7 Dywizjon Artylerii Konnej

7 dywizjon artylerii konnej
Ilustracja
Odznaka pamiątkowa artylerii konnej
Historia
Państwo

 II Rzeczpospolita

Sformowanie

1919

Rozformowanie

1939

Dowódcy
Pierwszy

ppłk art. Witold Majewski

Ostatni

ppłk art. Ludwik Sawicki

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
bitwa pod Bobrujskiem
kontruderzenie znad Wieprza
bitwa nad Niemnem
kampania wrześniowa
bitwa nad Bzurą (9–18 IX 1939)
Organizacja
Dyslokacja

garnizon Poznań (OK VII)

Rodzaj sił zbrojnych

wojsko

Rodzaj wojsk

artyleria

Podległość

3 Pułk Artylerii Konnej
Wielkopolska Brygada Kawalerii

Odznaczenia
Ag virtuti.jpg
Artyleria konna Wojska Polskiego w 1939 przed wybuchem II wojny światowej
Wielkopolska BK w 1938

7 dywizjon artylerii konnej (7 dak) – oddział artylerii konnej Armii Wielkopolskiej i Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

Dywizjon sformowany został w 1919, w Poznaniu jako 1 dywizjon artylerii konnej wielkopolskiej. W 1920 otrzymał nazwę 7 dywizjon artylerii konnej Wielkopolskiej[1]. Od lutego poszczególnymi bateriami walczył na różnych frontach wojny polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym stacjonował na terenie Okręgu Korpusu Nr VII[2] w garnizonie Poznań. W 1921 funkcjonował w strukturze 3 pułku strzelców konnych[3]. Pod względem wyszkolenia pododdział podlegał dowódcy 7 Grupy Artylerii.

Formowanie dywizjonu

Na podstawie rozkazu Inspektoratu Artylerii Wielkopolskiej z 16 marca 1919 ppłk Witold Majewski rozpoczął w Poznaniu formowanie dywizjonu artylerii konnej[4][5]. Dowództwo 1 baterii objął por. Jerzy Suzin, a 2 baterii ppor. Alfred Milewski. Miesiąc później została utworzona 3 bateria por. Zygmunta Łakińskiego. Podoficerowie i kanonierzy składali się prawie wyłącznie z Wielkopolan. Dywizjon początkowo uzbrojony był w niemieckie 9 cm działa. 3 maja dowództwo dywizjonu i dwie pierwsze baterie osiągnęły gotowość marszową. Niewiele wcześniej wymieniono zbyt ciężkie działa niemieckie na rosyjskie 76.2 mm armaty[6][7].

17 maja, będący w składzie 1 Brygady Jazdy Wielkopolskiej dwubateryjny dywizjon przegrupował się w rejon Rogoźna. Na terenie Wielkopolski prowadził jedynie działania demonstracyjne[8][9].

24 lipca 2 bateria w trybie pilnym wróciła do Poznania, a za nią 3 sierpnia wróciło też dowództwo dywizjonu z 1 baterią[6][10].

Walki baterii 7 dak o granice

1 bateria

Do 13 lutego 1920 bateria stacjonowała w Poznaniu i oczekiwała na wyjaśnienie sytuacji na zachodniej granicy. W tym dniu załadowana została na transport kolejowy i wyruszyła do Wilna. Do polowy kwietnia stała w odwodzie, po czym przemaszerowała do rejonu Jelska i weszła w podporzadkowanie dowódcy 5 Brygady Jazdy. 21 kwietnia w składzie brygady ruszyła na front. Pierwsze strzały oddała podczas walk o stację kolejową Malin, uszkodziła sowiecki pociąg pancerny i zdobyła kilka dział[11][12]. W kolejnych dniach bateria działała plutonami. I pluton pod dowództwem por. Jerzego Suzina pomaszerował na Kijów, zaś II pluton ppor. Jana Milewskiego przydzielono do 1 pułku strzelców podhalańskich. Pod koniec maja oba plutony spotkały się pod Dymirem z dowództwem 7 dak[13]. 1 czerwca bateria ponownie weszła do walki. Wspierający 17 pułk ułanów pluton ppor. Filipa Grodzickiego zaatakowany został przez znaczne siły sowieckie pod Hornostajpolem. Sytuację uratował ppłk Majewski, który osobiście objął komendę nad pododdziałem.
Działanie plutonu tak ocenił dowódca 17 pułku ułanów, pułkownik Żychliński[14]:

Pułkownik Majewski pozostawał na pozycji tylko z jednym działonem i, nie zważając na niebezpieczeństwo ze strony oskrzydlających baszkirów, wstrzymywał bardzo celnym ogniem tyraljery bolszewików do czasu przejścia ułanów poza pozycje działa, poczem zmieniał szybko pozycją, aby znowu ogniem umożliwić ułanom spokojny odwrót.

Walki trwały do świtu 3 czerwca, ale wobec groźby okrążenia pluton opuścił dotychczasowe stanowiska, wycofując się do Dymira. Stąd już cała bateria wyruszyła na pole bitwy i walczyła w rejonie Suchołoczy, Jasnohorodka i Złodziejówki. W zastępstwie rannego por. Suzina pododdziałem dowodził ppor. Witold Makowski[15].

