Agum II

tekst klinowy jednej z zachowanych kopii inskrypcji Aguma-kakrime

Agum II, Agum-kakrimekasycki władca znany z tzw. inskrypcji Aguma-kakrime, której dwie kopie znalezione zostały w bibliotece asyryjskiego króla Aszurbanipala w Niniwie (VII w. p.n.e.)[1]. W inskrypcji tej występuje on jako piąty(?) władca z dynastii kasyckiej, syn Urzigurumasza. To samo źródło przypisuje mu sprowadzenie posągów Marduka i Sarpanitu, które Hetyci mieli zabrać ze sobą po zdobyciu Babilonu w 1595 r. p.n.e. Wielu badaczy podaje w wątpliwość historyczną wartość tej inskrypcji, dowodząc, iż tekst ten powstał najprawdopodobniej nie za życia Aguma II, lecz znacznie później[1][2]. Imię Aguma-kakrime nie pojawia się w żadnych innych źródłach pisanych[1][3]. Zdaniem uczonych postać ta istniała naprawdę. Najprawdopodobniej jednak chodzi tu o jednego z wojskowych przywódców plemion kasyckich, które pod koniec okresu starobabilońskiego zaczęły osiedlać się w środkowej Babilonii[2].

Przypisy

  1. a b c van Koppen, The Agum-kakrime..., s. 136.
  2. a b Leick, Who's..., s. 6.
  3. Babilońska lista królów A i Synchronistyczna lista królów, które wymieniają imiona wczesnych władców kasyckich, są obie uszkodzone w miejscach, gdzie powinno znajdować się imię Aguma II; A.K. Grayson, Königslisten..., s. 91 i 118.

Bibliografia

  • Frans van Koppen, The Agum-kakrime Inscription, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 135–140.
  • hasło Agum II kakrime, [w:] Gwendolyn Leick, Who's Who in the Ancient Near East, London and New York 2002, s. 6.
  • A.K. Grayson, Königslisten und Chroniken, [w:] Reallexikon der Assyriologie VI (1980-83), s. 77–135.

Media użyte na tej stronie

Kings Larsa Louvre AO7025.jpg
List of the kings of Larsa. Terracotta, Larsa, ca. 2025–1763 (39th year of the reign of Hammurabi).
Agum Kakrime Inscription.jpg
Rawlinson's line art of the Agum-Kakrime Inscription