Agata Szymczewska

Agata Szymczewska
Imię i nazwisko

Agata Maria Szymczewska

Data i miejsce urodzenia

7 października 1985
Gdańsk

Instrumenty

skrzypce

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

skrzypaczka,
kameralistka,
pedagog

Zespoły
Szymanowski Quartet
Strona internetowa
Doktor habilitowany nauk
sztuki
Specjalność: sztuki muzyczne
Alma Mater

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Doktorat

2018 – instrumentalistyka
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Habilitacja

2020-09-17 17 września 2020(dts)instrumentalistyka
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

profesor
uczelnia

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Wydział Instrumentalny

Katedra Instrumentów Smyczkowych

Agata Maria Szymczewska[1] (ur. 7 października 1985 w Gdańsku) – polska skrzypaczka i kameralistka, pedagog, doktor habilitowany sztuki oraz profesor na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, laureatka Paszportu „Polityki”, zdobywczyni czterech Nagród Muzycznych „Fryderyków”, nagrody London Music Masters oraz prymariuszka kwartetu smyczkowego Szymanowski Quartet.

Życiorys

Pochodzi z Koszalina na Pomorzu z wielodzietnej rodziny nauczycieli szkoły muzycznej, będąc córką pianistów Tomasza i Katarzyny[2]. W wieku sześciu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie pod kierunkiem Danuty Kaluty-Jakubowskiej oraz prof. Krystyny Jureckiej[3][4]. Następnie podjęła studia na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły, a potem w 2004 w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze, w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna[3].

W 2005 na zaproszenie Japończyka Maestro Seiji Ozawy objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry pod jego kierownictwem podczas trasy koncertowej po Japonii i Chinach. Uczestniczyła w zainicjowanej przez niego prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracowała pod okiem tak wybitnych artystów jak: Pamela Frank, Nobuko Imai czy Robert Mann[3].

W 2006, mając 21 lat zdobyła I nagrodę, Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, co otworzyło jej drogi na sceny estradowe całego świata[3]. W tymże roku została uhonorowana nagrodami: Paszport „Polityki”, Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz „Fryderykiem” w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku[3]. Jej nagranie koncertu skrzypcowego Mieczysława Karłowicza z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka zostało również nagrodzone „Fryderykiem” w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca za rok 2008[3].

W lutym 2009 wystąpiła razem z Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz w setną rocznicę urodzin kompozytorki, uwieńczając to nagraniem płyty CD dla wytwórni Deutsche Grammophon[3]. W październiku tegoż roku zadebiutowała w Wigmore Hall w Londynie, co zaowocowało zaproszeniem do wzięcia udziału w koncercie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra[3]. Angielskie czasopismo „The Times” tak wtedy o niej napisało[3]:

Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel.

W tymże roku otrzymała nagrodę „London Music Masters 2009”[3].

W 2010 wystąpiła na koncertach kameralnych wspólnie, m.in. z Gidonem Kremerem oraz Franzem Helmersonem na festiwalu „Chamber Music connects the World” w Kronbergu[3]. W październiku tegoż roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a jednocześnie ukazała się jej płyta z koncertami skrzypcowymi Maxa Brucha, Felixa Mendelsoohn-Bartoldy'ego oraz „Legendą” Henryka Wieniawskiego wydana przez firmę Universal Music Polska[3].

W sierpniu 2011 roku zagrała wspólnie z Marthą Argerich, wykonując „Kwintet fortepianowyJuliusza Zarębskiego podczas specjalnego koncertu nocnego VII Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” w Warszawie, zarejestrowany na płycie DVD[3]. W październiku tegoż roku wystąpiła również w Warszawie razem z Jurijem Baszmietem oraz orkiestrą Moscow Soloists wykonując „Symfonię koncertującąWolfganga Amadeusa Mozarta podczas światowej trasy koncertowej orkiestry z okazji jej dwudziestolecia istnienia[3].

