Akaśa
Akasza, Akaśa (dewanagari आकाश, trl. Ākāśa, ang. Akasha) – słowo pochodzące z sanskrytu oznaczające eter rozpatrywany w dwóch znaczeniach: w sensie mitologicznym i jako jeden z żywiołów. Eter jest piątym, podstawowym elementem, który obejmuje pozostałe cztery żywioły: vata – powietrze, ap – woda, agni – ogień i prithivi – ziemia[1].
Akasza w kulturze
[wymaga weryfikacji?]Termin Akasza pojawiał się w każdej starożytnej kulturze i duchowej tradycji jako Księga Życia, w której zapisywane są wszelkie wydarzenia, myśli i czyny. Wierzono, że poprzez odpowiednie przygotowanie się i dostrojenie do wibracji akaszy, można się z nią połączyć by pozyskiwać informacje. W czasach nowożytnych podobno dostęp do jej zapisów miał żyjący w pierwszej połowie XX wieku Edgar Cayce. W stanie transu otrzymywał rozbudowane przekazy z tego pola, dzięki którym zdobył ogromne zasługi w dziedzinie medycyny. Z akaszy korzystał również filozof Rudolf Steiner czy medium Helena Bławatska.
Rzekomo z powodu przyspieszonego rozwoju świadomości, którego ludzkość aktualnie jest świadkiem, wiele osób jest otwartych na pozyskiwanie informacji z tego elementu. Osoby rozwinięte duchowo oferują konsultacje służąc jako łącznik między polem akaszy a poszukującym informacji człowiekiem.
Akasza w ezoteryce
Według ezoteryków Akasza jest polem pamięci wszechświata, z którego można czerpać wspomnienia należące do wszystkich ludzi żyjących na Ziemi oraz każdego istnienia (ezoteryczna brać zakłada, że istnienie jest przynależne wszystkiemu co istnieje np. minerałom, roślinom, a nawet planetom). Ten niewidzialny zapis ma sięgać zarówno do przeszłości, dziejącej się teraźniejszości jak i przyszłości. Nie ma jednak dowodów na posiadanie takich możliwości przez ludzi.
Hinduizm
W hinduizmie akaśa znaczy podstawę i esencję budowy wszystkich rzeczy w świecie materialnym; najmniejszy materialny element stworzony z materii świata astralnego. Jest jednym z podstawowych żywiołów w koncepcji pięciu żywiołów indyjskich panćamahabhuta. Jego główną cechą jest śabda (w piśmie dewanagari – „dźwięk”).
W języku hindi akaśa oznacza niebo (w sensie fizycznym, czyli nieboskłon).
Buddyzm
Akasza, Akaśa oznacza przestrzeń, której istnieją dwa rodzaje:
- Ograniczona Przestrzeń (paricchinnākāsa lub paricchedākāsa),
- Nieskończona Przestrzeń (anantākāsa), czyli przestrzeń kosmosu.
Przypisy
- ↑ Akasza – co to dokładnie jest?, Akasha Element [dostęp 2019-11-15] (pol.).