2006 Polska U-201(0)
2008 Polska U-212(0)
W sumie:3(0)
  1. Aktualne na: 11 listopada 2019.

Adrian Frańczak (ur. 17 listopada 1987 w Ostrowcu Św.) – polski piłkarz grający na pozycji pomocnika.

Adrian Frańczak jest wychowankiem KSZO Ostrowiec Św. W 2006 roku został włączony do dorosłej kadry tej drużyny. Jego dobra gra została doceniona przez przedstawicieli klubów Ekstraklasy, co znalazło odzwierciedlenie w zaproszeniach na testy do Legii Warszawa, Widzewa Łódź i Cracovii. W sezonie 2008/09 został wybrany przez kibiców najlepszym graczem ostrowieckiego zespołu w tych rozgrywkach, w sondzie przeprowadzonej przez oficjalny serwis klubu KSZO Ostrowiec Św.. W kwietniu 2010 roku podczas meczu z Motorem Lublin złamał kość śródstopia, przez co pauzował przez cztery miesiące. W marcu 2011 roku jego kontrakt z ostrowieckim klubem został rozwiązany przez PZPN. Następnie podpisał umowę z drugoligową Olimpią Grudziądz.

Adrian Frańczak ma za sobą występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Grał w zespołach do lat 20 i do lat 21.

Życie prywatne

Adrian Frańczak urodził się 17 listopada 1987 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pochodzi z Sudołu[2]. Ma żonę Katarzynę[2] oraz syna Marcela[3]. Jego młodszy brat gra w juniorskim zespole KSZO[4]. Piłkarskimi idolami Frańczaka są Lionel Messi oraz Cristiano Ronaldo[4].

Początki

Adrian Frańczak zaczął grać w piłkę nożną w trzeciej klasie gimnazjum[4]. Występował wówczas w turniejach organizowanych w Sudole – miejscowości, w której mieszkał. Na treningi do KSZO Ostrowiec Św. zaczął chodzić kilka miesięcy później, dzięki koledze, który także nazywał się Frańczak[4]. Chłopcy nie byli jednak rodziną[4]. W listopadzie 2004 roku Frańczak, grając w drużynie juniorów starszych został wicemistrzem województwa świętokrzyskiego[5]. Latem 2005 roku rozpoczął treningi z dorosłą drużyną[6], jednak szybko został przesunięty do nowo utworzonych[7] rezerw ostrowieckiego zespołu. Zadebiutował w nich 17 sierpnia, kiedy to wystąpił w wygranym 6:0 sparingowym meczu ze Świtem Ćmielów[8]. Pierwszego gola strzelił jedenaście dni później w pojedynku z Huraganem Wilczyce[9]. Rezerwy KSZO, zakończyły sezon 2005/06 na pierwszym miejscu w tabeli[10], a Frańczak był jednym z najlepszych graczy drużyny. W rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim poniosły porażkę dopiero w finale[10], minimalnie przegrywając walkę o główne trofeum z Ponidziem Nidą Pińczów[11].

Lata 2006–2009

Przed sezonem 2006/07 Frańczak został włączony do pierwszego zespołu ostrowieckiej drużyny. Zadebiutował w nim 5 lipca 2006 roku w wygranym 2:1 sparingowym meczu z Pogonią Szczecin, kiedy to na boisku pojawił się w drugiej połowie[12]. Pierwsze spotkanie w wyjściowym składzie Frańczak rozegrał miesiąc później – 30 sierpnia – w zremisowanym bezbramkowo pojedynku z Kmitą Zabierzów[13][14]. Pierwszego gola strzelił 18 kwietnia 2007 roku w ligowym meczu z Ruchem Chorzów[15]. Frańczak w 19. minucie pokonał Roberta Mioduszewskiego i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Rywale wyrównali w drugiej połowie, a pod koniec spotkania Piotr Ćwielong zapewnił Ruchowi zwycięstwo 2:1. Łącznie w pierwszym sezonie gry w barwach KSZO, Frańczak rozegrał 23 spotkania[16], a jego drużyna zajęła jedenaste miejsce w ligowej tabeli[17]. W związku z ujawnioną aferą korupcyjną w ostrowieckim klubie, zespół prowadzony wówczas przez Wojciecha Boreckiego został zdegradowany z drugiej do trzeciej ligi[18].