10 czerwca rozpoczął się odwrót wojsk polskich spod Kijowa. Oddziały polskie przeszły do działań opóźniających. Prowadząca je 1 bateria rozbiła pod Worłokami kolumnę sowiecką, a pod Garbolewem powstrzymała szarżę kawalerii Budionnego. W kolejnych dniach wycofywała się w stronę Zamościa. Całkowicie wyczerpana, przewieziona została koleją do Poznania celem reorganizacji[15][16].

Na front w rejon Wyszogrodu bateria powróciła 12 sierpnia. Została przydzielona do 211 pułku ułanów, a dowództwo nad nią objął ponownie por. Jerzy Suzin. 1 września została przewieziona do Chełma i wraz z 9 Brygadą Jazdy wzięła udział w Pościgu za oddziałami Budionnego. 13 września zabezpieczała forsowanie Bugu, a następnego dnia, pod Zaszkiewiczami i Kołonną, obezwładniała ogniem szarże sowieckiej kawalerii. 18 września walczyła w okolicach Równego. Zwalczała tam między innymi samochody i pociągi pancerne. Potem wzięła udział w zagonie na Korosteń, gdzie ogniem zmusiła do odwrotu pociąg pancerny. Pod Białkami zniszczyła baterię nieprzyjacielskiej artylerii. 17 września pod Rohaczowem zakończyła działania bojowe[17].

Kolejne pięć miesięcy bateria przebywała na linii demarkacyjnej, stacjonując w Orepach. 7 marca 1921 połączyła się ze sztabem dywizjonu i 3 baterią, a 11 marca wróciła do Poznania[18].

2 bateria

30 lipca 1919 na front do Mołodeczna wyruszyła 2 bateria. Tu weszła w skład 3 pułku strzelców wielkopolskich. 3 sierpnia pod Dworzyszczami oddała pierwsze strzały. Walczyła też pod Krzywym Kołem i Zasławiem. W szeregach 1 pułku ułanów wielkopolskich uczestniczyła w dwudniowym boju pod Małymi Gojzmami. Po krótkim odpoczynku, bateria uczestniczyła w natarciu na Bobrujsk. W czasie walk zniszczyła sowiecki pociąg pancerny. Do końca 1919, jeszcze w czasie starć pod Stołpiszczami i Tejkowiczami, otwierała ogień. Z początkiem 1920 wzięła udział w wypadzie na Starosielne i na Żłobin. Po powrocie do Bobrujska bateria stała w odwodzie do 10 lipca. W lipcu bateria rozpoczęła działania odwrotowe, maszerując zazwyczaj w ariergardzie[19][20].

Po dotarciu w rejon Dęblina, weszła w skład oddziałów grupy uderzeniowej organizowanej nad Wieprzem[21]. Już 16 sierpnia wspierała 15 pułk ułanów w okolicach Kobylnicy i Maciejowic. Następnie brała udział w pościgu za wycofującym się nieprzyjacielem. 24 września, w ramach bitwy niemeńskiej, wspólnie z kawalerzystami 15 pułku ułanów wykonała zagon na Międzyrzecz. 29 września, w trakcie walk pod Stołowiczami, zdobyła sowieckie tabory. Na początku października, pod Torczycami, Czernihowem oraz Malewem, wspierała ogniem 56 pułk piechoty. Tam zakończyła działania wojenne i przeszła do Jaśkiewicz[19]. Tam pełniła służbę na linii demarkacyjnej. 1 kwietnia 1921 powróciła do Poznania[22].

3 bateria

3 listopada 1919 3 bateria pod dowództwem ppor. Stanisława Dembińskiego wymaszerowała z Poznania i weszła w skład grupy kpt. Zenkelera patrolującej granicę z Niemcami. 12 marca 1920, wraz z 16 pułkiem ułanów, wyruszyła na front wschodni w rejon Zdołbunowa. Tam też skierowano dowództwo dywizjonu. 25 kwietnia w składzie 3 Brygady Jazdy uderzała na Koziatyn. W walkach o miasto ogniem na wprost zwalczała sowiecką broń maszynową i pociągi pancerne. Kontynuując pościg, wspierała własne oddziały koło Stepańców[23][24].

Po walkach 3 bateria ześrodkowała się w Rokitnie[25], a dowództwo dywizjonu w rejonie Kijowa dołączyło do 1 baterii. W dniach 24–25 maja walczyła w rejonie Rokitna i Białej Cerkwi, a 31 maja pod Antonówką. W trakcie tej ostatniej bitwy walczyła w okrążeniu, a jej postawa uratowała od klęski oddziały polskie. Mimo poniesionych strat, bateria nadal wspierała własną kawalerię nad Horyniem, Słuczą i Styrem. 18 lipca dotarła w rejon Zamościa, gdzie na krótko połączyła się z dowództwem dywizjonu oraz z 1 baterią. Po reorganizacji, uzupełnieniu i wypoczynku dowództwo dywizjonu wraz z 3/7 dak wzięło udział w sierpniowej kontrofensywie Naczelnego Wodza. Pod Puhaczowem bateria przyczyniła się do rozbicia sowieckiej brygady strzelców[23]. Z początkiem września, podzielona na dwa plutony, walczyła z Litwinami, między innymi w rejonie Sejn i Studzienicznej. Potem w składzie 4 Brygady Jazdy wzięła udział w operacji niemeńskiej. 14 października przy ataku na Krzywicze bateria stoczyła pojedynek z pociągiem pancernym i zmusiła pancerkę do odwrotu, a ułanom dała możność zdobycia stacji. Były to ostatnie strzały 3 baterii w tej wojnie[25].
Dowódca 4 Brygady Jazdy, ppłk szt. gen. Adam Nieniewski tak napisał[26]:

Wszystkim oficerom i żołnierzom baterji dziękuję za ich męstwo i bohaterską postawę, Ojczyzna może być dumna z takich obrońców.

