Ablattaria laevigata

Ablattaria laevigata
(Fabricius, 1775)
Ilustracja
Imago
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

omarlicowate

Podrodzina

Silphinae

Rodzaj

Ablattaria

Gatunek

Ablattaria laevigata

Synonimy
  • Ablattaria costulata Portevin, 1926
  • Ablattaria distinguenda Portevin, 1926
  • Ablattaria punctata Portevin, 1926
  • Ablattaria var. meridionalis Ganglbauer, 1899
  • Silpha gibba Brullé, 1832
  • Fabricius, 1775
  • Silpha (Ablattaria) laevigata Fabricius, 1775
  • Silpha polita Sulzer, 1776

Ablattaria laevigatagatunek chrząszcza z rodziny omarlicowatych. Występuje w zachodniej, środkowej i południowej części Europy oraz w zachodniej części Azji. Zarówno larwy jak i osobniki dorosłedrapieżnikami wyspecjalizowanymi w muszlowych ślimakach lądowych.

Taksonomia

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1775 roku przez Johana Christiana Fabriciusa pod nazwą Silpha laevigata[1].

Morfologia

Widok od spodu

Chrząszcz o ciele długości od 12 do 18 mm, ubarwiony w całości czarno[2][3][4]. Głowa jest podłużna, przed nasadami czułków wyciągnięta w ryjek[3][4]. Przednia i boczne krawędzie przedplecza formują łuk. Punkty na przedpleczu są rozmieszczone prawie równomiernie, tak pośrodku jak i po bokach wyraźnie widoczne. Pokrywy mają nieco owalny obrys, a ich powierzchnia ma niemal jednolite punktowanie[4] i pozbawiona jest żeberek[2][4], choć w ich miejscu znajdować się mogą delikatne linie[3]. Odnóża cechują się mocno rozszerzonymi goleniami[4].

Larwa jest ubarwiona czarno i ma ryjkowato wydłużoną głowę. W razie zagrożenia potrafi zwijać się w kłębek[5].

Biologia i ekologia

Owad ciepłolubny[2], na północy zasięgu związany z kserotermami, dalej na południu zamieszkujący także inne siedliska[6]. Osobniki dorosłe zwykle są aktywne od kwietnia do sierpnia[7]. Spotyka się je pod korą butwiejących pniaków i kłód oraz pod mchami[2]. Zimowanie odbywa się w stadium osobnika dorosłego w glebie[5].

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami wyspecjalizowanymi w malakofagii. Aktywnie polują na ślimaki lądowe o średnich i dużych rozmiarach muszli[5]. Ich ofiarami padają przedstawiciele takich rodzajów jak Candidula, Helix, Monacha, Theba i Xeropicta[7]. Wydłużone głowy larw i imagines ułatwiają im dostanie się do wnętrza muszli. Ślimak jest zabijany za pomocą ugryzień w okolicę głowy oraz toksycznych wydzielin wydostających się z otworu gębowego, jaki i gruczołów rektalnych (pygidialnych). Trawienie odbywa się zewnątrzjelitowo. Osobniki dorosłe zjadają w optymalnych warunkach jednego ślimaka co dwie doby[5]. W przypadku braku ich preferowanych ofiar owady te mogą się również pożywiać ślimakami nagoskrzelnymi[5] lub gąsienicami[7].

Zaplemnione samice co dwa do pięciu dni wykopują w glebie niewielkie dołki, w których składają pakieciki liczące około ośmiu jaj. Larwy lęgną się po 4–8 dniach i wygrzebują na powierzchnię. Występują trzy stadia larwalne o łącznej długości trwania w optymalnych warunkach od 18 do 25 dni[7].

Rozprzestrzenienie

Gatunek palearktyczny, w Europie znany z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Liechtensteinu, Austrii, Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Albanii, Grecji i Turcji[1]. W Azji występuje przez Turcję po Kaukaz, Syrię oraz Izrael[3][4][6].

W całym swym zasięgu jest owadem spotykanym rzadko, zwykle pojedynczo[8]. Z terenu Polski wykazany został dwukrotnie: w 1917 roku z okolic Cieszyna i w 1947 roku z Krakowa; w obu przypadkach na podstawie pojedynczego okazu[6]. W 2002 roku umieszczono go na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce jako gatunek zagrożony (EN)[9]. Z kolei na „Czerwonej liście gatunków zagrożonych Republiki Czeskiej” umieszczony został jako gatunek narażony na wymarcie (VU)[10].

Przypisy

  1. a b Ablattaria laevigata. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-10-29].
  2. a b c d Karel Hurka: Käfer der Tschechischen und Slowakischen Republik. Zlin: Kabourek, 2005, s. 65. ISBN 80-86447-11-1.
  3. a b c d Die Käfer Mitteleuropeas Band 3: Adephaga 2; Palpicornia; Histeroidea; Staphylinoidea 1. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1971.
  4. a b c d e f Maciej Mroczkowski: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera z. 25 Omarlicowate - Silphidae. Warszawa: PWN, PTEnt., 1955, s. 18.
  5. a b c d e R. Heymons, H. von Lengerken. Studien über Lebenserscheinungen der Silphini (Coleoptera). VIII. Ablattaria laevigata F. „Zeitschrift für Morphologie und Ökologie der Tiere”. 24, s. 259-287, 1931. 
  6. a b c Wacław Szymczakowski. Materiały do poznania kserotermofilnej fauny chrząszczy Wyżyny Małopolskiej. „Polskie Pismo Entomologiczne”. 30 (14), s. 173-242, 1960. 
  7. a b c d Klaus Koch: Die Käfer Mitteleuropas Ökologie. 1. Auflage. Band 2. Krefeld: Goecke & Evers, 1989. ISBN 3-87263-040-7.
  8. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Tom XXIII, zeszyt 5. Chrząszcze – Coleoptera. Histeroidea i Staphylinoidea prócz Staphylinidae. Warszawa: 1978.
  9. Jerzy Pawłowski, Daniel Kubisz, Mieczysław Mazur: Coleoptera. Chrząszcze. W: Zbigniew Głowaciński, Małgorzata Makomaska-Juchiewicz, Grażyna Połczyńska-Konior: Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. Suplement. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody PAN, 2002.
  10. Jan Farkač, David Král, Martin Škorupík: Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. List of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2005. ISBN 80-86064-96-4.

Media użyte na tej stronie

Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
2018 04 07 Ablattaria laevigata2.jpg
Autor: Slimguy, Licencja: CC BY 4.0
Ablattaria laevigata am 7. April 2018 südlich von Mannheim
Ablattaria laevigata.jpg
Autor: Stanislav Snäll, Licencja: CC BY 3.0
Ablattaria laevigata