Adam Sztark

Adam Sztark SJ
Sługa Boży, prezbiter
Kraj działania

Polska

Data i miejsce urodzenia

30 lipca 1907
Zbiersk

Data i miejsce śmierci

19 grudnia 1942
wzgórze Pietralewickie w pobliżu Słonima pod okupacją niemiecką

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

jezuici

Prezbiterat

czerwiec 1936

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Adam Sztark SJ (ur. 30 lipca 1907 w Zbiersku, zm. 19 grudnia 1942 koło Słonimia) – polski duchowny katolicki, Sługa Boży Kościoła katolickiego, pierwszy polski jezuita odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Życiorys

Syn Władysława i Teresy z domu Gałęcka. Po ukończeniu Gimnazjum im. Asnyka w Kaliszu wstąpił do zakonu jezuitów w Starej Wsi (1924). Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1936, po czym podjął pracę jako administrator sanktuarium maryjnego w Żyrowicach k. Słonima na Polesiu. Był też kapelanem w miejscowym szpitalu oraz duszpasterzem w klasztorze sióstr Niepokalanego Poczęcia.

Po wybuchu II wojny światowej stał się ofiarą represji ze strony III Rzeszy. Według zeznań świadków: nawoływał z ambony do pomocy Żydom, zbierał na ich rzecz wśród parafian pieniądze i kosztowności, organizował dla nich aryjskie papiery. Odnalezione na ulicy osierocone żydowskie dzieci przechowywał na plebanii[1]. Aresztowany 18 grudnia 1942 został rozstrzelany następnego dnia przez Niemców[2]. Rozstrzelany został pod wzgórzem Pietralewickim koło Słonimia. Według świadków w czasie egzekucji wznosił okrzyki:„Niech żyje Chrystus Król, niech żyje Polska. Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią!”. 8 marca 2001 izraelski Instytut Jad Waszem w Jerozolimie przyznał mu medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Proces beatyfikacyjny

Jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 rozpoczął się drugi proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

Zobacz też

Przypisy

  1. Rafał Harlaf Oświadczenie złożone w 1946 r. dla Żydowskiego Instytutu Historycznego. info.kalisz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-27)].
  2. Życie Duchowe, 24 (10) 2000, mateusz.pl [dostęp 2020-04-12].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

SaintIcon.PNG
Autor: Tomasz Wachowski, Licencja: CC BY 3.0
ikona Święty
Emblem of the Papacy SE.svg
Emblem of the Papacy: Triple Tiara and Keys
Righteous Among the Nations medal simplified.svg
Autor: Ле Лой, Licencja: CC0
A simplified vector version of the medal awarded to Righteous Among the Nations