppor. Hugo Hierse
Oficer oddziałuppor. Józef Zając
Komisja gospodarczappor./kpt. Leon Sakowicz
Szef kolejnictwa armiikpt. inż. Władysław Gallas
Adiutantpor. Stanisław Hałaszyński
Sekcja 1 wojsk kolejowychpor. inż. Witold Hertel
Referentpor. Stanisław Fabiański
Sekcja 2 transportów polowychurz. wojsk. VIII r. dr Stanisław Maresz
W sekcjipor. Mieczysław Borowiecki
Szef inżynierii i saperówkpt. Norbert Rustowski
Oficer szefostwapor. Roman Chobrzyński
Oficer szefostwappor. Tadeusz Wallner
Oficer szefostwappor. Jan Prohaska
Oficer szefostwappor. Jan Toczyski
Szef ekspozytury żandarmerii polowejpor. Franciszek Gorczyca
Oficer ekspozyturyppor. Franciszek Bieńkowski
Oficer ekspozyturyppor. Jerzy Gaspary
Oficer ekspozyturyppor. Tadeusz Kurzeja
Oficer ekspozyturyppor. Leonard Szymanowski
Oficer ekspozyturyppor. Alfred Tener
Szef intendentury armiimjr int. Ferdynand Zatrzewski
Zastępca szefakpt. int. Fryderyk Golling
Oficer do zleceńppor. rach. Józef Czernecki
Szef wydziału żywnościowegopor. prow. Wiktor Romański
Referent żywnościowypor. Ludwik Ładoś (od 20 V)
Oficer wydziałuppor. rach. Edward Banasiak
Oficer wydziałuurz. cyw. Antoni Truchanowicz
Szef wydziału ekwipunkowego i materiałowegoppor. rach. Józef Chałupka
Oficer wydziałuppor. rach. Józef Zborowski
Oficer wydziałuppor. rach. Tadeusz Wiśniewski
Szef wydziału finansowegoppor. rach. Stanisław Czerny
Oficer wydziałuppor. rach. Zygmunt Kiszka
Oficer wydziałuppor. rach. Włodzimierz Kazimierz Herzig
Szef wydziału organizacyjno-personalnegoppor. rach. Kazimierz Malczewski
Oficer wydziałuppor. rach. Ludwik Kuszczak
Oficer wydziałuppor. rach. Wiktor Schindler
Kierownik kancelariiurz. cyw. Aleksander Wilusz
Kasa operacyjnamjr rach. Marek Steissel
Oficer kasypor. rach. Eligiusz Szamota
Komisja kontrolipor. Adam Langner
Oficer komisjippor. rach. M. Zapotoczny
Oficer szefostwappor. Bolesław Bielamowicz
Szef sanitarny armiippłk lek. dr Bolesław Korolewicz
Adiutantppor, san. Apolinary Wietrzny
Zastępcamjr lek. dr Jakub Skarbiński
Referent pers. i szpit.por. lek. dr Adolf Paśko
Referent higienykpt. lek. dr Jakub Krzemicki
Referent aptekarskippor. apt. mgr Roman Hanasz (IV)
por. apt. mgr Abraham Zimmring
Przew. komisji zdrowotnościkpt. lek. dr Jakub Krzemicki
Członek komisjikpt. lek. doc. dr Napoleon Gąsiorowski (IV)
Członek komisjikpt. lek. dr Zdzisław Steusing (IV)
Członek komisjipor. lek. dr Kazimierz Wewiórski
Kierownik kancelariippor. podlek. Leon Koziołkowski
Kier. warszt, san. techn.inż. Mikołaj Wołkow
Ambulatorium oddziałów sztab.por. lek. dr Stanisław Malinowski
Lekarzppor. podlek. Antoni Pierzchała
Oficer sanitarnyppor. san. Tadeusz Rokicki (VI)
Ambulatorium dentystycznekpt. lek. dr Henryk Allerhand
Lekarzkpt. lek. dr Leon Katzner (IV)
Lekarzppor. podlek. Stanisław Dziubek
Lekarzpchor. podlek. Eugeniusz Kapitain
Ambulatorium dentystyczne „Tarnopol”por. lek. dent. Stanisław Beno (IV)
Pełnomocnik PTCKHilary Bniński
Naczelny lekarz weterynariimjr lek. wet. Jan Gromczakiewicz
Szef duszpasterstwa armiiks. ppłk dr Jan Idee
Szef referatu sądowo-prawnegomjr dr Zygmunt Hołobut
mjr Józef Zołotarski (VI –pocz. VIII)
ppłk dr Zygmunt Hołobut
Oficer referatupor. Tadeusz Mitraszewski
Oficer referatupor. Tadeusz Skulski
Oficer referatupchor. Feliks Łączewski
Szef referatu poczty polowej nr 6N.N.
