Agnieszka Rzymianka

Święta
Agnieszka Rzymianka
Agnes
dziewica i męczennica
Ilustracja
Mozaika w apsydzie bazyliki św. Agnieszki za Murami
Data i miejsce urodzenia

przełom III i IV wieku
Rzym

Data i miejsce śmierci

przełom III i IV wieku
Rzym

Czczona przez

Kościół katolicki,
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

21 stycznia[a],
3 lutego[b]

Atrybuty

baranek z nimbem, dwie korony: dziewictwa i męczeństwa, płonący stos, miecz

Patronka

ogrodników, dzieci i panien

Szczególne miejsca kultu

Bazylika św. Agnieszki za Murami

Agnieszka Rzymianka lub Agnia (w tradycji prawosławnej cs. Агния Римская) – niespełna 12-letnia[1] dziewica i męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego z przełomu III i IV wieku, prawdopodobnie z okresu prześladowań Dioklecjana (pan. 284–305)[2][3] lub Decjusza (pan. 249–251)[4]. Patronka dzieci, panien i ogrodników[5][6].

Źródła historyczne

O szczegółach życia Agnieszki niewiele można znaleźć w starożytnych źródłach pisanych. Dwaj główni autorzy najstarszych opisów funkcjonowali około pół wieku po okresie jej życia[1]. W 378 Ambroży z Mediolanu napisał retoryczny tekst De virginitate (O dziewictwie[7])[8], a w 384 papież Damazy I utworzył epigramat ku jej czci. Wspomniani autorzy nie znali więc bezpośrednio losów Agnieszki. Ani późniejsze passio, ani greckie i syryjskie opowiadania nie zawierały wielu informacji historycznych. Legenda rozwijała się i ubogacała historię w różne elementy. Także powstające na bazie rozwijającego się kultu liczne hymny (m.in. Ambroży z Mediolanu, Aurelius Prudentius Clemens) oraz kazania (m.in. Augustyn z Hippony, Maksym z Turynu) niewiele mówiły o samej męczennicy[1][2].

Przekazy mówiące o Agnieszce podają odmienne informacje: Martyrologium rzymskie z V wieku wymienia ją pod datą 28 stycznia, a Deposilio martyrum 21 stycznia. Jedna z pasji podaje informację, jakoby miała być spalona na stosie, a inna opisuje, że była ścięta mieczem przy Via Nomentana, a inna, że miejscem śmierci był stadion Domicjana[2].

Święta Agnieszka w Liber chronicarum (1493)

Dane historyczne

Agnieszka mieszkała w Rzymie na przełomie III i IV wieku[2][3]. Jej rodzice byli chrześcijanami i wychowali ją zgodnie z zasadami wiary[9]. Agnieszka zginęła śmiercią męczeńską podczas prześladowań za panowania cesarza rzymskiego Dioklecjana (lub Decjusza (III w.)[4]), wyznając wiarę i broniąc dziewictwa[1]. Ambroży podkreśla, że Agnieszka zmarła w dwunastym roku życia, bowiem ukończenie 12 lat było wówczas wiekiem pełnoletności dziewcząt, a tym samym wiekiem, w którym można wymierzać karę[1]. Osiągnięcie 12 lat było także minimalnym wiekiem, w którym młoda chrześcijanka mogła złożyć profesję dziewictwa[8]. Agnieszka należała do najpopularniejszych męczennic chrześcijańskich w Cesarstwie Rzymskim. Była wzmiankowana już w Depositio Martyrum[10] oraz w Martyrologium Hieronimianum[11] pod datą 21 stycznia. Opisywana także była w dziełach wielkich Scriptores Ecclesiastici: św. Ambrożego, św. Hieronima oraz św. Augustyna[12].

Akta męczeństwa św. Agnieszki pochodzą z późniejszego okresu i występują w trzech wersjach: jednej łacińskiej i dwóch greckich. Najstarszym jest jeden z tekstów greckich. Na nim oparto tekst łaciński, a drugi tekst grecki jest oparty na tłumaczeniu z łaciny. Pierwotny, starszy tekst grecki oraz tekst łaciński pochodzą z V wieku, z czasu św. Maksyma, biskupa Turynu. W aktach rozwinięty jest wątek wysłania Agnieszki do domu publicznego, by tam złamać jej opór, a ścięta została dopiero po tym, jak wyszła nietknięta z płomieni stosu[4].

