After Man: A Zoology of the Future
Autor | Dougal Dixon |
---|---|
Tematyka | ewolucja spekulatywna |
Typ utworu | literatura popularnonaukowa, science fiction |
Wydanie oryginalne | |
Miejsce wydania | Nowy Jork, Stany Zjednoczone |
Język | angielski |
Data wydania | 1981 |
Wydawca | St. Martin’s Press |
After Man: A Zoology of the Future – książka szkockiego geologa Dougala Dixona, wydana w 1981 roku, z pogranicza literatury popularnonaukowej oraz science fiction. Autor prezentuje w niej hipotetyczne organizmy, które zamieszkują Ziemię po 50 milionach lat od wymarcia człowieka. After Man jest pierwszą książką autora z zakresu ewolucji spekulatywnej.
Zarys treści
We wstępnych rozdziałach książki autor porusza zagadnienia związane z ewolucją, genetyką komórek, doborem naturalnym, zachowaniem zwierząt, rozwojem organizmów żywych, łańcuchem troficznym oraz historią życia na Ziemi (od pochodzenia życia do ery człowieka)[1][2][3].
Wymarcie człowieka
W książce After Man: A Zoology of the Future człowiek wyginął w wyniku ograniczenia wpływu naturalnego mechanizmu ewolucji na swój własny gatunek, który odpowiedzialny był za kształtowanie i przystosowanie wszystkich organizmów w powolnym procesie. Konsekwencją było pojawienie się szkodliwych mutacji u gatunku ludzkiego, które nie mogły zostać usunięte w drodze doboru naturalnego. Ponadto człowiek – w wyniku ingerencji w otaczające go środowisko, które dostosowywał do swoich potrzeb, powodując jego jednoczesne zanieczyszczenie – doprowadził do swojej samozagłady[2][3][4].
Ruch kontynentów
W świecie za 50 milionów lat po wymarciu człowieka, który został przedstawiony w książce After Man: A Zoology of the Future, ruchy tektoniczne doprowadziły do przekształcenia świata pod względem geograficznym. Zderzenie Afryki z Europą doprowadziło do zamknięcia Morza Śródziemnego, natomiast Ameryka Północna połączyła się z północno-wschodnią Azją poprzez pas lądu zwany Beringią. Dodatkowo Australia połączyła się z Azją Południowo-Wschodnią[4][5]. Około 25 milionów lat po wymarciu człowieka Ameryka Południowa oddzieliła się od Ameryki Północnej[6]. Antarktyda, podobnie jak dziś, miała znajdować się w rejonie bieguna południowego[4].
Dodatkowo ruchy tektoniczne doprowadziły do utworzenia wyspy Lemuria, która powstała poprzez oderwanie się od kontynentu afrykańskiego. Położona jest na wschód od Afryki[7]. We wschodniej oraz w środkowej części Oceanu Spokojnego wyrosły dwa archipelagi wysp pochodzenia wulkanicznego, są to odpowiednio archipelag wysp Pacaus (powstały na krawędzi dwóch płyt tektonicznych: australijskiej i pacyficznej) i Batawii (utworzony w miejscu występowania tzw. plamy gorąca)[4][7].
Środowisko
W książce After Man autor wyróżnił kilka typów formacji roślinnych, które w głównej mierze odpowiadają współczesnym im odpowiednikom, są to: lasy i obszary trawiaste strefy umiarkowanej, lasy iglaste, tundra i obszary polarne, pustynie, stepy i sawanny oraz lasy równikowe[4][5]. Lasy i obszary trawiaste strefy umiarkowanej są szeroko rozprzestrzenione na półkuli północnej (głównie w Eurazji) oraz występują punktowo na półkuli południowej (południowa część Afryki i Ameryki Południowej)[8]. Lasy iglaste zlokalizowane są na dalekiej północy dwóch kontynentów: Azji i Ameryki Północnej, a na północnych krańcach graniczą z obszarami tundrowymi[9]. Tundra i obszary polarne zajmują skrajne szerokości geograficzne zarówno na półkuli północnej, jak i południowej oraz obszary górskie (np. pasmo górskie okalające wybrzeże Oceanu Spokojnego)[10]. Pustynie położone są w przeważającej większości na półkuli północnej (Afryka, Azja, Ameryka Północna)[11]. Stepy i sawanny zlokalizowane są w strefie zwrotnikowej (m.in. w Afryce, Lemurii, Australii i Ameryce Południowej) i stanowią pas przejściowy pomiędzy obszarami pustynnymi i lesistymi[12]. Ostatnia formacja roślinna, czyli lasy równikowe charakteryzujące się bujną roślinnością, położona jest w strefie międzyzwrotnikowej (występuje w Afryce, archipelagu Batawii, Australii i Ameryce Południowej)[13].