Oficer referatuurz. wojsk. Jan Krąpiec († 6 VII)
Szef referatu samochodowegokpt. Roman Misiągiewicz
Szef referatu koni i taborówkpt. Władysław Czermak
Oficer referatuppor. Zygmunt Dziubiński
Oficer referatuppor. Stanisław Trzaska
Szef referatu ochrony zabytkówkpt. Bolesław Geber
Oficer referatupor. Rudolf Huber
Oficer kasowypor. Izydor Lang
Oficer kasowyppor. Stanisław Zdziechowicz
Oficer prowiantowypor, Marian Jastrzębski
Stołownia oficerskapor. Rudolf Pomersbach
Dowódca kompanii sztabowejppor. Piotrowski
Dowódca plutonuppor. Andrzej Cyganik
Dowódca plutonuppor. Wacław Skolimowski
Dowódca plutonuppor. Roman Zieliński
Dowódca plutonu taborówppor. Ferdynand Dolny (od 4 VII)
Oficer dowództwappłk Ludwik Morawski († 6 VII)
Obsada personalna dowództwa 6 Armii w okresie od 16 sierpnia do 4 września 1920[15]
StanowiskoStopień, imię i nazwisko
Dowódca armiigen. por. Władysław Jędrzejewski
Szef sztabumjr szt. gen. Włodzimierz Tyszkiewicz
Adiutantppor. Wiktor Otton Stabrowski
Oficer łącznikowy NDrtm. Kazimierz Rostworowski
Oficer łącznikowy szefostwa lotnictwapor. Wilhelm Siemieński
Oficer łącznikowy szefostwa lotnictwappor. Wiktor Klein
Oddział I (organizacyjny)
Szefmjr Zygmunt Janowski
Zastępcakpt. ad. szt. Mirosław Kalinka
Sekcja stanów liczebnych i OdBppor. Tadeusz Wojtoń
Sekcja uzupełnieńppor. Józef Bauer
Oddział II (informacyjny)
Szefpor. Stanisław Neuman
Sekcja defensywyppor. Marian Naglicki
Oficer oddziałuppor. dr Stanisław Vincenz
Oficer oddziałuppor. Stanisław Wołowski
Oddział III (operacyjny)
Szefkpt. szt. gen. Fryderyk Maiły
Oficer operacyjnyrtm. Edward Kalinowski
Szef sekcji 2por. Felicjan Sterba
Oficer rozkazodawczyppor. p. d. szt. gen. Remigiusz Adam Grocholski
Oddział IV (etapowy)
Szefkpt. ad. szt. Edmund Sztark vel Stark
Oficer oddziałupor. Tadeusz Dąbrowski
Oficer oddziałupor. Władysław Schmid
Referent taborów i konipor. Stanisław Braun
Referent samochodowypor, inż. Paweł Gryniewicz
Referent jeńcówppor. Stefan Wardzyński
Oddział V (personalny)
po. szefappor. Stanisław Matusiak
Referent spraw personalnychppor. Paweł Hugon Sand
Referent służby wewnętrznejpor, Romuald Mossoczy
Szef kancelarii głównejppor./por. Stanisław Petry
Protokół poufnyppor. Kazimierz Sołtysik
Szefostwa i inne komórki
Szef inżynieriikpt. inż. Stanisław Kowalski
Szef służby łącznościkpt. Zygmunt Grudziński
Adiutantppor. Jerzy Stachiewicz
Oficer szefostwappor. Józef Mościcki
Szef żandarmeriikpt. Kazimierz Koczorowski
Oficer ekspozyturyppor. Stanisław Raut
Referent artyleriippłk Tadeusz Łodziński
Oficer referatukpt. dr Aleksander Martynowicz
Oficer referatuppor. Kazimierz Sawicki
Szef sanitarnyppłk lek. dr Aleksander Domaszewicz
Zastępcappłk dr Józef Wojciech Topolnicki
Szef intendenturymjr int. Seweryn Lang
