Afrodyta

Afrodyta
Ἀφροδίτη
bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności
Ilustracja
Występowanie

mitologia grecka

Przydomek

Afrogeneja, Anadyomene, Cypryda (Kipryda); Afrodyta Acidalia, Cytherea, Despina, Kypris, Epitragidia, Skotia, Basilis, Persephaessa, Pandemos, Urania, Apatura

Atrybuty

rydwan zaprzężony w gołębie, róża, mirt

Teren kultu

starożytna Grecja

Nazwa święta

Afrodyzje

Odpowiednik

Wenus (rzymski)

Rodzina
Mąż

Hefajstos

Dzieci

z Aresem: Dejmos, Fobos, Harmonia, Eros i Anteros

Ruiny cypryjskiego sanktuarium z XII wieku p.n.e., w którym była czczona Afrodyta, Palepafos
Skała Afrodyty na Cyprze. W tym miejscu według legendy narodziła się z piany morskiej Afrodyta

Afrodyta (gr. Ἀφροδίτη Aphrodítē „wdzięk, urok”, łac. Venus) – w mitologii greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów.

Jej rzymską odpowiedniczką była Wenus (Wenera)[1].

Pochodzenie i narodziny

Kwestia jej pochodzenia jest różnie przedstawiana w mitach. Według jednego z nich Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru. Nieco inaczej przedstawiał to Hezjod, który w Teogonii pisał, że kiedy odcięte sierpem genitalia Uranosa (pokonanego przez Kronosa, gdy roztaczał się nad Gają jak niebo nad ziemią) wpadły do morza w pobliżu Cypru, woda otoczyła je białą pianą, z której następnie wyłoniła się przepiękna Afrodyta. Pływała po morzu w muszli, zatrzymując się u brzegów Kytery, a potem Cypru. Druga z tych wysp stała się jej ulubionym miejscem. Na jej brzegu oczekiwały już na nią Charyty: Eufrosyne, Aglaja i Talia, które odtąd zawsze towarzyszyły jej i służyły. Cypr stał się głównym miejscem kultu bogini.

Natomiast w innych mitach opisywana jest jako córka Uranosa i Hemery, zwanej Uranią. Według Homera była córką Zeusa i Diony.

Dalsze losy

Jej pierwszym kochankiem był Adonis. Była żoną Hefajstosa, ale epizod z Aresem świadczy, że nie była zbyt wierna (z tego związku zrodzili się Dejmos, Fobos, Harmonia, Eros i Anteros). Hefajstos ukrył w łożu pułapkę z mocnej, lecz niezauważalnej, metalowej sieci i schwytał w nią Afrodytę z Aresem. Potem wystawił ich na pośmiewisko przed innymi bogami na Olimpie.

W konkursie piękności między Herą, Ateną i Afrodytą, ta ostatnia obiecała Parysowi Helenę, żonę Menelaosa ze Sparty, za tytuł najpiękniejszej (jabłko niezgody), czym przyczyniła się do rozpętania wojny trojańskiej. W wojnie starała się sprzyjać Trojanom.

Atrybuty, przydomki

Jej atrybutami były: rydwan zaprzężony w gołębie, róża, jabłko oraz mirt. Czczona była zwłaszcza przez kobiety, które widziały w niej patronkę małżeństwa. Ze względu na jej związek z morzem była czczona przez żeglarzy i w miastach portowych.

Starożytni nadawali Afrodycie różne przydomki: Afrogeneja – zrodzona z piany morskiej, Anadyomene (Ἀναδυομένη) – wynurzająca się z fal morskich, Cypryda (Kipryda) – od Cypru; Afrodyta Acidalia, Cytherea (Κυθήρεια), Despina (Δέσποινα), Kypris (Κύπρις), Epitragidia, Skotia (Σκοτία), Basilis (Βασιλίς), Persephaessa (Περσεφάεσσα), Pandemos (Πάνδημος), Urania, Apatura itp.

Afrodyta w filozofii

Pauzaniasz w platońskim dialogu Uczta wykładał teorię, że istnieją dwie Afrodyty: Afrodyta niebiańska (Afrodyta Urania(ang.)) i Afrodyta wszeteczna (Afrodyta Pandemos(ang.)).

Ikonografia

Symbole

Najbardziej znanym symbolem Afrodyty był gołąb[2], który pierwotnie był ważnym symbolem jej prekursora z Bliskiego Wschodu, Inanny-Isztar. (W rzeczywistości starożytne greckie słowo oznaczające „gołębicę”, peristerá, może pochodzić od Semickiego wyrażenia peraḥ Ištar, oznaczającego „ptak Isztar”)[3][4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Afrodyta, [w:] Joanna Cieślewska i inni, Starożytni Grecy, t. 1, Warszawa: New Media Concept, 2007, s. 56-57.
  2. Monica S. Cyrino, Aphrodite, Routledge, 25 czerwca 2012, ISBN 978-1-136-61591-7 [dostęp 2023-01-02] (ang.).
  3. The Culture of Animals in Antiquity [dostęp 2023-01-02].
  4. G. Johannes Botterweck, Helmer Ringgren, Heinz-Josef Fabry, Theological Dictionary of the Old Testament: Volume VI, Wm. B. Eerdmans Publishing, 1974, ISBN 978-0-8028-2330-4 [dostęp 2023-01-02] (ang.).

Bibliografia

  • Grimal Pierre, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław: Ossolineum, 1987.
  • Mała encyklopedia kultury antycznej, Warszawa: PWN, 1966.
  • Markowska Wanda, Mity Greków i Rzymian, Warszawa: Iskry, 1973.
  • Parandowski Jan, Mitologia, Warszawa: Czytelnik, 1975.

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Aphrodites Rock.jpg
Autor: Paul167, Licencja: CC BY-SA 2.5
Skała Afrodyty (Petra tou Romiou) na Cyprze.
Sandro Botticelli - La nascita di Venere - Google Art Project - edited.jpg
Depicts the goddess Venus, having emerged from the sea as a fully grown woman, arriving at the sea-shore. The seashell she stands on was a symbol in classical antiquity for a woman's vulva. Thought to be based in part on the Venus de' Medici, an ancient Greek marble sculpture of Aphrodite.
Terracotta statuette of Aphrodite in a shell, 3rd century BC Staatliche Antikensammlungen, Munich (8958060758).jpg
Autor: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, Licencja: CC BY-SA 2.0
Terracotta statuette of Aphrodite in a shell, 3rd century BC Staatliche Antikensammlungen, Munich
Sanctuary Aphrodite Kouklia Cyprus 08.jpg
Autor: Nikodem Nijaki, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Sanctuary of Aphrodite in Kouklia, Cyprus.