Od sezonu 2014/2015 jest członkiem zespołu Szymanowski Quartet, jednego z najbardziej renomowanych kwartetów smyczkowych na świecie[3][5].

We wrześniu 2016 ukazała się jej najnowsza płyta z Sonatami pt. Modern Soul, autorstwa młodych polskich kompozytorów: Ignacego Zalewskiego, Marcina Markowicza, Mikołaja Majkusiaka i Aleksandra Nowaka, na której wystąpiła z pianistami Grzegorzem Skrobińskim i Markiem Brachą, gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim oraz akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem[6].

Koncertowała w słynnych salach estradowych Europy, m.in. w: Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolszoj w Moskwie, a także w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Kanadzie czy Izraelu oraz w wielu filharmoniach, pod batutą m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Boreyki, Maksima Wiengierowa, Sir Nevilla Marrinera, Johna Axelroda, Okki Kamu, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Marka Mosia, Tadeusza Wojciechowskiego, Jacka Kaspszyka, Jana Krenza, Agnieszki Duczmal czy Krzysztofa Urbańskiego[3][7]. Grała z wieloma renomowanymi orkiestrami, niemal całego świata m.in. z: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Lahti Symphony Orchestra, Istambul State Symphony Orchestra, China National Symphony Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, Sinfonieorchester St. Gallen, Vilnius State Symphony Orchestra, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”[3][7].

Otrzymała stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gundlach Musikpreis w Hanowerze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu „Młoda Polska”[3]. Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich: Pameli Frank, Kōichirō Harady, Nobuko Imai, Nam Yun Kim, Yu Lina, Roberta Manna, Wolfganga Marschnera, Petru Munteanu, Seiji Ozawy, Wandy Wiłkomirskiej czy Grigorija Żyslina[6]. Została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in.: I nagrodą na Internationaler Violinwettbewerb "Zell an der Pram" w Austrii, Gundlach Musikpreis w Hanowerze oraz Concerto Competition w Calgary[6].

Można dodać, że grała na skrzypcach Antonia Stradivariusa (Cremona, ca. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben[3], a następnie na skrzypcach Nicolò Gagliano z 1755, dzięki uprzejmości prof. Anne-Sophie Mutter[7]. Impresariat nad artystką sprawuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena[3].

Działalność pedagogiczna

W 2010 podjęła pracę jako pedagog, będąc asystentką na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu[1]. W latach 2012–2013 była ponadto nauczycielką w klasie skrzypiec, w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu tzw. „Szkole Talentów”[1].

W październiku 2016 przeniosła się z Poznania do Warszawy, gdzie kontynuowała pracę pedagogiczną, początkowo jako asystentka na Katedrze instrumentów smyczkowych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina[8], a następnie od 2018 jako adiunkt[1], prowadząc wykłady z kameralistyki oraz instrumentu głównego – skrzypiec[9]. W 2018 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych po obronie pracy doktorskiej Bogactwo sonorystyczne polskiej sonaty skrzypcowej XXI wieku na przykładzie czterech sonat skrzypcowych skomponowanych w latach 2013–2015 przez Ignacego Zalewskiego, Mikołaja Majkusiaka, Marcina Markowicza oraz Aleksandra Nowaka[10], a następnie 2020-09-17 17 września 2020(dts)[11] uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki po przedstawieniu pracy Cykl koncertów wraz z nagraniami prezentującym wybraną literaturę kameralną XX wieku: Kwartet smyczkowy Maurice Ravela, I Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego oraz III Kwartet smyczkowy Benjamina Brittena[12].

Prowadzi warsztaty dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia oraz lekcje pokazowe w akademiach muzycznych zarówno polskich jak i zagranicznych. Ponadto prowadzi kursy muzyczne oraz współpracuje z: Zimową Akademią Muzyki w Lusławicach, Międzynarodowymi Kursami Muzycznymi im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, Morningside Music Bridge w Stanach Zjednoczonych czy Międzynarodowymi Kursami Skrzypcowymi im. Tadeusza Wrońskiego w Nałęczowie.