Oficer prowiantowyppor. Rafał Piotrowski
Dowódca kompanii sztabowejppor. Adam Markowski
Dowódca plutonuppor. Ryszard Klauziński
Obsada personalna dowództwa 6 Armii w okresie od 4 września 1920[16]
StanowiskoStopień, imię i nazwisko
Dowódcagen. por. Robert Lamezan-Salins
gen. por. Stanisław Haller (od 16 IX)
Adiutantrtm. Władysław Wolański
Oficer ordynansowypor. Załuski
Szef sztabupłk szt. gen. Jan Thullie (do 14 IX)
płk Julian Stachiewicz
Adiutantppor. Jan Bojarski
Kwatermistrzppłk szt. gen. Kazimierz Rylski
Adiutantkpt. Roman Ligęza
ppor. Leon Urban
Oddział I (organizacyjny)
Szefkpt. Gwido Kawiński
Sekcja organizacji i uzupełnieńppor. Stanisław Sanetra
Sekcja OdB i stanów liczebnychpor. Antoni Wyszyński
Referent wyszkoleniapor. Edmund Lewandowski
Referent artyleriippłk Jan Dąbrowski
Oddział II (informacyjny)
Szefpor. Władysław Włoskowicz
Kierownik sekcji ofensywyppor. Roman Żajkowski
Oficer sekcjippor. Zagórowski
Referent ewidencjippor. Aleksander Krysa
Oficer sekcjippor. Józef Nowicki
Kierownik sekcji wewnętrznejpor. Władysław Dybowski
Rozkazodawstwo i drukarniappor. Marian Krajewski
Protokół i registraturappor. Edward Małunkiewicz
Oficer oddziałuurz. wojsk. XI r. Zygmunt Kozubał
Szefostwa i inne jednostki organizacyjne
Szef łącznościpor. Juliusz Ornatowski
Adiutantpor. Józef Greiner
Szef radiotelegrafiiurz. wojsk. IX r. dr inż. Tadeusz Malarski
Oficer telegrafiipor. Zdzisław Piątkiewicz
Oficer technicznyppor. Edward Rauch
Kierownik kancelariiurz. wojsk. XI r. Franciszek Wojtowicz
Oficer kasowyppor. Roman Loteczka
Oficer prowiantowyppor. Bruno Kaczkowski
Szef lotnictwamjr pil. Cedric Faunt le Roy
Adiutantpor. obs. Adam Paleolog
kpt. pil. Władysław Matula (od 11 X)
Oficer łącznościrtm. Zbigniew Orzechowski
Referent technicznypchor. Andrzej Rybicki
Referent taktycznypor. obs. Kazimierz Kubala
Lekarz III dyonuppor. podlek. Edward Nowakiewicz
Oficer szefostwasierż./pchor. obs. Zygfryd Piątkowski
Szef inżynierii i saperówmjr Norbert Rustowski
Referent personalnykpt. Roman Chobrzyński
Oficer materiałowyppor. Tadeusz Wallner
Ewidencja dróg, mostów, robót fortyfikacyjnychppor. Wiktor Głowacki
Szef kolejnictwamjr inż. Władysław Gallas
Adiutant technicznypor. Stanisław Hałaszyński
Kierownik sekcji wojsk kolejowychpor. inż. Witold Hertel
Oficer sekcjipor. Stanisław Fabiański
Kierownik sekcji transportów polowychpor. Mieczysław Borowiecki
Oficer sekcjippor. Ignacy Birken
Dowódca pociągów pancernychmjr inż. Bolesław Peykert
Szef ekspozytury żandarmeriirtm. Ignacy Hutter
Adiutantppor. Franciszek Bieńkowski
1 referent śledczypor. Władysław Herzog
2 referent śledczyppor. Ludwik Szarowski
Dowódca plutonu sztabowegopor. Tadeusz Kurzeja
Dowódca taborówmjr Erwin Rossner
Kierownik sekcji taborów i konimjr Władysław Czerniak
