Administrator systemów komputerowych

Administratorzy systemów komputerowych przy szafach serwerowych

Administrator systemów komputerowych[1] (łac. administrator „zarządca”), żargonowo sysadmin (ang. system administrator) – informatyk zajmujący się zarządzaniem systemem informatycznym i odpowiadający za jego sprawne działanie.

Wyróżnić można administratorów między innymi:

Zadania

Do typowych zadań administratora należy nadzorowanie pracy powierzonych systemów, zarządzanie kontami i uprawnieniami użytkowników, konfiguracja systemów, instalowanie i aktualizacja oprogramowania, dbanie o bezpieczeństwo systemu i danych w systemach, nadzorowanie, wykrywanie i eliminowanie nieprawidłowości, asystowanie i współpraca z zewnętrznymi specjalistami przy pracach instalacyjnych, konfiguracyjnych i naprawczych, dbanie o porządek (dotyczy w szczególności forów internetowych) itp. Ważnym elementem jest też tworzenie dokumentacji zmian wprowadzanych w systemach mających bezpośredni wpływ na jego funkcjonalność[2].

Ze względu na zakres obowiązków, specjalistyczna wiedza typowego administratora może wykraczać poza znajomość administracji powierzonego mu oprogramowania lub sieci, i dotyczyć pogranicza takich kategorii jak m.in.: elektronika, znajomość wielu różnych języków programowania, kryptografia i kryptoanaliza.

Z racji wykonywanych obowiązków i dostępu do danych wrażliwych administrator w swojej pracy powinien kierować się zasadami zgodnymi z etyką i obowiązującym prawem telekomunikacyjnym[3].

Uprawnienia

Aby móc pełnić swoje funkcje administrator zwykle posiada w danym systemie konto o bardzo wysokich uprawnieniach (często w systemach administratorzy nie mogą nadawać i zabierać uprawnień administratora innym użytkownikom). Przeważnie administrator nie zna haseł zwykłych użytkowników, ale ma możliwość ich zmiany. Może też zwykłym użytkownikom nadawać oraz odbierać poszczególne uprawnienia. W zależności od systemu operacyjnego lub aplikacji oraz metody uwierzytelniania są sytuacje, w których nawet administrator nie posiada wiedzy o konkretnym haśle lub mechanizm nie pozwala mu go zmienić. Może za to je zresetować, aby użytkownik sam mógł je zmienić. W niektórych systemach operacyjnych nawet administrator nie może zmienić właściciela plików. Może za to przejąć na własność pliki innego użytkownika lub dać takie uprawnienia innemu użytkownikowi.

Z racji powierzonych funkcji administrator z przyczyn technicznych może nie występować sam, ale mieć także swoich pomocników-asystentów. W zależności od funkcji i nazwy głównego administratora, mogą się oni nazywać moderatorami, redaktorami (na blogach), operatorami, half-opami (jeśli np. główny administrator nazywa się „operatorem”), w przypadku poszczególnych skryptów forów np. junior administratorami, lub też właśnie administratorami (wtedy sam administrator nazywany jest np. „super administratorem” lub „headadminem”), i posiadają szereg przydzielonych uprawnień dobranych pod kątem specyficznych zadań do wykonania (np. wyłącznie moderowanie postów na forum, możliwość usuwania użytkowników z kanału IRC lub czatu bez możliwości nadawania innym osobom uprawnień).

Nazwy

W systemach typu Unix konto administratora nazywa się root lub superuser (su). W systemach typu BBS administrator nazywa się SysOp. W systemach Microsoft Windows konto administratora może mieć dowolną nazwę.

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2018 r. poz. 227).
  2. Klasyfikacja zawodów - administrator systemów komputerowych. [dostęp 2020-12-29]. (pol.).
  3. Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2016 r. poz. 1489, z późn. zm.).

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
System Administrators Burnside Franswells Acceptance Testing.jpg
Space and Naval Warfare Systems Center Pacific (SPAWAR) Pre-Installation Test and Check Out (PITCO) technicians Diana Burnside and Arnel Franswells perform acceptance testing on Consolidated Afloat Ships Network Enterprise Services (CANES) racks in SPAWAR’s Network Integration and Engineering Facility.