Mapy walk dywizjonu

Bilans walk

Łączne straty poszczególnych baterii w wojnie polsko-bolszewickiej wyniosły 8 poległych oraz kilkudziesięciu rannych. Za bohaterskie czyny podczas walk 18 żołnierzy zostało odznaczonych Krzyżami Virtuti Militari V klasy. Ponadto nadano także 132 Krzyże Walecznych, w tym dwóm żołnierzom dwukrotnie[27][28].

Order Virtuti Militari
Kawalerowie Virtuti Militari
Żołnierze pułku odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari za wojnę 1918–1920[29][30]
ppor. Józef Bogdańskippor. Stanisław Dębińskikan. Władysław Gwizdał
kpr. Kazimierz Kaczmarekpchor. Józef Kalczyńskiwchm. Franciszek Król
plut. Józef Królikowskiwchm. Stanisław Krzyśkopor. Alfred Milewski
kan. Antoni Nowakkan. Bronisław Nowotnykpr. Stanisław Paciorkiewicz
bomb. Hieronim Ratajczykkpr. Antoni Skrzyneckiplut. Jan Skrzypczyk
por. Jerzy Suzinkan. Kazimierz Zbierskiwchm. Szczepan Żurek

Dywizjon w okresie pokoju

Zakwaterowanie i zmiany organizacyjne

W tych koszarach stacjonował dywizjon (stan z 2009)

Po zakończeniu działań wojennych baterie 7 dywizjonu artylerii konnej pozostały na linii demarkacyjnej. Dopiero wiosną 1921 wszystkie baterie powróciły do Poznania. W 1922, rozkazem Departamentu lll MSWojsk. L.dz. 1991/10200/art. Org. Mob. z 7 marca, 3 bateria została wydzielona z 7 dak, przewieziona do Radymna i przemianowana na 1 baterię nowo powstałego 10 dywizjonu artylerii konnej. W październiku odtworzono 3/7 dak. Jednak i ona w 1924 stała się zalążkiem organizowanego w Bydgoszczy 11 dywizjonu artylerii konnej. Ostatecznie 3 baterię odtworzono w Poznaniu dopiero w lutym 1925[31]. W 1922 dywizjon sformował kadrę baterii zapasowej 7 dak. Jej dowódcą został ppor. Jerzy Antropow[a].

W okresie swojego istnienia dywizjon kilkakrotnie zmieniał podległość. Bezpośrednio po wojnie podporządkowany został dowódcy 3 pułku artylerii konnej. W 1923 wszedł w skład VII Brygady Jazdy, a po jej przeformowaniu na VII Brygadę Kawalerii, wszedł w bezpośrednie podporzadkowanie 3 Dywizji Kawalerii. Podczas ponownej reorganizacji w 1929 dywizjon stał się organiczną jednostką Brygady Kawalerii „Poznań", którą w 1937 przemianowano na Wielkopolską Brygadę Kawalerii. Przez cały okres pokoju stacjonował w Poznaniu, w koszarach na Sołaczu[31].

Inspekcje

Ćwiczenia 7 dak – armata polowa 75 mm wz.1902/26
XV rocznica powstania 7 dak w Poznaniu; czerwiec 1934. Fragment defilady – dywizjon w galopie.
Święto 7 dak 7 czerwca 1936 – defilada

Jedną z podstawowych form sprawdzającą przygotowanie poszczególnych oddziałów do wojny oraz ich poziom wyszkolenia były inspekcje.

W 1934 prowadził je Inspektor Armii gen. dyw. Mieczysław Norwid-Neugebauer. Podczas ćwiczeń aplikacyjnych kadry na temat Dywizjon artylerii konnej w obronie ruchowej odnotowano szereg uchybień oficerów w zakresie rozkazodawstwa, czasu organizacji obrony i wykorzystania środków łączności oraz gospodarki amunicją. Także Podoficerowie zostali słabo ocenieni w ćwiczeniu Marsz podróżny i ubezpieczony pododdziałów[34]. Dobrze oceniono jedynie szkolenie „młodego rocznika” i nauczanie w szkole podoficerskiej. Niepomyślny wynik inspekcji spowodował, że zaplanowano dodatkowe zajęcia doskonalące dla całej kadry. Dzięki nim, podczas szkoły ognia w OC w Biedrusku, dywizjon wypadł znacznie lepiej[35].

W latach 1935-1936 inspekcje przeprowadzone były przez gen. dyw. Juliusza Rómmla. W protokołach pokontrolnych 7 dak oceniany był jako jeden ze słabszych dywizjonów pod względem wyszkolenia. Jego ówczesny dowódca ppłk dypl. Andrzej Czerwiński i podoficerowie uzyskali ocenę dostateczną, a kadra oficerska – dobrą. Poziom wyszkolenia oddziału w natarciu oceniony został jako dobry, ale w obronie i współdziałaniu z innymi broniami - dostatecznie. Wartość moralną kadry oficerskiej oceniono dobrze, a podoficerskiej – dostatecznie[36]. Powolne, ale stałe podnoszenie poziomu wyszkolenia potwierdziły inspekcje przeprowadzone do marca 1938 przez gen. dyw. Leona Berbeckiego. Pod względem umiejętności taktycznych kadra oficerska oceniona została na ocenę dobrą. Dywizjon uporał się też ze swoją wieloletnią bolączką szkoleniową, jaką był załadunek pełnej baterii z przenośnych ramp kolejowych. Po intensywnych treningach czas załadunku spadł do zaledwie 40 minut, a jej wyładunek do 20 minut[36].

