Adrian Uljasz

Adrian Uljasz
Data i miejsce urodzenia

1974
Rzeszów

Zawód, zajęcie

historyk, wykładowca akademicki

Tytuł naukowy

doktor habilitowany

Alma Mater

Uniwersytet im. Marii Curie Skłodowskiej

Uczelnia

Uniwersytet Rzeszowski

Stanowisko

profesor nadzwyczajny,
nauczyciel akademicki

Adrian Tadeusz Uljasz (ur. 1974[1] w Rzeszowie[2]) – polski historyk, specjalizujący się w historii nowożytnej XIX wieku, politologii, historii najnowszej oraz historii kultury XVIII-XX wieku; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszowskim[3].

Życiorys

Urodził się w 1974 roku w Rzeszowie, gdzie ukończył kolejno szkołę podstawową i średnią. Po pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjął w 1993 roku studia na kierunku historia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jednocześnie studiował politologię oraz kulturoznawstwo. Dyplom magistra uzyskał w 1999 roku. Następnie kontynuował dalszą edukację w ramach studiów doktoranckich na swojej macierzystej uczelni[2]. W 2003 roku uzyskał tam stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie pracy pt. Myśl polityczna Feliksa Perla, której promotorem był prof. Tadeusz Radzik[4]. W tym samym roku został zatrudniony w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie[3]. Zdobył tam doświadczenie zawodowe w zakresie działalności kulturalno-oświatowej i popularyzacji wiedzy. W 2009 roku Rada Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia kultury XVIII-XX wieku. W 2010 roku powrócił do Rzeszowa, gdzie został profesorem nadzwyczajnym w Zakładzie Kulturoznawstwa na Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego[2].

Dorobek naukowy

Zainteresowania badawcze Adriana Uljasza związane są z tematyką: historii kultury XVIII-XX wieku, kulturą książki, prasy i mediów na ziemiach polskich w XIX-XXI wieku, mniejszościami wyznaniowymi na ziemiach polskich w XIX-XXI wieku, w tym – mniejszościowym życiem społecznym i kulturalnym, teatrem na ziemiach polskich, historią regionalna Lubelszczyzny i Podkarpacia, historią nauki polskiej, upowszechnianiem wiedzy i kultury, uczestnictwem w kulturze, a także współczesnym życiem kulturalnym[2]. Do jego najważniejszych publikacji należą[5]:

  • Myśl polityczna Feliksa Perla, Lublin 2005.
  • Hieronim Łopaciński 1860-1906. Człowiek, dzieło, pamięć, Lublin 2006.

Przypisy

  1. Data urodzenia w katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp 2014-01-08].
  2. a b c d Biografia Adriana Uljasza na stronie Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego [on-line] [dostęp 2014-01-08].
  3. a b Dr hab. Adrian Tadeusz Uljasz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2014-01-08].
  4. Myśl polityczna Feliksa Perla w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-01-08].
  5. Dane na podstawie Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na XII 2013 roku.

Linki zewnętrzne