Dyskografia

" 13 - ITALY - pirateria - pirate - compact disc optical IT WIKIPEDIA.svg Albumy[13]
RokTytułData wydaniaWydawcaNagroda
2006XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, vol. 11[14]2006DUXFryderyk by Dorota Dziekiewicz-Pilich.jpg Nagroda Muzyczna „Fryderyk”
XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, vol. 12[15]2006
2007Nie tylko Mozart[16]2007Polskie Radio
2008Agata Szymczewska[17]15.05.2008Acte Préalable
Mieczysław Karłowicz[18]22.12.2008BeArTonFryderyk by Dorota Dziekiewicz-Pilich.jpg Nagroda Muzyczna „Fryderyk”
2010Aqua e Vinho28.06.2010Polskie RadioFryderyk by Dorota Dziekiewicz-Pilich.jpg Nagroda Muzyczna „Fryderyk”
Bruch, Wieniawski, Mendelssohn15.10.2010Universal Music PolskaFryderyk by Dorota Dziekiewicz-Pilich.jpg Nagroda Muzyczna „Fryderyk”
2011Grażyna Bacewicz[19]14.02.2011Deutsche Grammophon
Deutscher Music Instrumenten Fonds 20112011Deutsche Stiftung Musikleben
2012Zarębski Piano Quintet op. 34[20]2012Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
2016Friedman & Różycki. Piano Quintets[21]1.06.2016Hyperion Records
Szymanowski Quartet, Claudia Jahn. The Seven Last Words of Christ[22]24.06.2016Bmn-medien
Modern Soul[23]16.09.2016Universal Music Polska
2017Les Vendredis[24]1.04.2017SWR music
Michail Lifits, Szymanowski Quartet. Shostakovich: Preludes Op. 34 & Piano Quintet Op. 57[25]21.04.2017Decca Records
Ecartele[26]26.05.2017Neue Meister
Rudi Stephan: Chamber Works and Songs[27]7.07.2017Sony
2018Chamber Music Connects the World Highlights 2000–2018. (CD 2)[28]2018Kronberg Academy / Crespo Foundation

Repertuar

W swoim repertuarze podstawowym artystka wykonuje utwory następujących kompozytorów[29]:

Barock-viol.jpg Piano dans l'orchestre.PNG Kompozytorzy utworów na skrzypce i orkiestrę


Odznaczenia

W 2007 otrzymała Medal Młodej Sztuki w kategorii muzyka poważna przyznawany od 1974 przez redakcję Głosu Wielkopolskiego[30].