Święto 7 dak – defilada kawalerzystów, czerwiec 1930
Zawody Związku Jeździeckiego Oficerów Artylerii Konnej w Warszawie 1931. Nagrodę przechodnią zdobył 7 dak
Międzynarodowy Konkurs Hippiczny w Nicei 1933 – ekipa polska. Por. Paweł Dąbski-Nerlich z 7 dak trzeci z prawej.

Święta w dywizjonie

Święto dywizjonu obchodzono 2 czerwca na pamiątkę bohaterskiej walki 1 baterii z przeważającymi siłami bolszewickimi pod wsią Hornostajpolem[24][37]. Coroczny schemat obchodów święta był podobny. W przeddzień organizowano capstrzyk połączony z apelem poległych. Następny dzień był wolny od zajęć, a uroczystości zaczynały się mszą polową. Po niej odbywała się defilada i obiad żołnierski z udziałem zaproszonych gości. Po obiedzie były gry i zabawy z nagrodami dla szeregowych, a wieczorem bal dla kadry[38]. Ze względu na coroczne przygotowania do wyjazdu na ćwiczenia, datę święta często przesuwano. Bywały przypadki, iż swoje święto dywizjon obchodził już podczas szkoły ognia, która zazwyczaj odbywała się w Obozie Ćwiczebnym Biedrusko[38].

Obsada personalna i struktura organizacyjna w marcu 1939[39][b]
StanowiskoStopień, imię i nazwisko
dowódca dywizjonuppłk Ludwik Sawicki
I zastępca dowódcymjr Mieczysław Kułakowski
adiutantpor. Witalis Stanisław Krystek
lekarz medycynykpt. lek. Cyryl Gubarewski
lekarz weterynariikpt. Janusz Majewski
oficer zwiadowczypor. Władysław Wojciech Fazan
II zastępca dowódcy (kwatermistrz)kpt. Paweł Dąbski-Nerlich
oficer mobilizacyjnykpt. Stanisław Bystydzieński
oficer administracyjno-materiałowykpt. Jan Dłużniewski
oficer gospodarczykpt. int. Władysław Alfons Janowski
oficer żywnościowypor. Jerzy Góralski
dowódca plutonu łącznościpor. Adam Stanisław Chmiel
dowódca szkoły podoficerskiejkpt. Wiktor Olszewski
dowódca plutonuppor. Bolesław Borzęcki
dowódca plutonuppor. Jerzy Leszek Terlecki
dowódca 1 bateriikpt. Edward Józef Nagórski
dowódca 2 bateriikpt. Eustachy Edward Misiewski
dowódca 3 bateriipor. Józef Korczakowski
dowódca plutonuppor. Zbigniew Jan Wierzbicki

7 dak w kampanii wrześniowej

24 sierpnia 1939 dywizjon rozpoczął mobilizację. W ciągu dwóch dni osiągnął pełne stany etatowe. 1 września dywizjon zajął pozycje obronne w ugrupowaniu brygady w rejonie Śremu[41].

W kampanii wrześniowej 1939 dywizjon, złożony z trzech baterii i kolumny amunicyjnej, walczył w składzie Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. Za kampanię dywizjon został odznaczony orderem Virtuti Militari[42].

