7. ceremonia wręczenia Orłów

7. ceremonia wręczenia Orłów
Data5 marca 2005
MiejsceHotel InterContinental, Warszawa
ProwadzenieZbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat
Nawigacja

7. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2004, miała miejsce 5 marca 2005[1] w Hotelu InterContinental w Warszawie. Ceremonię wręczenia nagród poprowadzili Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat[2].

Polskie Nagrody Filmowe zostały przyznane po ogłoszeniu nominacji w dniu 3 lutego w Hotelu InterContinental. Nagrody zostały wręczone w 16 kategoriach. O nominację do nagród tegorocznie ubiegała się najmniejsza liczba filmów w historii, jedynie 13[2]. Był to jedyny przypadek, gdy liczba kategorii przewyższała liczbę ubiegających się o nagrodę filmów.


Najwięcej nominacji – po 10 – otrzymały trzy obrazy: Mój Nikifor Krzysztofa Krauzego, Pręgi Magdaleny Piekorz oraz Wesele Wojciecha Smarzowskiego. Wszystkie wyżej wymienione filmy nominowane zostały w kategorii najlepszy film. Cztery nominacje otrzymali twórcy filmu Ubu Król[3] .

Członkowie Polskiej Akademii Filmowej po raz pierwszy głosowali w nowej kategorii: najlepszy film europejski. Nominacje w tej kategorii otrzymały następujące filmy: Dziewczyna z perłą, hiszpańskie Złe wychowanie oraz rosyjski Powrót.

Zeszłoroczna laureatka Orła za najlepszą główną rolę kobiecą, Katarzyna Figura, również w tym roku otrzymała nominację, za rolę w filmie Ubu Król. Jest to czwarta nominacja aktorki do Polskich Nagród Filmowych (trzecia przyznana z rzędu w tej kategorii). Pozostałe nominowane w kategorii najlepsza główna rola kobieca, to: Agnieszka Grochowska za film Pręgi (pierwsza nominacja do nagrody) oraz Krystyna Feldman za rolę w filmie Mój Nikifor (Feldman jest już laureatką nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie To ja, złodziej).

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nominowana została po raz czwarty Kinga Preis (łącznie to piąta nominacja aktorki, wraz z kategorią głównej roli kobiecej; Preis otrzymała dwie nagrody), tegorocznie za rolę w filmie Symetria. Kategorię zamykają Dorota Kamińska (nominacja za rolę w Pręgach) oraz Iwona Bielska (za film Wesele). Dla obu aktorek to pierwsze nominacje do nagród.

O nagrodę za najlepszą główną rolę męską, trzeci raz ubiega się Michał Żebrowski, tegorocznie nominowany za rolę w filmie Pręgi. Pozostali konkurenci w tej kategorii to: Marian Dziędziel (za film Wesele) oraz Jan Peszek (za rolę w filmie Ubu Król). Dla obu aktorów to pierwsze nominacje.

Zeszłoroczny laureat Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską, Jan Frycz, również tegorocznie nominowany został w tej kategorii, za rolę w filmie Pręgi. Dla Frycza to łącznie piąta nominacja do Polskich Nagród Filmowych. Pozostali nominowani w tej kategorii, to: Borys Szyc, za rolę w Symetrii; Arkadiusz Jakubik, za film Wesele oraz Krzysztof Globisz, który wystąpił w obrazie Zerwany.

Piątą nominację do Orłów otrzymał operator filmowy Krzysztof Ptak, dwukrotny laureat nagrody. Siódmą nominację otrzymał dźwiękowiec Marek Wronko, natomiast jego kontrkandydat Nikodem Wołk-Łaniewski piątą.


Najwięcej nagród – po 6 – otrzymały dwa filmy: Wesele Wojciecha Smarzowskiego oraz Mój Nikifor Krzysztofa Krauzego[2]. Pierwszy z wymienionych tytułów, odebrał nagrody w kategorii najlepszy film i reżyseria. Mój Nikifor otrzymał nagrody za najlepszy scenariusz oraz główną rolę kobiecą Krystyny Feldman. Film Pręgi pomimo dziesięciu nominacji, otrzymał jedną nagrodę – za drugoplanową rolę męską Jana Frycza, dla którego to druga nagroda otrzymana z rzędu w tej kategorii[4].

Nagrodę za najlepszą główną rolę męską otrzymał aktor Marian Dziędziel za rolę w filmie Wesele. Najlepszą drugoplanową rolę kobiecą zagrała Iwona Bielska, która również wystąpiła w filmie Smarzowskiego.

Nagrodę za najlepszy film europejski przyznano brytyjskiemu filmowi Dziewczyna z perłą w reżyserii Petera Webbera.

Podobnie jak Jan Frycz, operator filmowy Krzysztof Ptak odebrał drugą nagrodę z rzędu dla najlepszych zdjęć, tym razem w filmie Mój Nikifor. Dźwiękowiec Nikodem Wołk-Łaniewski za pracę nad tym samym obrazem, otrzymał trzecią statuetkę. Nagrodę za osiągnięcia życia przyznano Jerzemu Kawalerowiczowi[5].

Laureaci i nominowani

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy film

Reżyser / Producenci / Koproducenci – Film

Najlepszy film europejski

Reżyser − Film • Kraj produkcji

Najlepsza reżyseria

Najlepszy scenariusz

Najlepsza główna rola kobieca

Najlepsza główna rola męska

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca

Najlepsza drugoplanowa rola męska

Najlepsze zdjęcia

Najlepsza muzyka

Najlepsza scenografia

Najlepsze kostiumy

Najlepszy montaż

Najlepszy dźwięk

Nagroda publiczności

Nagroda za osiągnięcia życia

Podsumowanie ilości nominacji

(Ograniczenie do dwóch nominacji)

10 : Wesele, Pręgi, Mój Nikifor
4 : Ubu Król
3 : Symetria
2 : Vinci

Podsumowanie ilości nagród

(Ograniczenie do dwóch nagród)

6 : Wesele, Mój Nikifor

Przypisy

  1. Polskie Nagrody Filmowe 2005. Stopklatka.pl. [dostęp 2011-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-18)].
  2. a b c KS, gw: Orły 2005. "Wesele" najlepszym filmem roku (pol.). Stopklatka.pl, 2005-03-05. [dostęp 2011-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-03-10)].
  3. KS, gw: Orły 2005. Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych (pol.). Stopklatka.pl, 2005-02-03. [dostęp 2011-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-03-24)].
  4. Marcin Kamiński: "Wesele" triumfuje na rozdaniu Orłów 2005 (pol.). Filmweb, 2005-03-05. [dostęp 2011-06-01].
  5. Orły 2005: Kawalerowicz nagrodzony za całokształt (pol.). Filmweb, 2005-03-02. [dostęp 2011-06-01].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie