Agnew
Agnew – szkockie nazwisko i nazwa klanu z Wingtowshire i Galloway.
Istnieją dwie teorie o pochodzeniu nazwiska i rodu. Jedna, najczęściej przyjmowana za prawdopodobną wywodzi nazwisko Agnew z Francji, od baronii d`Agneaux w Normandii. Baronowie d`Agneaux po podboju normandzkim osiedlili się w Anglii, skąd część rodu przeniosła się w XII w. do doliny Liddesdale w Szkocji.
Druga teoria wyprowadza nazwisko od jednego z klanów z Ulsteru, który osiadł w Dal Riacie. Pierwotne nazwisko O`Gnive miało ulegać ewolucji poprzez formy O`Gnyw, MacGnive, do Agnew. Zwolennicy tej hipotezy podkreślają popularność nazwiska Agnew również w Irlandii.
Najstarsze informacje o klanie pochodzą z 1375, kiedy Agnew, Lord of Larne towarzyszył Edwardowi Bruce, bratu króla Roberta Bruce`a w wyprawie do Irlandii, aby wspomóc Irlandczyków w walce z Anglikami. W 1426 r. Andrew Agnew otrzymał nadanie dóbr i urząd konstabla Lochnaw. W 1451 został szeryfem Wigtown, który to urząd sprawowany jest do dziś przez jego potomków. W XV w. Agnewowie byli lennikami potężnego klanu Douglasów, dzięki czemu korzystali pośrednio z królewskich łask spływających na Douglasów. W 1547 r. w czasie bitwy z Anglikami pod Pinkie poległ Andrew Agnew of Lochnaw. Sir Patrick Agnew of Lochnaw, poseł do parlamentu z Wingtownshire został mianowany baronetem Nowej Szkocji w 1629 r.
W czasie powstań jakobickich klan Agnew stał po stronie brytyjskiego rządu.
Spiro Agnew, wiceprezydent USA w latach 1969-1973 nie pochodził z tego klanu, jego nazwisko było anglicyzowanym skrótem rodowego nazwiska greckiego Spiros Anagnostopoulos .
Linki zewnętrzne
- ワクワクメメール登録.co. clanagnew.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-12)].
- Historia klanu Agnew
Media użyte na tej stronie
Map of Scottish highland clans and lowland families.
Autor: Celtus (Celtus @ english wikipedia), Licencja: CC BY-SA 3.0
A digital representation of a crest badge suitable for use by members of Clan Agnew.