Struktura organizacyjna i obsada personalna we wrześniu 1939[43]
StanowiskoStopień, imię i nazwisko
Dowództwo
dowódca dywizjonuppłk art. Ludwik Sawicki
adiutantpor. Witalis Krystek
oficer zwiadukpt. Paweł Dąbski-Nerlich
oficer obserwacyjnyppor. Jerzy Leszek Terlecki
oficer łącznikowyppor. Maciej Kurnatowski
oficer łącznościpor. Adam Chmiel
oficer gospodarczykpt. Alfons Janowski
oficer broni i gazówpor. Jerzy Góralski
oficer żywnościowyppor. Stefan Śmigielski
lekarzkpt. lek. Cyryl Gubarewski
lekarz weterynariikpt. lek. wet. Janusz Majewski
podoficer łącznościplut. Hieronim Michałek
podoficer broni i gazówogn. Stanisław Mokracki
podoficer gospodarczykpr. Bernard Berdychowski
podoficer kancelaryjnyplut. Jan Januszewski
podoficer sanitarnyogn. Zygmunt Włodarczyk
podoficer weterynariiplut. Stanisław Wierzchowski
trębacz Iplut. Pasternacki
trębacz IIkan. Maciejewski
Tabory
dowódca kolumny amunicyjnejppor. Janusz Zaremba
zastępcachor. Stanisław Krzyśko
d-ca III plutonu kolumny amun.kpr. Stefański
d-ca kolumny kawalerii nr 745ppor. Jan Nowaczyński
zastępcaplut. Stanisław Mieloszyk
1 bateria
dowódcakpt. Edward Nagórski
oficer ogniowypor. Bohdan Kolszewski
oficer zwiadowczyppor. Bolesław Borzęcki
dowódca I plutonuppor. Władysław Sobieszczański
dowódca II plutonuppor. Bohdan Trąmpczyński[c]
szef bateriiogn. Franciszek Piasecki
podoficer zwiadowczyogn. pchor. Tomasz Komornicki
podoficer strzelniczyplut. pchor. Zygmunt Jerzy Skwarczyński
podoficer zaprzęgowyogn. Marcin Wiatrowski
podoficer telefonicznykpr. Władysław Nawrot
podoficer gospodarczyplut. Bolesław Porębski
podoficer amunicyjnybomb. Bednarek
działonowy 1 działonukpr. Jasiński
działonowy 2 działonukpr. Olejniczak
działonowy 3 działonukpr. Stanisław Nowicki
działonowy 4 działonukpr. Stefan Sanocki
2 bateria
dowódcakpt. Wiktor Olszewski
oficer ogniowypor. Władysław Fazan
oficer zwiadowczyppor. Zygmunt Nowakowski
dowódca I plutonuppor. Stanisław Kasznica
dowódca II plutonuppor. Marian Idziński
szef bateriiogn. Leon Liebner
podoficer zwiadowczyplut. Eugeniusz Łuczyński
podoficer strzelniczykpr. pchor. Szczerkowski
podoficer zaprzęgowyogn. Ryszard Ćwikliński
podoficer telefonicznykpr. Jan Danielak
podoficer gospodarczykpr. Wacław Kabat
działonowy 1 działonukpr. Władysław Sikora
działonowy 2 działonuogn. pchor. Edward Pacholski
działonowy 3 działonukpr. Stefan Piechowiak
działonowy 4 działonukpr. Feliks Walczyk
3 bateria
dowódcapor. Józef Korczakowski
oficer ogniowyppor. Zbigniew Wierzbicki
oficer zwiadowczyppor. Wacław Micuta
dowódca I plutonuppor. Jan Kasznica
dowódca II plutonuppor. Jan Wiland
szef bateriiogn. Andrzej Stołowski
podoficer zwiadowczyplut. Edward Nowak
podoficer obserwacyjnyplut. pchor. Stefan Zuchowicz
podoficer telefonicznykpr. Leon Raszke
dowódca patrolu telefonicznegokpr. pchor. Leon Jankowski
podoficer strzelniczykpr. Marian Żyła
podoficer zaprzęgowyogn. Michał Kozal
podoficer gospodarczyplut. Franciszek Pawlus
podoficer amunicyjnykpr. Jan Danielewicz
dowódca drużyny ckmkpr. Leon Kubiak
działonowy 1 działonuplut. Stanisław Szymański
działonowy 2 działonukpr. Bernard Grześkowi
działonowy 3 działonukpr. Henryk Przybysz
działonowy 4 działonuplut. pchor. Andrzej Bednarski
strzelniczyplut. Stanisław Wysocki
puszkarzkpr. Władysław Kryszak
Oficerowie w barwach pułku poza jednostką
OZ Artylerii Konnej Mińsk Maz.kpt. Stanisław Bystydziński
Sztab Armii „Pomorze”kpt. Roman Czartoryski
OZ Mińsk Mazowieckipchor. Tadeusz Czerwiński
AD 17 DPkpt. Jan Dłużniewski
Sztab Kresowej BKkpt. dypl. Zygmunt Walter Janke
OZ Mińsk Mazowieckipchor. Kanicki
Tabory Wielkopolskiej BKppor. Jan Nowaczyński
Instruktor Centrum Wyszkolenia Art.kpt. Zbigniew Otfinowski
OZ Mińsk Mazowieckipchor. Roman Padlewski
Sztab Wielkopolskiej BKkpt. Wojciech Podemski
Order Virtuti Militari
Kawalerowie Virtuti Militari
Żołnierze pułku odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari za wojnę obronną 1939
kpr. Feliks Cejbabomb. Mieczysław Piechocki
kan. Czesław Grochowskikan. Józef Kanarecki

Symbole dywizjonu

Wręczenie sztandarów pułkom artylerii z VII OK w Poznaniu – gen. Juliusz Rómmel wbija gwóźdź w drzewce sztandaru.
Sztandar

24 listopada 1937 Prezydent RP zatwierdził wzór sztandaru dla 7 dak[46].
Sztandar został wykonany zgodnie z wzorem określonym w Dekrecie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 listopada 1937 o znakach wojska i marynarki wojennej opublikowanym w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej nr 5 z 28 stycznia 1938. Na prawej stronie płata znajdował się amarantowy krzyż, w środku którego wyhaftowano orła w wieńcu z wawrzynu. Na białych polach, pomiędzy ramionami krzyża, znajdowały się cyfry 7 w mniejszych wieńcach z wawrzynu[47]. Na lewej stronie płatu umieszczono[48]:

  • w prawym górnym rogu na tarczy – wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej
  • w lewym górnym rogu na tarczy – wizerunek patronki artylerii świętej Barbary
  • w prawym dolnym rogu na tarczy – herb miasta Poznania
  • w lewym górnym rogu na tarczy – odznakę pamiątkową artylerii konnej

Na ramionach amarantowego krzyża kawalerskiego wyhaftowano napisy[48]:

  • na górnym – Mińsk 8 VIII 1919, Bobrujsk 29 VIII 1919
  • na dolnym – Poznań 16 III 1919
  • na lewym – Malin 27 IV 1920, Kijów 8 VI 1920
  • na prawym – Radziwiłłów 9 VI 1920

29 czerwca 1938, w Poznaniu, gen. dyw. Juliusz Rómmel wręczył jednostce sztandar ufundowany przez społeczeństwo Wielkopolski[49].

