Abbott Handerson Thayer

Abbott Handerson Thayer, ok. 1880
A Virgin (1892-93), malarska aluzja do rzeźby Nike z Samotraki

Abbott Handerson Thayer (ur. 12 sierpnia 1849 w Bostonie, zm. 29 maja 1921 w Monadnock w New Hampshire) – amerykański malarz, przyrodnik i pedagog. Prekursor badań nad zjawiskiem kamuflażu w przyrodzie i praktycznym wykorzystaniem maskowania w celach wojskowych.

Życiorys

Angel, ok. 1889

Studiował w Brooklyn Art School i National Academy of Design, w 1875 ożenił się z Kate Bloede i wyjechał kontynuować naukę do Paryża. Trzy lata uczęszczał na zajęcia w École des Beaux-Arts; jego nauczycielami byli Henri Lehmann i Jean-Léon Gérôme. Po powrocie do Ameryki otworzył własną pracownię w Nowym Jorku. W 1879 został członkiem Society of American Artists. Od 1889 należał do National Academy of Design, był również członkiem korespondentem Akademii San Luca w Rzymie.

Po śmierci dwojga dzieci i żony na początku lat 90. XIX w. artysta przeżył załamanie nerwowe. Po kilku latach ożenił się ponownie z Emmą Beach i osiadł na stałe na wsi w stanie New Hampshire. Prowadził dość ekscentryczny tryb życia, sam nauczał trójkę swoich dzieci z pierwszego małżeństwa. Prowadził liczną korespondencję m.in. z Theodore Rooseveltem, Henrym Jamesem i Markiem Twainem. Sąsiadem i najbliższym przyjacielem Thayera był malarz George de Forest Brush.

Zmarł na skutek udaru w 1921.

Twórczość

Dorobek artystyczny Thayera jest bardzo zróżnicowany i niejednorodny. W młodości malował głównie pejzaże i zwierzęta, był wielbicielem i orędownikiem ochrony przyrody, szczególnie ptaków. Po powrocie ze studiów w Paryżu zajmował się przede wszystkim portretami, należał w tym czasie do czołówki artystycznej Nowego Jorku. Po tragediach rodzinnych, jakimi były: śmierć dzieci, choroba psychiczna i śmierć żony, w jego twórczości pojawiły się pierwiastki transcendentalne i idealistyczne. Malował wyidealizowane, uskrzydlone postacie aniołów, sceny pełne symbolizmu, alegorie ludzkiej egzystencji. Modelami były najczęściej jego dzieci, syn Gerald i córki Mary i Gladys[1].

Liczne prace artysty są eksponowane m.in. we Freer Gallery of Art (Smithsonian Institution), Metropolitan Museum of Art, National Academy of Design, National Museum of American Art w Waszyngtonie i Art Institute of Chicago.

Prace nad kamuflażem

„Furious” – przykład kamuflażu z okresu I wojny światowej

Od ok. 1892 Thayer interesował się zjawiskiem kamuflażu w przyrodzie. W czasie wojny amerykańsko-hiszpańskiej proponował wykorzystanie barw ochronnych na amerykańskich statkach i okrętach. W 1902 wspólnie z przyjacielem i współpracownikiem George'em Brushem opatentował metodę maskowania okrętów za pomocą odpowiedniego malowania[2]. W 1909 z synem Geraldem Andersonem wydał książkę poświęconą zjawisku kamuflażu w przyrodzie: Concealing Coloration in the Animal Kingdom. Praca miała wpływ na szerokie zastosowanie kamuflażu wojskowego w czasie I wojny światowej, a Thayer zyskał miano ojca kamuflażu[3][4].

Wybrane prace

  • The sisters (1884)
  • Virgin enthroned (1891)
  • Caritas (1895)
  • Alina Wollerman (1903)
  • Stephenson Memoiral (1903)
  • Peacock in the woods (1907)
  • Monadnock Angel
  • Angel of the dawn (1919)

Przypisy

  1. American Art – strona poświęcona twórczości Thayera. americanart.si.edu. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-28)]. (ang.)
  2. U.S. Patent No. 715,013:Process of Treating the Outsides of Ships, etc., for Making Them Less Visible.
  3. Rex Burress, Jaybird. diabloaudubon.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-09)]. (ang.)
  4. Antiques and the Arts: Abbott Thayer – The Nature of Art. [dostęp 2012-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-07)].

Literatura dodatkowa

  • Roy R. Behrens: False Colors: Art, Design and Modern Camouflage. Bobolink Books. ISBN 0-9713244-0-9.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

HMS Furious-5.jpg
HMS Furious (British Aircraft Carrier, 1917-1948) Photographed in 1918, moored to a bouy. U.S. Naval Historical Center Photograph.
Abbott thayer.jpg
Profile Portrait of Abbott Handerson Thayer. Digitized from original photographic print, b&w ; 26 x 20 cm.
Thayer - A Virgin.jpg
Depicts the artist's daughter and sons