Ajnsztajn

Ajnsztajn (einstein, E) – jednostka liczności fotonów. Jeden ajnsztajn zawiera jeden ich mol[1], tj. 6,022 140 76×1023[2].

Energia niesiona przez fotony zależy od ich częstotliwości (E = h·ν)[1], energię oraz irradiancję fotonów o znanej liczności wyrażonej w ajnsztajnach można obliczyć jedynie w przypadku światła monochromatycznego, o znanej długości fali. Światło niesione przez promieniowanie słoneczne składa się z fotonów o różnych długościach i częstotliwościach, zatem liczność jego kwantów nie jest miarą irradiancji.

Ajnsztajny są używane w fotochemii[1], w szczególności podczas badań fotosyntezy. Uwzględniane są wówczas fotony o długościach fali z zakresu promieniowania czynnego fotosyntetycznie. Ilość tego promieniowania wyrażana jest zwykle w mikroajnsztajnach na sekundę na metr kwadratowy. W ajnsztajnach na sekundę podawany jest przepływ strumienia promieniowania.

Nazwa ajnsztajn pochodzi od nazwiska Alberta Einsteina[1], który opisał m.in. zjawisko fotoelektryczne wywoływane przez padające na powierzchnię fotony.

Przypisy

  1. a b c d ajnsztajn, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-03-13].
  2. Avogadro constant, CODATA, 2018 [dostęp 2021-07-22] (ang.).