Ada! To nie wypada!

Ada! To nie wypada!
Gatunek

komedia muzyczna

Rok produkcji

1936

Data premiery

19 listopada 1936

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

87 minut i 10 sekund[1]

Reżyseria

Konrad Tom

Scenariusz

Konrad Tom

Główne role

Loda Niemirzanka,
Antoni Fertner,
Kazimierz Junosza-Stępowski,
Aleksander Żabczyński

Muzyka

Zygmunt Wiehler

Scenografia

inż. Jacek Rotmil,
Stefan Norris

Produkcja

Zygmunt Mayflauer
(kierownik produkcji)

Ada! To nie wypada!polski film fabularny z 1936 roku, komedia pomyłek. Z filmu pochodzi znany szlagier 20-lecia międzywojennego Ada to nie wypada (muz. Zygmunt Wiehler, sł. Jerzy Jurandot).

O filmie

Napisy w filmie są w formie sprzed reformy ortografii polskiej w 1936 roku.

W 2014 film został poddany digitalizacji z wykorzystaniem trzech źródeł ze zbiorów Filmoteki Narodowej, dzięki czemu udało się uzupełnić go (z 82 min) o 5 minut, jednak nadal nie jest kompletny[1]. Prawa do filmu: dzieło osierocone (dyspozytariuszem jest Filmoteka Narodowa)[2].

  • Dźwięk: Britisch-Acoustic[1]
  • Atelier: Sfinks[1]

Fabuła

Ada Dziewanowska jest miłą, lecz niesforną, pełną życia i temperamentu dziewczyną, córką ziemianina Dziewanowskiego. Dziewanowski zamierza wydać Adę za mąż za syna znajomego, za młodego hrabiego Freda Orzelskiego. Ojciec − chcąc, by córka nabrała nieco manier i ogłady − wysyła ją do krakowskiego internatu dla hrabianek. Tam jednak Ada nie zmienia swojego zachowania. Zdradza wszak wyjątkowe talenty wokalne i staje się ulubienicą mistyfikatora nauczyciela muzyki Bemola, będącego również kompozytorem operetkowym. Następuje dzień, w którym ma się odbyć premiera operetki skomponowanej przez Bemola. Widownia jest całkowicie wypełniona, ale primadonna nagle rozchorowuje się z powodu zaginięcia ukochanego pieska. Szczęśliwie może zastąpić ją Ada, która dzięki Bemolowi zna wszystkie partie śpiewane operetki. Spektakl ogląda Fred, który zakochuje się w młodej śpiewaczce, z wzajemnością.

Obsada

Odniesienia w kulturze popularnej

W filmie Przesłuchanie Antonina wykonuje szlagier Ada to nie wypada dwukrotnie. Pierwszy raz podczas jednego występów oraz drugi raz opierając się brutalnemu przesłuchaniu przez majora „Kąpielowego”[3].

Przypisy

  1. a b c d Informacja umieszczona przed czołówką i w napisach końcowych wersji zdigitalizowanej
  2. Ada, to nie wypada!. repozytorium.fn.org.pl.
  3. Piotr Kałużny: „Reżyser jest kimś pomiędzy poetą a kapralem” – Ryszard Bugajski. Audycje kulturalne. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).

Linki zewnętrzne