Zastępcartm. Zygmunt Dziubiński
Oficer sekcjipor. Edmund Kamieński
Oficer materiałowyppor. Stanisław Trzaska
Dowódca zapasu konipor. Julian Uleniecki
Zastępcappor. Edmund Erdtracht
Lekarz weterynarii zapasu konimjr lek. wet. Dominik Gregorowicz
Dowódca składu i warsztatów taborowychpor. Michał Chajnides
Zastępcappor. Stanisław Feluś
Szef referatu sądowo prawnegoppłk dr Zygmunt Hołobut
Oficer referatupor. Tadeusz Skulski
Naczelny lekarz weterynariimjr lek. wet. Jan Gromczakiewicz
Pomocnikppor. podlek. wet. Józef Adamek
Oficer do zleceńrtm. lek. wet. Piotr Lech
Duszpasterstwoks. ppłk dr Jan Idee
Szef sanitarnypłk lek. dr Bolesław Korolewicz
Zastępcappłk lek. dr Jakub Skarbiński
Referent higienymjr lek. dr Marian Stawiński
Referent personalnypor. lek. dr Adolf Paśko
Referent aptekpor. apt. Czesław Okólski
Adiutantppor. san. Apolinary Wietrzny
Szef intendenturykpt. int. Stanisław Ficowski
Zastępcakpt. int. Fryderyk Golling
Oficer do specjalnych poruczeńpor, Eugeniusz Juryś
Szef wydziału żywnościowegopor. Roman Borelowski
Oficer wydziałupor. Ludwik Ładoś
Oficer wydziałuppor. Zygmunt Illeczko
Szef wydziału ekwipunkowo-materiałowegopor. Adam Langner
Oficer wydziałuppor. Feliks Białkowski
Szef wydziału finansowegoppor. rach. Stanisław Czerny
Oficer wydziałuppor. Alfred Błaha
Oficer wydziałuppor. rach. Ludwik Kuszczak
Oficer wydziałuppor. rach. Wiktor Schindler
Oficer wydziałuurz. wojsk. XI r. Adam Smutny
Kierownik kancelariippor. rach. Ludwik Kuszczak
Kasa operacyjnamjr rach. Marek Steissel
Oficer kasypor. rach. Eligiusz Szamota
Oficer kasyurz. wojsk. XI r. Chaim Haber
Kierownik referatu prawno-rekwizycyjnegopor. rach. dr Tadeusz Gutkowski
Oficer referatuppor. rach. Alfred Rzędowski
Oficer referatuppor. rach. dr Izrael Feliks Teicher
Kierownik kontroli wstępnej rachunkowościppor. rach. Józef Feuerstein
Oficer łącznikowy przy Intendenturze NDWPurz. wojsk. XI r. Schaeffer
Oficer łącznikowy przy DOG Krakówpor. prow. Julian Biegański
Oficer łącznikowy przy DOG Lwówkpt. Rudolf Pommersbach
Oficer łącznikowy przy Intendenturze Armii URLkpt. Stanisław Zakrzewski
Pomocnikpor. Wojciech Kołodziejski
Kierownik komisji skontrującejmjr rach. Leon Doppler
Stołownia oficerska intendenturyppor. prow. Bronisław Kwiatkowski
Kierownik referatu samochodowegkpt. Kazimierz Kristman Dobrzański
Zastępcakpt. Józef Wacław Rokicki
Adiutanturz. wojsk. IX r. dr Stanisław Hardt
Oficer technicznypor. Bronisław Głąb
Oficer referatupor. inż. Paweł Gryniewicz
Oficer referatuppor. Michał Zamojski
Oficer zdobyczy wojennejmjr Wacław Kuehnel
Zastępcappor. Aleksander Denefeld
ppor. Stanisław Galiński
Dowódca Centralnej Stacji Rozdzielczejppor. Mieczysław Stopczyński
Zastępcappor. Wojciech Wierzbiński
Oficer kasowypor. Izydor Lang