Na początku września 1939 sztandar oddany pod opieką oficera zwiadowczego dywizjonu towarzyszył żołnierzom w walkach. 20 września w rejonie Dąbrowy kpt. Paweł Nerlich-Dąbski odłączył płat od drzewca. Drzewce wraz ze srebrnym orłem zakopał w pobliżu SO baterii, natomiast płat zabrał ze sobą do Warszawy. Jednak następnego dnia powrócił do miejsca ukrycia drzewca i orła i 22 września kompletny sztandar znalazł się w oblężonej Stolicy[48]. W związku z kapitulacją Warszawy dowódca dywizjonu rozkazał ukrycie sztandaru w kościele Świętego Aleksandra. Wykonujący rozkaz ogn. pchor. Witold Buchwald przekazał sztandar zakrystianowi p. Rokickiemu. Ten przewiózł go do Ursusa, do mieszkania swojej żony Czesławy Rokickiej zamieszkałej przy ul. Konopnickiej. Tu sztandar bezpiecznie przechowywany był do końca wojny. 7 listopada 1959 Czesława Rokicka przekazała sztandar do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie[50]

D-ca płk Mikołaj Łapicki odznacza oficerów odznaką pamiątkową
Odznaka pamiątkowa

Od 20 maja 1922 oficerom i żołnierzom mogły być nadawane odznaki pamiątkowe artylerii konnej, wspólne dla wszystkich dywizjonów. Odznaka miała kształt krzyża maltańskiego o ramionach pokrytych emalią białą z pozłacanymi datami 1809 i 1918. Na środek krzyża nałożony został orzeł srebrny, oksydowany, w koronie pozłacanej, trzymający w szponach pozłacane, skrzyżowane lufy armatnie z gorejącą bombą. Pod lufami proporczyk emaliowany artylerii konnej, czarno-amarantowy (od 1926 czarno-szkarłatny)[51].

Barwy artylerzystów konnnych
GrafikaOpis
Lapka akon 1919.pngŁapka ciemnozielona, wypustka karmazynowa[52]
Prop artkon IIRP.pngOd 14 lipca 1920 proporczyk czarno-amarantowy[53][54]
Prop artkon 1920.pngOd 4 sierpnia 1927 proporczyk czarno-szkarłatny[55][56]
Otok czarny.pngOtok na czapkach – czarny (oficerowie aksamitny, szeregowi sukienny)[57][58]
Spod 1psk.pngSpodnie długie ciemnogranatowe, lampasy amarantowe, wypustka amarantowa
Naramienniknumer porządkowy dywizjonu „7”

Wielkopolscy konni artylerzyści

Dowódcy dywizjonu[59]
ppłk / płk art. Witold Majewski16 III 1919 – 26 III 1921
mjr art. Stanisław Turski10 V 1921 – V 1922
mjr art. dr Włodzimierz DembińskiV 1922 – III 1924
mjr / płk art. Zygmunt ŁakińskiIII 1924 – IV 1934
ppłk dypl. art. Mikołaj ŁapickiIV 1934 – XI 1935
ppłk dypl. art. Andrzej CzerwińskiXI 1935 – II 1938
ppłk art. Ludwik SawickiII 1938 – IX 1939
Zastępcy dowódcy dywizjonu
mjr art. Andrzej Zagrojski1923
mjr art. Mieczysław Kułakowskido VIII 1939

Uwagi

  1. 5 sierpnia 1938 w 7 Szpitalu Okręgowym w Poznaniu zmarł kapitan Jerzy Antropow (ur. 4 stycznia 1883), odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Niepodległości, autor „Zarysu historji wojennej ...”[32][33].
  2. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[40].
  3. Kpt. Bohdan Bolesław Jan Trąmpczyński ur. 26 czerwca 1913. Na stopień podporucznika rezerwy został mianowany ze starszeństwem z 1 stycznia 1938 i 116. lokatą w korpusie oficerów artylerii[44]. Dostał się do niemieckiej niewoli. Przebywał w Oflagu II C Woldenberg. Był ambasadorem PRL w Królestwie Danii. Zmarł 13 czerwca 1996[45].

