Accrington F.C.

Accrington F.C.
Pełna nazwa

Accrington Football Club

Przydomek

The Owd Reds (Owd czerwoni)

Barwy

         

Data założenia

1876

Debiut w najwyższej lidze

1888

Data rozwiązania

1896

Państwo

 Wielka Brytania

Adres

Thorneyholme Rd,
BB5 6BD Accrington

Stadion

The Thorneyholme Road, Accrington

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Accrington F.C. – nieistniejący już angielski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Accrington, w północno-zachodniej części kraju. Był jednym z dwunastu założycieli rozgrywek piłkarskich The Football League, pierwszych tego typu na świecie.

Historia

Chronologia nazw:

  • 1876: Accrington F.C.
  • 1896: klub rozwiązano

Klub piłkarski Accrington F.C. został założony w miejscowości Accrington w 1876 roku[1], na spotkaniu w jednym z miejskich pubów. Stadionem drużyny stał się obiekt Thorneyholme Road, który do dziś służy miejscowej drużynie krykietowej. W 1883 roku, zespół został wykluczony z Angielskiego Związku Piłki Nożnej za potajemne opłacanie swoich zawodników za grę. Kluby piłkarskie mogły mieć wówczas jedynie amatorski status, a wynagradzanie piłkarzy było zakazane. Klubów takich, jak Accrington, było jednak znacznie więcej i systematycznie ich przybywało, wskutek czego angielska federacja piłkarska w 1885 roku ostatecznie poddała się i zalegalizowała profesjonalizm klubów piłkarskich. Był to motor napędowy dla rozwoju tej dyscypliny sportu i wkrótce, w 1888 roku, zaproponowano utworzenie pierwszych ligowych rozgrywek piłkarskich pod nazwą The Football League. Zaproszono do nich drużyny ze środkowej oraz północnej Anglii, w tym także klub z Accrington. Był on jednym z dwunastu klubów założycielskich rozgrywek, które rozpoczęły się 8 września tego samego roku. W swoim historycznym, pierwszym spotkaniu, drużyna z Accrington przegrała 1:2 w meczu wyjazdowym w zespołem Evertonu. Cały sezon drużyna ukończyła na siódmym miejscu[2].

W następnym sezonie, klub osiągnął najlepszy wynik w historii swoich występów w The Football League, zajmując szóste miejsce. W kolejnych rozgrywkach, w sezonie 1890/91, było już gorzej i klub musiał ubiegać się o prawo występów w kolejnych rozgrywkach The Football League. W specjalnym głosowaniu, zespół uzyskał wystarczająco liczne poparcie i wystartował w następnej edycji rozgrywek. Sytuacja jednak powtórzyła się i na koniec sezonu 1891/92, o przyszłości drużyny z Accrington znów decydował zarząd rozgrywek. W tym samym czasie The Football League rozszerzyła się z 14 do 28 klubów, przez co postanowiono podzielić rozgrywki na dwie dywizje. W głosowaniu decydowano więc już nie o tym, czy dany klub wykluczyć z rozgrywek, tylko w której dywizji go umieścić. Klub z Accrington znów otrzymał liczne poparcie i został przydzielony do wyższej, pierwszej dywizji (First Division).

W zreorganizowanych rozgrywkach klub wciąż spisywał się jednak słabo i ukończył sezon na przedostatnim miejscu. Tym razem o sytuacji klubów nie miało już decydować głosowanie, ale spotkanie kontrolne pomiędzy drużyną pierwszej i drugiej dywizji, którego zwycięzca rozpoczynał następny sezon w wyższej z dywizji. Klub z Accrington spotkał się na neutralnym boisku w Nottingham z wicemistrzem drugiej dywizji, zespołem Sheffield United. Mecz wygrała drużyna z Sheffield i to ona awansowała do First Division, zaś drużynie Accrington pozostały występy w drugiej dywizji. Klub zrezygnował jednak z tego prawa i opuścił The Football League. Drużyna postanowiła wystartować w lokalnych rozgrywkach Lancashire League, gdzie koszty związane z podróżowaniem były znacznie mniejsze. Klub zaczął się bowiem wówczas borykać z problemami finansowymi. Po dwóch sezonach występów w Lancashire League, zespół przyłączył się do innych miejscowych rozgrywek, Lancashire Combination. Po pierwszych pięciu spotkaniach nowego sezonu, drużyna musiała wycofać się w uczestnictwa w lidze z przyczyn finansowych. Niedługo potem klub ostatecznie zbankrutował i w styczniu 1896 został rozwiązany.

Następnej drużyny w rozgrywkach The Football League, miasto Accrington doczekało się dopiero w roku 1921, gdy do trzeciej dywizji najważniejszych angielskich rozgrywek przyłączono drużynę Accrington Stanley.

Barwy klubowe, strój

CzerwonyBiały

Klub ma barwy czerwono-białe. Zawodnicy swoje domowe spotkania zazwyczaj grali w czerwonych koszulkach, białych spodenkach oraz czerwonych getrach[3].

Sukcesy

Trofea międzynarodowe

Nie uczestniczył w rozgrywkach europejskich (stan na 31-05-2019).

Trofea krajowe

AngliaZdobyte trofea w rozgrywkach Anglii (stan na: 31-05-2019)
RozgrywkiOsiągnięcieRazySezon(y)
Premier league trophy icon (adjusted).png
Mistrzostwo
I miejsce0
II miejsce0
III miejsce0
6.miejsce11889/90
FA Cup.png
Puchar
zdobywca0
finalista0
1/8 finału41889/90, 1890/91, 1891/92, 1892/93
Football league championship cup.svg
II liga
I miejsce0
II miejsce0
III miejsce0
  • Lancashire League (D3):
    • 4.miejsce (1x): 1893/94

Poszczególne sezony

Rozgrywki międzynarodowe

Europejskie puchary

Nie uczestniczył w rozgrywkach europejskich.

Rozgrywki krajowe

AngliaBilans występów klubu w rozgrywkach piłkarskich Anglii
(Stan na 31 maja 2019 r.)
Soccerball.svg
PoziomRozgrywkiSezonyMeczeZRPB+B–PktLataAwanseSpadkiNaj.
IFootball League/ Football League First Division51888–1893016
IIFootball League Second Division000
IIILancashire League21893–1895004
IVLancashire Combination11895/9600dyskw
Puchar Anglii131881–1894001/8

Statystyki

Rekordy klubowe

Rekordy indywidualne

Struktura klubu

Stadion

Klub piłkarski rozgrywał swoje mecze domowe na boisku Thorneyholme Road w Accrington. Pojemność stadionu nieznana.

Inne sekcje

Klub prowadził drużyny dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

Sponsorzy

Kibice i rywalizacja z innymi klubami

Kibice

Derby

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit socks long.svg
Football kit template socks
Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Decrease2.svg
Icon representing a decrease, consisting of a red-colored, down-pointing triangle.
Soccerball.svg
Autor: unknown, Licencja: CC0
FA Cup.png
Autor: Original work by Riccardo de conciliis at it.wikipedia., Licencja: CC BY-SA 2.5
FA Cup
Kit body collar.png
Used when the collar is the same colour as the main body of a jersey.
Football league championship cup.svg
Autor: MacMoreno, Licencja: CC BY-SA 4.0
Football league championship cup