Oficer prowiantowypor. Marian Jastrzębski
Oficer gospodarczyppor. Stanisław Zdziechowicz
Stołownia oficerskappor. prow. Mianowski
Inspektor spraw jeńcówpłk Paweł Geissler
Referentppor. Józef Dura
Oficer do specjalnych poruczeńpłk Edward Hohenauer
Komisarz politycznyurz. wojsk. V r. Ludwik Ramocki
Kierownik głównej poczty polowej nr 6urz. wojsk. IX r. Stanisław Ochalik
Kontrolaurz. wojsk. X r. Zygmunt Hulka
Służba kancelaryjnaurz. wojsk. X r, Julian Gawiński
Służba kancelaryjnaurz. wojsk. X r. Feliks Tyszczyński
Spedycjaurz. wojsk. X r. Eugeniusz Piotrowski
Służba nadawcza odbiorczaurz. wojsk. XI r. Adam Dziubiński
Spedycjaurz. wojsk. XI r. Rudolf Kram
Służba przekazowaurz. wojsk. XI r. Leon Opioła
Dyslokacjappor. Teofil Karwowski
Dowódca kompanii sztabowejpor. Kamil Maniecki vel Maniewski
Dowódca plutonu taborówppor. Stanisław Trzaska

Przypisy

  1. Tuliński 2020 ↓, s. 24.
  2. Tym 2014 ↓, s. 38.
  3. a b Tuliński 2020 ↓, s. 26.
  4. Tuliński 2020 ↓, s. 27.
  5. Tuliński 2020 ↓, s. 75.
  6. Tuliński 2020 ↓, s. 76.
  7. Tuliński 2020 ↓, s. 83.
  8. Tuliński 2020 ↓, s. 86.
  9. Tuliński 2020 ↓, s. 118.
  10. Tuliński 2020 ↓, s. 242.
  11. Tuliński 2020 ↓, s. 304.
  12. Dziennik Rozkazów Dowództwa Okręgu Generalnego „Kielce” Nr 54 z 15 czerwca 1920 roku, pkt 180.
  13. Wyszczelski 2009 ↓, s. 202.
  14. Tuliński 2020 ↓, s. 775.
  15. Tuliński 2020 ↓, s. 780.
  16. Tuliński 2020 ↓, s. 782.

Bibliografia

  • Norman Davies: White Eagle, Red Star: The Polish-Soviet War, 1919-20. London: Pimlico, 2003. ISBN 83-03-01373-4.
  • Władysław Jędrzejewski: Wspomnienia gen. Władysława Jędrzejewskiego oraz dziennik 5 Dywizji Piechoty z 1919 roku. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2020. ISBN 978-83-8098-904-7.
  • Arkadiusz Tuliński: 6 Armia Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. T. 1. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2020. ISBN 978-83-8229-058-5.
  • Tadeusz Wawrzyński. Dowództwa armii 1920-1922. „Biuletyn Centralnego Archiwum Wojskowego 22/1999”. 
  • Mieczysław Wrzosek: Wojny o granice Polski Odrodzonej. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1992. ISBN 83-214-0752-8.
  • Lech Wyszczelski: Kampania ukraińska 1920 roku. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2009. ISBN 978-83-7543-066-0.

Media użyte na tej stronie

Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Poland (1927–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Bitwa pod brodami 1920.png
Autor: Lonio17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bitwa pod Brodami 29.07-03.08-1920
Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Bitwa komarow 1920.png
Autor: Lonio17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bitwa pod Komarowem - 1920-08-31