Sezon 2007/08 Frańczak rozpoczął jako podstawowy zawodnik swojego klubu. 29 września 2007 roku strzelił dwa gole w meczu przeciwko Ładzie Biłgoraj, czym zapewnił swojej drużynie zwycięstwo 4:1[19]. Po zakończeniu rundy jesiennej wyjechał na testy do Legii Warszawa[20]. Tam rozegrał dwa spotkania w Młodej Ekstraklasie (z Polonią Bytom[21] i Cracovią[22]). Ostatecznie jednak kluby nie porozumiały się co do zasad przejścia piłkarza do Legii i zawodnik zimą powrócił do Ostrowca[23][24]. Kilkanaście dni później piłkarz pojechał na testy do Widzewa Łódź[25][26], z których wrócił dwa dni później[27]. W sezonie 2007/08 rozegrał łącznie w ostrowieckiej drużynie 28 meczów[28] (wszystkie w podstawowej jedenastce[28]) i strzelił w nich 4 gole[28]. Po zakończeniu rundy wiosennej Frańczak po raz kolejny wyjechał do Warszawy na testy w tamtejszej Legii[29]. Zawodnik miał wówczas zapalenie płuc, przez co nie zaprezentował się dobrze[4]. Ostatecznie stołeczna drużyna nie podpisała z nim kontraktu[4].

Sezon 2008/09 Frańczak także rozpoczął jako podstawowy zawodnik swojego zespołu. Jego dobra postawa w rundzie jesiennej spowodowała, że zwrócił on na siebie uwagę Cracovii. W listopadzie pojechał wraz z dwoma innymi piłkarzami KSZO na testy do Krakowa[30]. W ich ramach wystąpił w meczu Młodej Ekstraklasy z Arką Gdynia[31]. Zainteresowanie pozyskaniem pomocnika wykazały także Lechia Gdańsk i Górnik Łęczna[32]. Ostatecznie jednak pozostał w Ostrowcu. 2 maja 2009 roku w ligowym meczu z Wigrami Suwałki w 65. minucie spotkania zderzył się głową z jednym z zawodników gości i doznał groźnie wyglądającego urazu[33]. Piłkarza odwieziono do szpitala, gdzie założono mu osiem szwów[33]. Do gry powrócił dwanaście dni później, kiedy to wystąpił przez ostatnie 20. minut w ligowym spotkaniu z ŁKS-em Łomża[34]. Łącznie w sezonie 2008/09 Frańczak wystąpił w 32 meczach[35] (28 w podstawowej jedenastce[35]) i strzelił w nich 7 goli[35]. Jego drużyna zajęła pierwsze miejsce w lidze[36] i awansowała do I ligi[37]. Został również wybrany przez kibiców najlepszym piłkarzem sezonu, w sondzie przeprowadzonej przez oficjalny serwis klubu KSZO Ostrowiec Świętokrzyski[38]. 7 lipca 2009 roku przedłużył kontrakt ze swoim klubem o dwa lata[39][40].

Lata 2009–2011

Przed sezonem 2009/10 stanowisko trenera KSZO Ostrowiec Św. objął Robert Kasperczyk[41][42]. Z klubem podpisało kontrakt kilku doświadczonych pomocników, którzy mieli już za sobą występy w polskiej Ekstraklasie (Adrian Sobczyński[43], Jarosław Wieczorek[44] i Jakub Cieciura[45]). Spowodowało to większą rywalizację w linii środkowej zespołu. Frańczak pierwsze oficjalne spotkanie w nowym sezonie rozegrał 29 lipca, kiedy to wystąpił przez pełne 90. minut w meczu rundy przedwstępnej Pucharu Polski z Ruchem Radzionków[46]. KSZO przegrał 0:1 i pożegnał się z rozgrywkami[47]. Pięć dni później ostrowiecka ekipa pojechała do Zabrza na pierwszy mecz w rozgrywkach I ligi z tamtejszym Górnikiem[48]. Frańczak rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych, a na boisku pojawił się w 59. minucie. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:1[49]. Później po raz kolejny wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie, choć jego gra nie była już tak dobra jak w sezonie 2008/2009 – brakowało mu szybkości, efektywnego dryblingu, zaś rywale w łatwy sposób potrafili zatrzymać jego akcje[50]. W ostatnim jesiennym spotkaniu rozegranym 11 listopada przeciwko Górnikowi Łęczna, Frańczak po raz setny wystąpił w barwach KSZO[51]. W inauguracyjnym pojedynku rundy wiosennej ze Stalą Stalowa Wola był aktywny, dynamiczny, zostawiał w tyle przeciwników. Zaliczył asystę przy bramce Krystiana Kanarskiego pod koniec pierwszej połowy, a w 75. minucie dobił strzał Adama Cieślińskiego i ustalił wynik na 2:0[52]. Pod koniec kwietnia 2010 w meczu z Motorem Lublin Frańczak, po ostrym wejściu Rafała Króla, opuścił boisko jeszcze w pierwszej połowie[53]. Po zakończeniu spotkania okazało się, że ma złamaną kość śródstopia i nie zagra już do końca sezonu[54].