Przypisy

  1. Dobrowolski 2013 ↓, s. 46.
  2. Almanach oficerski 1923/24 ↓, s. 60.
  3. Giętkowski 2001 ↓, s. 67.
  4. Antropow 1928 ↓, s. 4.
  5. Polak (red.) 1986 ↓, s. 194.
  6. a b Zarzycki 2002 ↓, s. 3.
  7. Galster 1975 ↓, s. 89.
  8. Galster 1975 ↓, s. 90.
  9. Polak (red.) 1986 ↓, s. 199.
  10. Antropow 1928 ↓, s. 5.
  11. Zarzycki 2002 ↓, s. 3–4.
  12. Antropow 1928 ↓, s. 6.
  13. Antropow 1928 ↓, s. 7.
  14. Antropow 1928 ↓, s. 8.
  15. a b Zarzycki 2002 ↓, s. 4.
  16. Antropow 1928 ↓, s. 9.
  17. Zarzycki 2002 ↓, s. 4–5.
  18. Antropow 1928 ↓, s. 11.
  19. a b Zarzycki 2002 ↓, s. 5.
  20. Antropow 1928 ↓, s. 13–14.
  21. Antropow 1928 ↓, s. 15.
  22. Antropow 1928 ↓, s. 16.
  23. a b Zarzycki 2002 ↓, s. 6.
  24. a b Galster 1975 ↓, s. 91.
  25. a b Antropow 1928 ↓, s. 17.
  26. Antropow 1928 ↓, s. 21.
  27. Zarzycki 2002 ↓, s. 7.
  28. Antropow 1928 ↓, s. 22–23.
  29. Antropow 1928 ↓, s. 24.
  30. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 2 z 18 II 1922, s. 107–108.
  31. a b Zarzycki 2002 ↓, s. 8.
  32. Nekrolog. „Polska Zbrojna”. 216, s. 4, 1938-08-07. Warszawa. 
  33. Rocznik Oficerski 1928 ↓, s. 423, 472.
  34. Zarzycki 2002 ↓, s. 18.
  35. Zarzycki 2002 ↓, s. 18–19.
  36. a b Zarzycki 2002 ↓, s. 19.
  37. Dz. Rozk. MSWojsk. nr 16 z 19 V 1927, poz. 174
  38. a b Zarzycki 2002 ↓, s. 16.
  39. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 763.
  40. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VI.
  41. Giętkowski 2001 ↓, s. 269.
  42. Zarządzenie gen. W. Andersa z 11 listopada 1966 r. Instytut Polski i Muzeum im. gen Sikorskiego w Londynie, sygn. A XII 77
  43. Polak (red.) 1986 ↓, s. 247–249.
  44. Rybka i Stepan 2021 ↓, s. 316.
  45. Tomasz Honkisz. Kronika : Zmarli. „Wojskowy Przegląd Historyczny”. 4 (158), s. 341, 1996. Warszawa: Wojskowy Instytut Historyczny. ISSN 0043-7182. 
  46. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 16 z 14 XII 1937, poz. 199.
  47. Satora 1990 ↓, s. 13–14.
  48. a b c Zarzycki 2002 ↓, s. 46.
  49. Satora 1990 ↓, s. 318.
  50. Satora 1990 ↓, s. 319.
  51. Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 291.
  52. Przepis Ubioru Polowego Wojsk Polskich r. 1919
  53. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 27 z 3 VIII 1920, poz. 636.
  54. Dz. Rozk. 27/20 poz. 636
  55. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 22 z 4 VIII 1927, poz. 268.
  56. Galster 1975 ↓, s. 153.
  57. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 6 z 24 II 1928, poz. 66.
  58. Dz. Rozk. MSWojsk. nr 6 z 24 II 1928
  59. Zarzycki 2002 ↓, s. 20.

Bibliografia

  • Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych. [dostęp 2018-03-22].
  • Roman Abraham: Wspomnienia wojenne znad Warty i Bzury. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1990. ISBN 83-11-07712-6.
  • Jerzy Antropow: Zarys historii wojennej 7-go dywizjonu artylerii konnej Wielkopolskiej. Warszawa: Zakłady Graficzne „Polska Zjednoczona”, 1928, seria: Zarys historii wojennej pułków polskich 1918–1920.
  • Piotr Bauer, Bogusław Polak: Armia „Poznań” w wojnie obronnej 1939. Poznań 1983: Wydawnictwo Poznańskie. ISBN 83-210-0385-0.
  • Piotr Dobrowolski: Wielka księga kawalerii polskiej 1918–1939. Dywizjony artylerii konnej. T. 41. Warszawa: Edipresse Polska SA, 2013. ISBN 978-83-7769-885-3.
  • Karol Firich, Stanisław Krzysik, Tadeusz Kutrzeba, Stanisław Müller, Józef Wiatr: Almanach oficerski na rok 1923/24 zeszyt 2, dział III. Warszawa: Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, 1923.
  • Karol Lucjan Galster: Księga Pamiątkowa Artylerii Polskiej 1914-1939. Londyn: Nakładem Koła Oficerów Artylerii Polskiej na Obczyźnie, 1975.
  • Mirosław Giętkowski: Artyleria konna Wojska Polskiego 1918–1939. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2001. ISBN 83-7174-823-X.
  • Bogusław Polak (red.): Lance do boju. Szkice historyczne z dziejów jazdy wielkopolskiej X wiek – 1945 r.. Poznań: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986. ISBN 83-03-01373-4.
  • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Awanse oficerskie w Wojsku Polskim 1935-1939. Wyd. 2 poszerzone. Warszawa: Wydawnictwo Tetragon Sp. z o.o., 2021. ISBN 978-83-66687-09-7.
  • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Rocznik oficerski 1939. Stan na dzień 23 marca 1939. T. 29. Kraków: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Biblioteka Jagiellońska, 2006. ISBN 83-7188-899-6.
  • Kazimierz Satora: Opowieści wrześniowych sztandarów. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Pax”, 1990. ISBN 83-211-1104-1.
  • Zdzisław Sawicki, Adam Wielechowski: Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945: Katalog Zbioru Falerystycznego: Wojsko Polskie 1918-1939: Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Warszawa: Pantera Books, 2007. ISBN 978-83-204-3299-2.
  • "Księga jazdy polskiej": pod protektoratem marsz. Edwarda Śmigłego–Rydza. Warszawa 1936. Reprint: Wydawnictwo Bellona Warszawa 1993
  • Piotr Zarzycki: 7 Wielkopolski Dywizjon Artylerii Konnej. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Ajaks”, 2002, seria: Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej.

