Adam Mariański
Państwo działania | |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | 22 listopada 1972 |
dr hab nauk prawnych | |
Alma Mater | |
Doktorat | 2000 – nauki prawne |
Habilitacja | 2010 – nauki prawne |
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych | |
Okres spraw. | 2018–2022 |
Adam Marek Mariański (ur. 22 listopada 1972 r. w Zgierzu) – polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uczelni Łazarskiego, wykładowca akademicki, doradca podatkowy; Prezes Polskiego Instytutu Analiz Ekonomiczno-Prawnych. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji[1].
Kariera naukowa
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Zgierzu (1991 r.), finalista ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. W 1995 roku ukończył (rok przed terminem) studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie w 2000 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa finansowego, w oparciu o pracę „Prawa i obowiązki następców prawnych na gruncie polskiego prawa podatkowego”. W 2010 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, w oparciu o pracę „Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika. Zasada prawa podatkowego”. W październiku 2012 r. został powołany na stanowiska profesora nadzwyczajnego w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji, a w październiku 2013 r. na to samo stanowisko na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2011-2022 r. współpracował z Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych[2]. W 2022 roku został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uczelni Łazarskiego, w tym samym czasie został dyrektorem Centrum Myśli Podatkowej UŁa. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego[3], od 2017 członkiem Komitetu Naukowego tego Stowarzyszenia. Jest także członkiem zarządu polskiego oddziału IFA (International Fiscal Association)[4] oraz członkiem Rady Programowej „Przeglądu Podatkowego[5]”. W latach 2018-2022 pełnił funkcję Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych[1]. W toku kariery naukowej wypromował wielu magistrów. Jest autorem opinii dla Biura Analiz Sejmowych, a także autorem, bądź współautorem ponad 200 publikacji, w tym ponad 100 artykułów oraz 7 monografii[6]. Uznany za najlepszego doradcę podatkowego w Polsce w zakresie podatku dochodowego w 13. i 14. edycji rankingu „Rzeczpospolitej”[7].
Działalność zawodowa, polityczna i społeczna
W latach 1994–1998 (II kadencja) był radnym miasta Zgierza[8], gdzie odpowiadał za reprezentowanie interesów miasta w Związku Miast Polskich, a także w Sejmiku Samorządowym Województwa Łódzkiego. W latach 1996–2001 odbył aplikację adwokacką w Izbie Adwokackiej w Łodzi. W 2001 uzyskał uprawnienia adwokata, rozpoczynając praktykę w zawodzie w kancelarii Brzezińska-Narolski-Mariański w Łodzi[9]. Od 2010 roku jest doradcą podatkowym. W maju 2013 został partnerem zarządzającym w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group[10][11]. Zawodowo zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami prawa finansowego, zarówno w zakresie doradztwa podatkowego, jak i postępowań administracyjnych. Specjalizuje się w podatku dochodowym od osób prawnych, odpowiedzialności osób trzecich, sukcesji podatkowej, kontrolach i postępowaniu podatkowym oraz w ochronie praw jednostki w prawie podatkowym i planowaniu podatkowym. Zaangażowany w liczne przedsięwzięcia, także o charakterze pozabiznesowym – m.in. pełni funkcję Prezesa Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych, Przewodniczącego Komisji Podatkowej Business Centre Club. Jest również ekspertem Business Centre Club ds. sukcesji biznesu i restrukturyzacji[12][13].
Pomysłodawca i główny inwestor Fabryki Przedsiębiorczości
Fabryka Przedsiębiorczości[14] – innowacyjny projekt kompleksowego wsparcia biznesu w centralnej Polsce. Planowane rozpoczęcie prac na obszarze dawnej Przędzalni Szewiotu i Fabryki Towarów Trykotowych „Stephan i Werner” w Łodzi przy ul. Wierzbowej 44 – jesień 2017 r. Fabryka Przedsiębiorczości jest trzonem i zaczątkiem dla szerszej inicjatywy w postaci Kwartału Biznesu.
Życie prywatne
Żonaty, ojciec trójki dzieci (syn oraz dwie córki).
Wybrane publikacje
- (Nie)sprawiedliwy polski podatek dochodowy od osób fizycznych, Warszawa 2021
- Budując dla pokoleń, Warszawa 2021
- Sukcesja biznesu, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo przedsiębiorstwa i rodziny, Gdańsk 2016
- Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, współautor, Warszawa 2016
- Dochody nieujawnione, współautor, Warszawa 2016
- Opodatkowanie działalności gospodarczej w Polsce, Warszawa 2016
- Ustawa o doradztwie podatkowym. Komentarz, Warszawa 2015
- Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Gdańsk 2015
- Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, współautor Gdańsk 2015
Przypisy
- ↑ a b prof. dr hab. Adam Mariański, Krajowa Rada Doradców Podatkowych
- ↑ prof. dr hab. Adam Mariański http://cdisp.uni.lodz.pl/zespol
- ↑ prof. dr hab. Adam Mariański, Europejskie Stowarzyszenie Profesorów Prawa Podatkowego
- ↑ prof. dr hab. Adam Mariański, www.ifa.org.pl
- ↑ prof. dr hab. Adam Mariański, Przegląd Podatkowy
- ↑ Dane na 31.05.2017 r.
- ↑ Ranking Firm Doradztwa Podatkowego 2019: to oni rozdają karty na giełdzie. rp.pl, 20 kwietnia 2019. [dostęp 2020-03-08].
- ↑ Urząd Miasta Zgierza
- ↑ Adam Mariański, Rejestr Adwokatów
- ↑ prof. dr hab. Adam Mariański, Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
- ↑ prof. dr hab. Adam Mariański, Linkedin
- ↑ prof. dr hab. Adam Mariański, Business Centre Club
- ↑ Adam Mariański, Moje Państwo
- ↑ Fabryka Przedsiębiorczości