Przypisy

  1. a b c d Dr hab. Michał Micker: Recenzja pracy habilitacyjnej oraz dorobku Pani dr Agaty Marii Szymczewskiej. (PDF). [w:] Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie [on-line]. bip.chopin.edu.pl, 2020-06-25. [dostęp 2021-01-17].
  2. Irena Boguszewska: Agata i skrzypce. gk24.pl, 2006-11-23. [dostęp 2021-01-17].
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Agata Szymczewska. [w:] Towarzystwo Muzyczne in. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu [on-line]. wieniawski.pl, 2011. [dostęp 2016-11-10]. (pol.).
  4. Prof. dr hab. Marcin Baranowski: Recenzja dorobku habilitantki dr Agaty Szymczewskiej. (PDF). [w:] Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie [on-line]. bip.chopin.edu.pl, 2020-06-23. [dostęp 2021-01-17].
  5. Szymanowski Quartet. szymanowskiquartet.com. [dostęp 2016-11-10]. (pol.).
  6. a b c Agata Szymczewska. [w:] Polskie Centrum Informacji Muzycznej [on-line]. polmic.pl. [dostęp 2016-11-10]. (pol.).
  7. a b c Agata Szymczewska. Biografia. beethoven.org.pl. [dostęp 2016-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)]. (pol.).
  8. Katedra instrumentów smyczkowych. chopin.edu.pl. [dostęp 2016-11-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-22)]. (pol.).
  9. Studenci, pracownicy. Agata Szymczewska. [w:] Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie [on-line]. usosweb.chopin.edu.pl. [dostęp 2021-01-17].
  10. Mgr Agata Szymczewska – praca doktorska. (PDF). [w:] Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie [on-line]. chopin.edu.pl. [dostęp 2021-01-17].
  11. Uchwała Nr 7/19/02/2020. (PDF). [w:] Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie [on-line]. bip.chopin.edu.pl. [dostęp 2021-01-17].
  12. Wniosek z dnia 20 listopada 2019 roku o przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne. (PDF). [w:] Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie [on-line]. bip.chopin.edu.pl. [dostęp 2021-01-17].
  13. Agata Szymczewska. Dyskografia. beethoven.org.pl. [dostęp 2016-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-10)]. (pol.).
  14. XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, vol. 11. twojamuza.pl. [dostęp 2016-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-10)]. (pol.).
  15. XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, vol. 12. kmt.pl. [dostęp 2016-11-10]. (pol.).
  16. Nie tylko Mozart. [w:] Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu [on-line]. wieniawski.pl. [dostęp 2016-11-10]. (pol.).
  17. Agata Szymczewska, Koszalin Philharmonic Orchestra, Ruben Silva. discogs.com. [dostęp 2016-11-11]. (ang.).
  18. Koncert Skrzypcowy. Mieczysław Karłowicz. empik.com. [dostęp 2016-11-10]. (pol.).
  19. Grażyna Bacewicz. deutschegrammophon.com. [dostęp 2016-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-04)]. (ang.).
  20. Martha Argerich, Bartłomiej Nizioł, Agata Szymczewska, Alexander Neustroev i Lyda Chen. Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 Juliusza Zarębskiego. sklep.nifc.pl. [dostęp 2021-01-23].
  21. Różycki: Piano Quintets (CD). empik.com. [dostęp 2021-01-23].
  22. Haydn: The Seven Last Words of Christ. Claudia Jahn, Szymanowski Quartet. amazon.com. [dostęp 2021-01-23].
  23. Agata Szymczewska – Modern Soul. discogs.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
  24. Les Vendredis (CD), empik.com [dostęp 2021-01-23].
  25. Shostakovich: Piano Quintet in G minor, Op.57 - 3. Scherzo - 3. Scherzo (Allegretto). Michail Lifits & Szymanowski Quartet, amazon.com [dostęp 2021-01-23].
  26. Ecartele. Szymanowski Quartet, Marina Baranova & Damian Marhulets. amazon.com. [dostęp 2021-01-23].
  27. Rudi Stephan: Chamber Works and Songs. prestomusic.com. [dostęp 2019-05-03]. (ang.).
  28. Chamber Music Connects the World Highlights 2000–2018. (PDF), kronbergacademy.de [dostęp 2021-01-23] (ang.).
  29. Agata Szymczewska. Repertuar. beethoven.org.pl. [dostęp 2016-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-10)]. (pol.).
  30. Medale Młodej Sztuki. Oto lista laureatów!. gloswielkopolski.pl, 2016-02-04. [dostęp 2018-08-17].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Piano dans l'orchestre.PNG
Autor: Flopinot2012, Licencja: CC BY-SA 3.0
Piano dans l'orchestre
Barock-viol.jpg
Autor: Frinck51, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Baroque-style Violin of modern manufacture. Note the three gut strings, and the absence of a chinrest.
" 13 - ITALY - pirateria - pirate - compact disc optical IT WIKIPEDIA.svg
Autor: Pava, Licencja: CC BY-SA 3.0 it
Icona di un compact disc ideata per il progetto di it.wikipedia.org dedicato alla criminalità
Fryderyk by Dorota Dziekiewicz-Pilich.jpg
Autor: Dorota Dziekiewicz-Pilich, Licencja: CC BY 3.0
Statuetka nagrody muzycznej "Fryderyk"