Frańczak opuścił początek sezonu 2010/11 ze względu na kontuzję. Treningi z pełnym obciążeniem rozpoczął dopiero w połowie sierpnia, a według przewidywań miał powrócić do gry na początku września[55]. Wystąpił już jednak w sierpniowym meczu z Wartą Poznań, wchodząc na murawę w drugiej połowie za Krystiana Kanarskiego[56]. Z każdym kolejnym spotkaniem powracał do formy[57] dlatego lepsza w jego wykonaniu była końcówka rundy[58]. Jesienią strzelił jednego gola dla swojego klubu – w wygranym 2:0 spotkaniu z Niecieczą płaskim strzałem zza pola karnego ustalił wynik pojedynku[59]. Wraz z KSZO uczestniczył także w rozgrywkach pucharu Polski, gdzie ostrowiecka drużyna odpadła po dogrywce w meczu z Polonią Warszawa, w którym Frańczak zagrał całe 120. minut[60].

Pod koniec lutego 2011 roku Frańczak złożył do Polskiego Związku Piłki Nożnej pismo o rozwiązanie kontraktu z winy klubu[61]. Następnie został odsunięty od pierwszego zespołu, nie pojechał na mecz sparingowy z Widzewem Łódź. Później trenował z drużyną rezerw dla której w spotkaniu kontrolnym przeciwko Opolaninowi Opole Lubelskie strzelił gola[62]. 2 marca PZPN rozwiązał kontrakt Frańczaka z winy ostrowieckiego klubu[63].

Olimpia Grudziądz

3 marca 2011 roku Frańczak podpisał kontrakt z drugoligową Olimpią Grudziądz[64]. W nowym zespole zadebiutował 19 marca w wygranym 2:3 meczu z Bałtykiem Gdynia[65]. Szybko wywalczył miejsce w podstawowym składzie grudziądzkiej drużyny. W rundzie wiosennej sezonu 2010/2011 strzelił dwa gole – zdobył bramki w spotkaniach z Nielbą Wągrowiec i Polonią Nowy Tomyśl[65]. Wraz z Olimpią wywalczył awans do I ligi. W rundzie jesiennej rozgrywek 2011/2012 regularnie występował w pierwszym zespole. Strzelił także gole w pojedynkach z Wartą Poznań i Piastem Gliwice, przyczyniając się do zwycięstw swojego zespołu[66].

Adrian Frańczak po debiucie w barwach KSZO Ostrowiec Św. w 2006 roku został powołany przez Michała Globisza do kadry U-20 na dwumecz z Portugalią[67]. W pierwszym spotkaniu nie wystąpił. Drugi pojedynek rozpoczął w pierwszym składzie[4]. Piłkarz miał szansę na wyjazd na Mistrzostwa Świata U-20 rozegrane w Kanadzie, jednak ostatecznie nie dostał powołania[4].

W maju 2008 roku Frańczak został powołany do kadry U-21[68]. Zadebiutował w niej w towarzyskim spotkaniu z Białorusią zakończonym remisem 2:2[69][70]. 19 sierpnia wystąpił w przegranym meczu eliminacji Mistrzostw Europy U-21 z Kazachstanem[71].

