2002–2003Korona Kielce?(?)
2004Pogoń Staszów?(?)
2004Siarka Tarnobrzeg?(?)
2005–2007MKS 2000 Tuszyn?(?)

Adam Grad (ur. 10 września 1969 w Łodzi, zm. 7 lutego 2015 w Łodzi[1]) – polski piłkarz, występował na pozycji napastnika.

Kariera piłkarska

Piłkarską karierę rozpoczynał w klubie Energetyk Łódź, z którego w latach 80. przeszedł do ŁKS-u Łódź[2]. W sezonie 1988/1989 trafił do pierwszego składu i 6 sierpnia 1988 zadebiutował w I lidze w spotkaniu przeciwko Pogoni Szczecin, w którym strzelił jedną z dwóch bramek dla swojego zespołu, przyczyniając się do zwycięstwa[3]. Podstawowym zawodnikiem ŁKS-u był do 1992, wtedy odszedł do Olimpii Poznań, z którą po roku spadł do II ligi. W rundzie jesiennej sezonu 1994/1995 bronił barw tureckiego Kayserisporu, w którym rozegrał 13 meczów i zdobył w nich cztery gole[4].

Po powrocie do Polski ponownie występował w Olimpii Poznań, następnie zaś w Lechii/Olimpii Gdańsk, dla której strzelił swojego ostatniego gola w I lidze. Uczynił to 8 listopada 1995 zdobywając bramkę w wygranym 4:2 spotkaniu przeciwko ŁKS-owi[5]. Ostatni raz w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej wystąpił w barwach Sokoła Tychy – 17 sierpnia 1996 zagrał od 55. minuty (zastąpił Krystiana Szustera) w pojedynku przeciwko Odrze Wodzisław Śl.[6].

Adam Grad kontynuował następnie swoją karierę w Aluminium Konin, Astrze Krotoszyn, Pelikanie Łowicz, Karkonoszach Jelenia Góra, Unii Skierniewice i MKS-ie Mława. Wiosną sezonu 2000/2001 oraz częściowo jesienią kolejnych rozgrywek reprezentował barwy ŁKS-u Łódź, w którym strzelił 15 goli. W 2001 trafił do Jagiellonii Białystok, w której należał do wyróżniających graczy – w 26 ligowych spotkaniach zdobył 10 bramek[2]. Od 2002 był zawodnikiem Korony Kielce i również w niej dysponował wysoką skutecznością – strzelił 15 goli[7]. Po rundzie jesiennej sezonu 2002/2003 trenował z ŁKS-em, lecz było to tylko korzystanie z gościnności łódzkiego klubu w celu poprawienia formy[8].

Po odejściu z Korony został graczem Pogoni Staszów[9]. W jej barwach wiosną sezonu 2003/2004 strzelił dwa gole w III lidze – bramki zdobył w zremisowanym pojedynku ze Stalą Rzeszów oraz wygranym meczu z Hutnikiem Kraków[10]. Pogoń opuścił latem 2004, następnie występował w Siarce Tarnobrzeg, karierę piłkarską zakończył zaś w 2007 roku będąc graczem MKS 2000 Tuszyn[2].

Zmarł nagle w niewyjaśnionych okolicznościach w swoim domu. Pochowany na cmentarzu Doły w Łodzi (część katolicka)[11].

1. Adam Grad nie żyje. Były piłkarz ŁKS Łódź 45 lat. sport.pl. [dostęp 2015-02-07].
  2. a b c Adam Grad. jagiellonia.neostrada.pl. [dostęp 2011-04-13]. (pol.).
  3. Łódzki KS 2 - 1 Pogoń Szczecin. 90minut.pl. [dostęp 2011-04-13]. (pol.).
  4. Adam Grad. 90minut.pl. [dostęp 2011-04-13]. (pol.).
  5. Lechia/Olimpia Gdańsk 4 - 2 Łódzki KS. 90minut.pl. [dostęp 2011-04-13]. (pol.).
  6. Odra Wodzisław Śląski 5 - 1 Sokół Tychy. 90minut.pl. [dostęp 2011-04-13]. (pol.).
  7. Strzelcy (2002/2003). 90minut.pl. [dostęp 2011-04-13]. (pol.).
  8. Adam Grad i Artur Kościuk trenują z drugoligowym ŁKS Łódź. gazeta.pl. [dostęp 2011-04-13]. (pol.).
  9. Adam Grad trenował z Pogonią Staszów. gazeta.pl. [dostęp 2011-04-13]. (pol.).
  10. III liga 2003/2004, grupa: 4 (Świętokrzyskie, Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie). 90minut.pl. [dostęp 2011-04-13]. (pol.).
  11. Adam Grad : Nekrologi