Święta Agnieszka na mozaice w apsydzie bazyliki św. Agnieszki za Murami

Agnieszka miała zginąć w podziemiach stadionu Domicjana, który znajdował się miejscu obecnego Piazza Navona. Miejsce upamiętnia (znany już od VII w.) kościół Sant'Agnese in Agone[1]. Grób Agnieszki znajdował się w katakumbach przy rzymskiej Via Nomentana[1][12]. W miejscu tym Konstantyna, córka Konstantyna I Wielkiego, wybudowała bazylikę (bazylika św. Agnieszki za Murami). Bazylika ta została przebudowana przez papieża Honoriusza I (625–638). W absydzie bazyliki została umieszczona mozaika przedstawiająca Agnieszkę wśród płomieni z mieczem u stóp. Na marmurowej płycie, stanowiącej część ołtarza z wcześniejszego kościoła, umieszczona jest płaskorzeźba świętej[4].

Świadectwa żywego kultu pochodzą już z IV w.[1] Potwierdzają go wykopaliska archeologiczne, w tym płyta zamykająca niegdyś jej grób z inskrypcją Hague sanctissima (płyta jest przechowywana w zbiorach Muzeum w Neapolu), oraz napisy umieszczone w katakumbach w okolicy miejsca jej spoczynku[2]. Martyrologium Rzymskie wspomina o Agnieszce 21 stycznia[9].

Święta Agnieszka na obrazie pędzla Domenichino, ok. 1620 rok

Tradycja i kult

Według tradycji Agnieszka złożyła Bogu śluby czystości i w związku z tym odrzucała zaloty mężczyzn. Opór dziewczyny chciano skruszyć, stawiając jej zarzuty. Męczarnie miały ją skłonić do tego, by uległa i wyrzekła się wiary w Chrystusa. Ostatecznie Agnieszka została ścięta mieczem, a Ambroży opisywał, że szła na miejsce egzekucji „szczęśliwsza niż inne, które szły na swój ślub”[13][14]. Poszczególne wersje legendy różnie opisują ucisk, jakiemu była przed śmiercią poddawana[4].

Encyklopedia kościelnaNowodworskiego z 1873 określa rok śmierci Agnieszki na 304[14].

Obowiązkowe wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 21 stycznia[3]. 21 stycznia w rzymskiej bazylice pod jej wezwaniem poświęca się dwa baranki, z których wełny tka się potem paliusze dla arcybiskupów[14][4].

Ikonografia

Od średniowiecza św. Agnieszka była przedstawiana w postaci baranka, symbolu jej dziewiczej niewinności[4]. W tradycji zachodniej obrazowana jest również z dwiema koronami: dziewictwa i męczeństwa. Czasem obok postaci Agnieszki ukazywany jest płonący stos. W ikonografii wschodniej Agnieszka jest przedstawiana jako dziewczyna w żółtych szatach i z krzyżem męczeńskim[6].

Patronat

Agnieszka Rzymianka patronuje dzieciom, pannom i ogrodnikom[5].

Przysłowia

Dzień wspomnienia św. Agnieszki jest spotykany w licznych polskich przysłowiach[15]:

  • Gdy przyjdzie święta Agnieszka – przebija lód ogonem pliszka,
  • Jak na św. Agnieszkę mróz, to wygryzki do nawozu włóż,
  • Jeśli na Agnieszkę pochmurno – to o len nietrudno, a jeśli jasno – to o len ciasno,
  • Jeśli święta Agnieszka wypuści skowronka z mieszka, to już zima na ziemi długo nie pomieszka,
  • Na Agnieszkę mróz, składaj chłopie wóz,
  • Na świętą Agnieszkę – wychodzi woda na ścieżkę,
  • Od św. Agnieszki już posprzątaj z drzew liszki, a jeśli mróz tęgi, szczep gonty i dęgi; radź o drzewie, o stodole, nawozy też wywóź w pole,
  • Po św. Agnieszce napije się wół na ścieżce,
  • Agnieszka łaskawa – puszcza skowronka z rękawa,
  • Agnieszka li łaskawa – wkrótce w polu zabawa,
  • Agnieszka li nielusa (ospała) – jeszcze zimie pokusa,
  • Dobra Agnieszka – kto z nią nie mieszka,
  • Od świętej Agnieszki – już sprzątaj z drzew liszki, a jeśli mróz tęgi – szczep gonty i dęgi,
  • Skromna jak święta Agnieszka – a diabeł w niej nie mieszka,
  • Święta Agnieszka – wypuszcza skowronka z mieszka.