Łącznie w karierze1733213418636

1. Łukasz Grzeszczyk i Adrian Frańczak odchodzą z Sandecji.
  2. a b W kolorze cappuccino. Z wizytą u znanego piłkarza Adriana Frańczaka (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2009-07-12].
  3. Będzie kołyska dla Marcelka? (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-12].
  4. a b c d e f g h i Spotkanie z...-Adrian Frańczak (pol.). kszo.net. [dostęp 2009-07-13].
  5. MKS KSZO Junior: Zwycięstwo było blisko (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  6. Drużyna KSZO rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  7. Mamy drużynę rezerw !!! (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  8. KSZO II Ostrowiec - Świt Ćmielów 6:0 (1:0) (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  9. Udany debiut rezerw. KSZO II Ostrowiec Św. - Huragan Wilczyce 8:1 (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  10. a b Udany sezon rezerw KSZO (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  11. PP: Ponidzie Nida Pińczów - KSZO II Polvat Ostrowiec Św. 3:0 (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  12. KSZO Ostrowiec Św. - Pogoń Szczecin 2:1 (1:0) (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  13. II liga 2006/2007 - Kolejka 6. 90minut.pl. [dostęp 2009-07-09].
  14. KSZO - Kmita 0:0 (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  15. Wykartkowani czyli KSZO - Ruch 1:2 (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  16. a b Adrian Frańczak (Sezon 2006/07) (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-07-10].
  17. II liga 2006/2007 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-07-10].
  18. KSZO zdegradowane (pol.). new.ostrowiec.info. [dostęp 2009-07-10].
  19. III liga 2007/2008, grupa: 4 - Kolejka 11 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-07-15].
  20. Kwapisz i Frańczak na testach w Legii (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  21. Frańczak zagrał w Młodej Ekstraklasie (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  22. Młoda Ekstraklasa 2007/2008 - Kolejka 16 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-07-10].
  23. Adrian Frańczak na dwudniowe testy do Legii (pol.). legialive.pl. [dostęp 2009-07-09].
  24. Frańczak i Woropajew nie dla Legii? (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  25. Widzew zainteresowany Frańczakiem i Kwapiszem (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  26. Piłkarze KSZO na testach w Widzewie (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2009-07-09].
  27. Frańczak i Kwapisz wrócili z Łodzi. Przyjadą Białorusini (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-10].
  28. a b c d Adrian Frańczak (Sezon 2007/08) (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-07-10].
  29. Adrian Frańczak jedzie na testy (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  30. Frańczak blisko Cracovii (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  31. Adrian zagrał w meczu ME Cracovia - Arka (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  32. Frańczak blisko Cracovii!. ostrowiec-sw.pl. [dostęp 2009-07-16].
  33. a b Adrian Frańczak: Założono mi osiem szwów (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2009-07-10].
  34. KSZO Ostrowiec - ŁKS Łomża 2-0 (1-0) (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  36. II liga 2008/2009, grupa: wschodnia (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-07-10].
  37. MKS Kluczbork i KSZO w I lidze (pol.). ekstraklasa.net. [dostęp 2009-07-10].
  38. Sonda: Frańczak piłkarzem sezonu 2008/2009 (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  39. Frańczak i Skórnicki zostają w KSZO (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-07-10].
  40. Frańczak i Skórnicki podpisali (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  41. Wojno nie poprowadzi KSZO w I lidze (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  42. Robert Kasperczyk nowym trenerem KSZO (zdjęcia) (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2009-08-10].
  43. Sobczyński, Wtorek, Basta zawodnikami KSZO (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  44. Jarosław Wieczorek zawodnikiem KSZO (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  45. Jakub Cieciura zawodnikiem KSZO (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  46. PP: Ruch R. 1-0 KSZO (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-08-10].
  47. KSZO przegrał w Pucharze Polski (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (11 grudnia 2014)].
  48. I liga: Górnik 3-1 KSZO (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-08-10].
  49. Porażka na inaugurację. junior.kszo.info. [dostęp 2009-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  50. I liga po rundzie: 25 punktów KSZO. Jest nieźle, ale... (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2010-05-04].
  51. Porażka na koniec jesieni (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  52. KSZO łapie oddech (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2010-05-04].
  53. Przegrana Motoru z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (pol.). sport.pl. [dostęp 2010-05-04].
  54. Adrian Frańczak nie zagra do końca sezonu (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-05-04].
  55. KSZO: Dolcanowi ma kto strzelić (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2010-12-23].
  56. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0 - 1 Warta Poznań (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-12-23].
  57. Terapia wstrząsowa w KSZO (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2010-12-23].
  58. Nędza w KSZO. Gorzej być nie może (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2010-12-23].
  59. KSZO: po ładnych porażkach, brzydka wygrana (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2010-12-23].
  60. Dogrywka KSZO z Polonią (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2010-12-23].
  61. Adrian Frańczak chce rozwiązać kontrakt z KSZO (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-03-03].
  62. PZPN rozwiązał kontrakt Adriana Frańczaka z KSZO (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-03-03].
  63. Adrian Frańczak nie jest już piłkarzem KSZO. Kontrakt został rozwiązany z winy klubu! (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2011-03-03].
  64. Adrian Frańczak piłkarzem Olimpii Grudziądz (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-03-04].
  67. U-20: Kadra na towarzyski turniej w Portugalii. pzpn.pl. [dostęp 2009-07-16].
  68. Adrian Frańczak powołany do kadry (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  69. U-21: Polska - Białoruś 2:2 (pol.). pzpn.pl. [dostęp 2010-02-13].
  70. Z kadry do Legii (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  71. Porażka młodzieżówki z Kazachstanem (pol.). pzpn.pl. [dostęp 2010-02-13].
  72. Klasa A - Terminarz i Wyniki - sezon 2005/06 (pol.). junior.kszo.info. [dostęp 2009-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2017)].
  73. Adrian Frańczak (Sezon 2009/10) (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2009-08-10].

Autor: Roger Gorączniak, Licencja: CC BY-SA 2.5