Adolf (książę Geldrii)

Adolf
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Geldrii
Okres

od 1465
do 1471

Poprzednik

Arnold

Następca

Arnold

Dane biograficzne
Data urodzenia

1438

Data śmierci

czerwiec 1477

Ojciec

Arnold

Matka

Katarzyna z Kleve

Żona

Katarzyna Burbon
od 1463

Dzieci

Filipa, Karol

Adolf (ur. 1438, zm. w czerwcu 1477) – książę Geldrii i hrabia Zutphen w latach 1465–1471.

Życiorys

Adolf był synem księcia Geldrii Arnolda oraz Katarzyny, córki księcia Kleve Adolfa II. Wobec kryzysu w księstwie wywołanego polityką ojca, podjął działania w celu objęcia tronu, wspierany przez swoją matkę, księcia Burgundii Filipa Dobrego i mieszczan Nijmegen. W 1459 r. Adolf otrzymał władzę w Nijmegen, a w 1465 r. uwięził swego ojca i zmusił do rezygnacji z tronu. Zmagania z sojusznikami ojca (m.in. księciem Kleve Janem I i stryjem Adolfa, Wilhelmem z Egmond) wciąż jednak trwały. Wojna niszczyła kraj. Do uwolnienia Arnolda nakłaniał Adolfa m.in. papież Paweł II.

W 1471 r. Adolf został zmuszony do uwolnienia ojca przez następcę Filipa Dobrego w Burgundii, Karola Zuchwałego; wkrótce potem ojciec Adolfa zastawił Geldrię na rzecz księcia Karola. Sam Adolf został uwięziony przez Karola Zuchwałego i wolność odzyskał dopiero po jego śmierci w 1477 r. Podjął wówczas działania w celu odzyskania ojcowizny, poparty przez stany geldryjskie; myślał też o poślubieniu dziedziczki Karola Zuchwałego, Marii Burgundzkiej. Zginął jednak wkrótce podczas oblężenia Tournai.

Rodzina

W 1463 r. Adolf poślubił Katarzynę (ok. 1440–1469), córkę księcia Burbonii i Owernii Karola I. Z małżeństwa tego pochodziło dwoje dzieci:

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Guelders-Jülich Arms.svg
Autor: Ipankonin, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Coat of arms of the dukes of Guelders and Jülich.

Arms of Guelders Armoiries Gueldre.svg impaled with Jülich Blason Nord-Pas-De-Calais.svg

Blazon: Azure a lion sinister rampant Or, armed, langued, and crowned gules, impaling Or a lion rampant sable, armed and langued gules.
Adolf von Egmond.jpg
Adolf von Egmond (1438-1477)