Fauna
Największą różnorodność w świecie za 50 milionów lat osiągnęły ssaki oraz ptaki, ze względu na szybką zdolność adaptacyjną do zmieniających się warunków[5]. Autor opisuje hipotetyczne gatunki zwierząt z wieloma szczegółami, m.in.: budową anatomiczną, zależnościami występującymi między nimi oraz systematyką – z nazwami potocznymi i łacińskimi. Łącznie wyróżnionych zostało 110 gatunków zwierząt, które zostały zaliczone do kilkudziesięciu rzędów[6].
Poniżej przedstawiono przykładowe nazewnictwo zwierząt z nazwami łacińskimi oraz potocznymi w języku angielskim (w nawiasach):
Odbiór, wyróżnienia i adaptacje
Książka uważana jest za najwybitniejsze dzieło z zakresu ewolucji spekulatywnej[4]. Jednocześnie jest to pierwsza książka autora, w której poruszył on temat ewolucji spekulatywnej. Następnie kontynuował powyższy temat w książkach: The New Dinosaurs: An Alternative Evolution (1988), Man After Man: An Anthropology of the Future (1990) i The Future Is Wild: A Natural History of the Future (2003, z Johnem Adamsem)[3].
Książka została odebrana pozytywnie. W recenzji autora Redmonda O’Hanlona dla „Times Literary Supplement”, książka została określona jako genialny i zarazem ostrożny pomysł autora zaprezentowania (w oparciu o wiedzę z zakresu genetyki, ewolucji i geologii) genetyki komórek, ewolucji poprzez dobór naturalny oraz zachowań zwierząt i zależności występujących między nimi[3].
W opinii Dana Brothwella, w recenzji dla „British Book News”, w książce nie przedstawiono świata absurdalnych zwierząt, lecz uwzględniono czynniki biologiczne, które wpływają na ewolucję organizmów żywych. Natomiast Peter Stoler w magazynie „Time” określił futurystyczne zwierzęta jako zabawne i przerażające oraz jednocześnie jako zupełnie logiczne[3].
W 1982 roku Dougal Dixon za książkę After Man został nominowany do amerykańskiej nagrody literackiej Hugo w kategorii za najlepszą książkę non-fiction[14].
Książka After Man doczekała się dodatkowo kilku adaptacji. Po raz pierwszy została zaadaptowana w Newquay Zoo w mieście Newquay, gdzie w 1983 roku zostało umieszczonych osiem figur futurystycznych zwierząt z książki. Dodatkowo w 1984 roku w Japonii została zorganizowana objazdowa wystawa pt. After Man Exhibition, a w latach 1985–1986 była prezentowana w Stanach Zjednoczonych. Książka doczekała się również adaptacji telewizyjnej, która została wyemitowana przez Nexus Television w Tokio w 1990 roku[3].
Przypisy
- ↑ Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Evolution. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-12)].
- ↑ a b Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. History of life. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-23)].
- ↑ a b c d e f Dixon, Dougal 1947– (ang.). Encyclopedia.com. [dostęp 2018-01-01].
- ↑ a b c d e f Marcin Ryszkiewicz. Ewolucyjne alternatywy. „Wiedza i Życie”. 831, s. 20–27, marzec 2004. Warszawa.
- ↑ a b c Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Life after men. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-23)].
- ↑ a b Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Future. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-14)].
- ↑ a b c d Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Island and island continents. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-09)].
- ↑ a b c d Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Temperate woodlands and grasslands. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-09)].
- ↑ a b c Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Coniferous forests. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-15)].
- ↑ a b c d Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Tundra and the polar regons. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-09)].
- ↑ a b c Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Deserts: the arid land. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-09)].
- ↑ a b c Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Tropical grassland. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-25)].
- ↑ a b Dougal Dixon: After Man: A Zoology of the Future. Tropical forests. (ang.). Sivatherium.narod.ru. [dostęp 2018-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-09)].
- ↑ 1982 Hugo Awards (ang.). Thehugoawards.org. [dostęp 2018-01-01].
Media użyte na tej stronie
Autor: Adam9b9b, Licencja: CC BY-SA 4.0
Świat zaprezentowany w książce "After Man After Man: a zoology of the future" (autor Dougal Dixon).