Uwagi

  1. Liturgia katolicka.
  2. Prawosławna liturgia według kalendarza gregoriańskiego.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Męczeństwo św. Agnieszki 2020 ↓, s. 371.
  2. a b c d e Św. Agnieszka. W: H. Fros, E. Sokołowski: Encyklopedia katolicka. red. F. Gryglewicz, R. Łukaszyk, Z. Sułowski. T. tom 1. Lublin: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 1985, s. 179. ISBN 83-86668-00-8.
  3. a b c Liturgia godzin: codzienna modlitwa Ludu Bożego. T. tom III. Poznań: Palottinum, 1987, s. 1055.
  4. a b c d e f g St. Agnes of Rome. [w:] Catholic Encyclopedia [on-line]. newadvent.org. [dostęp 2021-01-16]. (ang.).
  5. a b brewiarz.pl: Święta Agnieszka, dziewica i męczennica. brewiarz.pl. [dostęp 2021-01-16]. (pol.).
  6. a b AGNIA (AGNIESZKA), męczennica (Muczenica Agnija diewa). cerkiew.pl. [dostęp 2021-01-16]. (pol.).
  7. O dziewictwie. W: Ambroży z Mediolanu: Wybór pism. tłum. Janusz Jundziłł, oprac. red. Kazimierz Obrycki. Warszawa: Akademia Teologii Katolickiej, 1986, s. 258, seria: Pisma Starochrześcijańskich Pisarzy t. 35.
  8. a b Piotr Libera. Duchowość dziewictwa konsekrowanego w świetle pism św. Ambrożego z Mediolanu. „Collectanea Theologica”. 64 (3), s. 87-100, 1994. Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. ISSN 0137-6985. (pol.). 
  9. a b Męczeństwo św. Agnieszki 2020 ↓, s. 372.
  10. Chronographus Anni CCCLIII. W: Monumenta Germaniae Historica. Auctores Antiquissimi. (red.) Karl Schenkl. T. tom 11. Berlin: Monumenta Germaniae historica, 1982, s. 71. ISBN 978-3-921575-18-5.
  11. Martyrologium Vetustissimum. W: Eusebii Hieronymi Stridonensis Presbyteri opera omnia. T. tom 30. Paryż: J. P. Migne, 1865, s. 454, seria: Patrologiae cursus completus. Series Latina.
  12. a b Magdalena Mazurkiewicz: Memoriae martyrum tradentes. Męczeństwo św. Agnieszki w oczach papieża Damazego i Prudencjusza. W: Starożytność chrześcijańska. Red. Józef Cezary Kałużny. T. tom 3. Kraków: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, 2012, s. 77–78. ISBN 978-83-7438-325-7.
  13. KAI/kw: 5 najmłodszych świętych, których życie porusza. deon.pl, 2017-06-02. [dostęp 2021-01-16]. (pol.).
  14. a b c Michał Nowodworski: Encyklopedja Kościelna podług teologicznej encyklopedji Wetzera i Weltego z licznemi jej dopełnieniami. Warszawa: Czerwiński i Spółka, 1873, s. 78.
  15. Lista przysłów ze słowem "Agnieszka". przyslowia-polskie.pl. [dostęp 2021-01-16]. (pol.).

Bibliografia

  • Męczeństwo św. Agnieszki. W: Męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa. Marek Starowieyski (wstępy, oprac. i wybór tekstów). T. 9 („Ojcowie żywi”). Kraków: Wydawnictwo WAM, 2020. ISBN 978-83-277-1653-8.

Media użyte na tej stronie

SaintIcon.PNG
Autor: Tomasz Wachowski, Licencja: CC BY 3.0
ikona Święty
P christianity.svg
(c) Chris-martin, CC-BY-SA-3.0
Wikimedia portal icon: Christianity
Santa Agnese - mosaico Santa Agnese fuori le mura.jpg
Autor: Parrocchia di Santa Agnese fuori le Mura, Licencja: CC BY-SA 2.0
Saint Agnes, from the basilica of Sant'Agnese fuori le mura, Rome
Frari (Venice) nave right - Statue of Saint Agnes by Girolamo Campagna.jpg
Autor: Didier Descouens, Licencja: CC BY-SA 4.0
The right side of the nave of the Santa Maria Gloriosa dei Frari.Statue of Agnes of Rome adorning the font, made by Girolamo Campagna in 1593 and installed in 1609.
Catholic Encyclopedia - Apse of the Church of Saint Agnes, Rome.jpg
Illustration from the Catholic Encyclopedia, (Volume 1 frontispiece) Caption: Apse of the Church of Saint Agnes, Rome