Media użyte na tej stronie

Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Poland (1927–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Ag virtuti.jpg
Srebrny krzyż Virtuti militari
Ofensywa 4lipca1920.png
Autor: Lonio17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ofensywa wojsk sowieckiego Frontu Zachodniego 4 lipca 1920
Święto 7 dak w Poznaniu 7 czerwca 1936 - defilada - bateria armat 75 mm NAC 1-W-1480.jpg
Święto 7 Dywizjonu Artylerii Konnej w Poznaniu 7 czerwca 1936. Fragment defilady dywizjonu przed dowódcą OK VII gen. Edmundem Knoll-Kownackim i wojewodą poznańskim Arturem Maruszewskim (na trybunie). Widoczna bateria złożona z armat polowych kal. 75 mm wz. 02/26. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji. Sygnatura: 1-W-1480
XV rocznica powstania 7 dak w Poznaniu - d-ca płk Łapicki odznacza oficerów NAC 1-W-1479-2.jpg
XV rocznica powstania 7 Dywizjonu Artylerii Konnej w Poznaniu. Dowódca pułku płk Mikołaj Łapicki (drugi z lewej) odznacza odznaką pułkową oficerów czynnych i rezerwowych 7 DAK-u. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji. Sygnatura: 1-W-1479-2
Prop artkon 1920.png
Proporczyk artylerii konnej na kołnierz kurtki (1920) - II RP
Wielkopolska BK w 1938.jpg
Wielkopolska BK w 1938
Order Virtuti Militari Krzyż Srebrny.svg
Autor: Magnum045, Licencja: CC BY-SA 3.0
Order Virtuti Militari 5th Class
Odznaka dak.jpg
Autor: Kerim44, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zdjecie odznaki pamiątkowej dywizjonów artylerii konnej II RP
Spod 1psk.png
Kolor spodni, lampasów i wypustki - 1, 2, 3 i 4 Pułków Szwoleżerów oraz pułków artylerii konnej (1935) - II RP
XV rocznica powstania 7 dak w Poznaniu - ćwiczenia NAC 1-W-1479-6.jpg
XV rocznica powstania 7 Dywizjonu Artylerii Konnej w Poznaniu. Ćwiczenia artyleryjskie z okazji święta pułkowego. Widoczna armata polowa 75 mm wz.1902/26 z przodkiem. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji. Sygnatura: 1-W-1479-6
Artyleria ciężka Wojska Polskiego w 1939 przed wybuchem II wojny światowej.jpg
Artyleria konna Wojska Polskiego w 1939 przed wybuchem II wojny światowej
Prop artkon IIRP.png
Proporczyk artylerii konnej na kołnierze kurtek - II RP
Wręczenie sztandarów pułkom artylerii w Poznaniu - gen. Juliusz Rómmel wbija gwóźdź NAC 1-W-3025-6.jpg
Wręczenie sztandarów pułkom artylerii stacjonującym na terenie VII Okręgu Korpusu w Poznaniu; czerwiec 1938. Gen. Juliusz Rómmel wbija gwóźdź w drzewce sztandaru. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji. Sygnatura: 1-W-3025-6
Międzynarodowy Konkurs Hippiczny w Nicei 1933 - ekipa polska NAC 1-M-1034.jpg
Polscy zawodnicy na Międzynarodowym Konkursie Hippicznym w Nicei; kwiecień 1933. Widoczni od lewej: rtm Kazimierz Szosland, mjr Adam Królikiewicz, płk Stefan Dembiński, por. Paweł Julian Dąbski-Nehrlich, rtm. Seweryn Kulesza, por. Zygmunt Ruciński.
Święto 7 dak w Poznaniu 1930 - defilada kawalerzystów NAC 1-W-1477-1.jpg
Święto 7 Dywizjonu Artylerii Konnej w Poznaniu, czerwiec 1930. Defilada kawalerzystów. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji. Sygnatura: 1-W-1477-1
Lapka akon 1919.png
Łapka artylerii konnej na kołnierz kurtki (1919) - II RP
Bitwa komarow 1920.png
Autor: Lonio17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bitwa pod Komarowem - 1920-08-31
Zawody Związku Jeździeckiego Oficerów Artylerii Konnej 1931 - nagroda 7 dak NAC 1-W-1461-7.jpg
Zawody jeździeckie Związku Jeździeckiego Oficerów Artylerii Konnej w Warszawie; październik 1931. Fotografia grupowa zawodników konkursu, w chwilę po wręczeniu nagród. Nagrodę przechodnią zdobył 7 Dywizjon Artylerii Konnej z Poznania. Widoczni m.in.: gen. dyw. Juliusz Rómmel i płk Jan Głogowski (3. z lewej na pierwszym planie). Z lewej stoi z pucharem d-ca 7 dak ppłk Zygmunt Łakiński. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji. Sygnatura: 1-W-1461-7
WSOWPanc.JPG
Autor: Kerim44, Licencja: CC BY-SA 4.0
CSWLąd im. Czarnieckiego Wejscie główne
Otok czarny.png
Otok czarny na czapkę
XV rocznica powstania 7 dak w Poznaniu. Defilada - dywizjon w galopie NAC 1-W-1479-4.jpg
XV rocznica powstania 7 Dywizjonu Artylerii Konnej w Poznaniu; czerwiec 1934. Fragment defilady 7 DAK-u w galopie. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji. Sygnatura: 1-W-1479-4
Bitwa pod brodami 1920.png
Autor: Lonio17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bitwa pod Brodami 29.07-03.08-1920