Abraham Ber Birnbaum

Abraham Ber Birnbaum
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1865
Pułtusk

Data śmierci

1923

Zawód, zajęcie

pedagog

podpis
Odznaczenia
Krzyż Niepodległości

Abraham Ber Birnbaum (ur. 1865 w Pułtusku, zm. 1923) – kantor, pedagog i teoretyk śpiewu synagogalnego.

Życiorys

Śpiewał od dziecka, kształcił się w grze na skrzypcach. Przeniósłszy się z rodziną do Łodzi, kształcił się pod kier. C. H. Janowskiego. Opanował harmonię, kontrapunkt i instrumentację. Był następnie kantorem-szochetem początkowo w Héthárs na Węgrzech, a następnie w Prostejowie na Morawach. W 1891 r. powrócił do Polski i osiadł w Przasnyszu, gdzie pełnił obowiązki kantora-szocheta. W 1893 r. wyjechał do Częstochowy na zaproszenie Henryka Markusfelda (filantropa, przemysłowca i miłośnika sztuki, ówczesnego prezesa gminy wyznaniowej), gdzie został kantorem Nowej Synagogi. Kształcił się muzycznie (kontrapunkt, harmonia instrumentacji). Stworzył stowarzyszenie zawodowe kantorów, polsko-żydowskie Stowarzyszenie Artystyczne „Lira”. Wydawał „Miesięcznik dla Kantorów”. Napisał podręcznik Ogólna teoria śpiewu (1902) oraz monumentalne dzieło Sztuka kantorstwa. W 1906 założył świecką szkołę kantorów kształcącą śpiewaków synagogalnych.

W 1906 r. założył w Częstochowie pierwszą świecką szkołę kantorów. Program nauczania szkoły obejmował podstawy ogólnego wykształcenia muzycznego oraz specjalistycznego śpiewu liturgicznego. Rok później zorganizował w Warszawie pierwszy zjazd kantorów, w trakcie którego powołany został też pierwszy związek kantorów. W częstochowskiej szkole kantorów Abrahama Ber Birnbauma kształcił się Maks Motł Goldfarb (1881-1946), Icchak Szerman i Pinchas Szerman ze Staszowa.

Od 1909 r. pracował nad Sztuką kantorstwa. Wydana w 1912 r. obudziła duże zainteresowanie. Brał czynny udział w życiu żydowskiej inteligencji. Publikował eseje w pismach „Ha-Cefira”, „Haolam” i w żydowskiej prasie łódzkiej, jako zwolennik Haskali, wypowiadał się m.in. na temat chasydyzmu i działalności wybitnego cadyka Mendla z Kocka. Komponował kameralne utwory na skrzypce i fortepian, melodie popularne. W 1913 r. skonfliktowany z ortodoksami i członkami rady gminy, wyjechał do Łodzi. Porzucił pracę kantora i działalność pedagogiczną. Zajął się publicystyką i kompozycją.

Dwie córki A. B. Birnbauma zostały wybitnymi śpiewaczkami, trzecia Helena Gruszecka – aktorką (w „ReducieOsterwy, później u S. Jaracza). Jego starszy syn, porucznik Mieczysław Birnbaum był pierwszym tłumaczem Babla i Zoszczenki (kawaler Virtuti Militari), szef Wydziału Politycznego M.S.Wojskowych, delegat Piłsudskiego do rokowań z bolszewikami (zamordowany w Katyniu). Młodszy syn, Stanisław, podoficer IV dywizji gen. Żeligowskiego, starszym sierżantem 28 pułku Strzelców Kaniowskich (w 1920 r. odznaczony Krzyżem Niepodległości), był technikiem-włókniarzem, członkiem Stowarzyszenia Wolnomyślicieli Polskich.

Bibliografia

  • Die Kunst des jüdischen Kantorats Rezitative, Responsorien und Chöre für den jüdischen Gottesdienst (Abraham Ber Birnbaum, Liturgie, 1908)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Abraham Ber Birnbaum signature (FL12170077).png
אברהם בר בירנבאום
Abraham Ber Birnbaum (FL12170077)1 (cropped).jpg
תצלום דיוקנו של המוסיקאי אברהם בער בירנבוים ועליו חתימת ידו בעברית, בדיו: הדפס מסוג Cabinet card, שחור לבן, 11X16 ס"מ, הופק בעיר צ'נסטוחובה, פולין. בגב התצלום חותמת "גנזי יוסף" וחותמת בעלות של יוסף חזנוביץ', אשר רכש תצלום זה למען בית הספרים הלאומי