Abigail Adams

Abigail Adams
Ilustracja
Portret Abigail Adams, autorstwa Gilberta Stuarta
Data i miejsce urodzenia11 listopada 1744
Weymouth
Data i miejsce śmierci28 października 1818
Braintree
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okresod 4 marca 1797
do 4 marca 1801
PoprzedniczkaMartha Dandridge Custis Washington
NastępczyniMartha Jefferson Randolph
Druga dama Stanów Zjednoczonych
Okresod 21 kwietnia 1789
do 4 marca 1797
NastępczyniMartha Jefferson Randolph
Faksymile

Abigail Smith Adams (ur. 11 listopada 1744 w Weymouth, zm. 28 października 1818 w Braintree) – amerykańska feministka; jako żona Johna Adamsa pełniła funkcję drugiej damy USA (1789–1797) oraz pierwszej damy (1797–1801).

Życiorys

Urodziła się 11 listopada 1744 r. w Weymouth, jako córka pastora kongregacyjnego Williama Smitha i Elizabeth Quincy. Abigail dorastała w znanej i bogatej rodzinie, wywodzącej się od purytańskich przywódców i odnoszących sukcesy kupców[1]. Miała troje rodzeństwa: brata i dwie siostry. Z uwagi na słaby stan zdrowia, jak i ograniczonych możliwości dostępnych dla dziewcząt, Abigail Adams nie chodziła do szkoły, lecz uczyła się samodzielnie w domu. Jednak żadna przeszkoda nie przeszkodziła jej w zdobyciu niezwykle szerokiego i wyrafinowanego wykształcenia. Lubiła dobrze zaopatrzoną rodzinną bibliotekę, stymulujące towarzystwo wykształconych krewnych i gości plebanii oraz troskliwą opiekę babci. Jej studia sięgały od Szekspira do Locke'a, od Platona po francuski. Rozpoczęła również dwa nawyki na całe życie: pisanie listów do dalekich krewnych i przyjaciół oraz praktykowanie głębokiej wiary Zgromadzenia[1]. Mając 17 lat, poznała Johna Adamsa, którego poślubiła 25 października 1764 r. w Weymonth[2].

Po ślubie para zamieszkała w Braintree, gdzie Abigail zajmowała się domem i wychowaniem pięciorga dzieci. W czasie amerykańskiej wojny o niepodległość małżeństwo Adamsów przeżywało długie rozłąki. Przyszła pierwsza dama wspomagała rannych, przygotowując posiłki i udzielając schronienia[3]. Po proklamowaniu Deklaracji Niepodległości, Adams został wysłany do Paryża, by zabiegać o przyjazne stosunki amerykańsko-francuskie. Abigail, która pozostała w Stanach, prowadziła wówczas ożywioną korespondencję z mężem, która stała się z czasem źródłem historycznych[4]. W późniejszej korespondencji, gdy jej mąż był delegatem na Kongres Kontynentalny, zabiegała o prawa kobiet (głównie dostęp do oświaty), a także o abolicjonizm[5].

W 1784 r., po 4-letniej rozłące, Abigail Adams postanowiła dołączyć do męża w Europie i spotkała się z nim w Londynie[6]. Podczas pobytów w europejskich stolicach, zajmowała się zwiedzaniem, a także wspieraniem męża m.in. w negocjacjach z holenderskimi bankierami ws. pożyczki dla Stanów Zjednoczonych. W 1788 r. Adams zrezygnował z misji dyplomatycznych i oboje powrócili do Braintree. Rok później (1789), John Adams został wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych i pełnił tę rolę przez dwie kadencje. Jego żona, w czasie trwania pierwszej kadencji, organizowała przyjęcia[7]. W czasie drugiej kadencji męża, Abigail podupadła na zdrowiu i wróciła do rodzinnego Braintree. Pozostawała jednak w kontakcie listownym z wiceprezydentem, gdzie oboje wymieniali poglądy. Adamsowie byli zdecydowanymi zwolennikami federalistów i silnej władzy centralnej[8].

Kiedy wiosną 1797 r. John Adams obejmował urząd prezydenta, jego żona nie przebywała w Filadelfii, z powodów zdrowotnych[8]. Kiedy dotarła do ówczesnej stolicy miała wątpliwości czy uda się jej sprostać zadaniom, jakie stoją przed pierwszą damą. Z tego powodu, początkowo zasięgała rad u Marthy Washington, jednak szybko przyzwyczaiła się do nowych obowiązków. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, czynnie uczestniczyła w wydawanych przez siebie przyjęciach, a także brała udział w dyskusjach i sporach politycznych[9]. W 1800 r. Adamsowie przenieśli się do nowej stolicy USA – Waszyngtonu i zamieszkali w Białym Domu[10]. Cztery miesiące później, tuż przed upływem kadencji męża, Abigail powróciła do Braintree[11]. Oboje zajęli się prowadzeniem farmy, lecz nadal interesowali się polityką. Ponieważ zerwali kontakty z federalistami, popierali kandydatury Jamesa Madisona i Jamesa Monroe’a[12].

W 1818 r. zapadła na tyfus. Zmarła 28 października tego samego roku i została pochowana w rodzinnym mieście[12].

Życie prywatne

25 października 1764 r. wyszła za mąż za Johna Adamsa[2]. Para miała pięcioro dzieci: 3 synów i 2 córki. Jednym z jej synów był John Quincy Adams, szósty prezydent USA[3].

Przypisy

  1. a b Nancy Neims Parks, Adams, Abigail (1744-1818), first lady and woman of intellect, American National Biography Online, Oxford University Press, luty 2000, DOI10.1093/anb/9780198606697.article.0200001 [dostęp 2022-02-19].
  2. a b Pastusiak ↓, s. 37.
  3. a b Pastusiak ↓, s. 38.
  4. Pastusiak ↓, s. 40.
  5. Pastusiak ↓, s. 41.
  6. Pastusiak ↓, s. 42.
  7. Pastusiak ↓, s. 44.
  8. a b Pastusiak ↓, s. 45.
  9. Pastusiak ↓, s. 46.
  10. Pastusiak ↓, s. 49.
  11. Pastusiak ↓, s. 50.
  12. a b Pastusiak ↓, s. 51.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Abigail Adams signature.svg
Autor: User:Slashme, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tracing of the signature of w:Abigail Adams.
Seal of the Vice President of the United States.svg
Seal of the Vice President of the United States. The blazon is defined in Executive Order 11884 as:

The Coat of Arms of the Vice President of the United States shall be of the following design:

SHIELD: Paleways of thirteen pieces argent and gules, a chief azure; upon the breast of an American eagle displayed holding in his dexter talon an olive branch proper and in his sinister a bundle of thirteen arrows gray, and in his beak a gray scroll inscribed "E PLURIBUS UNUM" sable.

CREST: Behind and above the eagle a radiating glory or, on which appears an arc of thirteen cloud puffs gray, and a constellation of thirteen mullets gray.

The Seal of the Vice President of the United States shall consist of the Coat of Arms encircled by the words "Vice President of the United States."

The design is the same as the Seal of the President of the United States, except that there is no ring of stars, the clouds are gray (instead of proper), the stars are gray (instead of argent), the scroll is gray (instead of white), the arrows are gray (instead of proper), and the background colors and inscription (obviously) differ.