Akademicki Chór Politechniki Śląskiej

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej
Dyrygent

Tomasz Giedwiłło

Państwo

 Polska

Miasto

Gliwice

Instytucja

Politechnika Śląska

Rok założenia

1945

Strona internetowa

Akademicki Chór Politechniki Śląskiejchór uczelniany Politechniki Śląskiej istniejący od 1945 r.

Historia

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej założyli byli studenci i pracownicy Politechniki Lwowskiej jako kontynuację dawnego Lwowskiego Chóru Technickiego. Chór początkowo przyjął nazwę Akademicki Chór Studentów Politechniki Śląskiej „ECHO” i został zarejestrowany jako stowarzyszenie w 1945 i przez pierwsze cztery lata pracował pod kierunkiem Zbigniew Brulińskiego.

W grudniu 1949 r. stowarzyszenie zostało rozwiązane i od 1950 r. w ramach organizacji studenckich zespół działał pod kierunkiem Zbigniewa Toffla, początkowo jako chór męski i orkiestra symfoniczna, a od 1952 jako chór mieszany, orkiestra i balet, występując pod nazwą Zespołu Pieśni i Tańca.

W 1957 r. dyrygentem zostaje chórmistrz Józef Szulc a zespół przyjął nazwę Akademicki Chór i Balet Politechniki Śląskiej, a od 1963 Akademicki Chór Politechniki Śląskiej. Po śmierci J. Szulca w 1985 r. z chórem pracuje Piotr Laskowski. W styczniu 1986 kierownictwo artystyczne objął symfonik Tadeusz Babiński. Od listopada 1991 r. przez kolejne cztery lata dyrygentem była Krystyna Krzyżanowska-Łoboda. Od 1964 r. pracował w chórze pełniąc przez wiele lat funkcję II dyrygenta Lucjusz Anders.

W lutym 1996 kierownictwo Chóru przejął Czesław Freund. Pod jego kierunkiem przygotowywał się jego następca – Tomasz Giedwiłło, który kierownictwo artystyczne przejął w styczniu 2006.

Repertuar

Zespół wykonuje utwory muzyki dawnej i współczesnej, polskich i zagranicznych kompozytorów, opracowania muzyki ludowej, a także duże formy instrumentalno – wokalne, m.in.: Beethovena, Händla, Mozarta, Rossiniego, Ruttera, Twardowskiego oraz Maurice Duruflé, prezentując w kwietniu 2007 roku jego „Requiem” z akompaniamentem prof. Juliana Gembalskiego. Utwór ten w 2008 roku chór (z towarzyszeniem przy organach Henryka Jana Botora) prezentował również w Tychach z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej AUKSO pod kierownictwem Marka Mosia w 2009 roku oraz w Poznaniu, w ramach X cyklu koncertowego Non Omnis Moriar. W 2013 roku Chór wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia wykonał „Stworzenie Świata” Josepha Haydna podczas inauguracji VIII edycji festiwalu im. G. G. Gorczyckiego.

Występy

W kraju Chór ma ok. 40 występów rocznie. W trakcie ponad 30 wyjazdów do prawie wszystkich krajów Europy, na Syberię, do Kanady, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Ameryki Południowej Chór dał ponad 100 koncertów.

Od stycznia 2006 roku, kiedy kierownictwo artystyczne nad zespołem z rąk profesora Czesława Freunda przejął Tomasz Giedwiłło chór koncertował m.in: na Słowacji, w Urugwaju, Argentynie, w Bośni i Hercegowinie, na Węgrzech i we Włoszech.

W 2008 i 2009 zespół koncertował w Rosji (Nowosybirsk), odbył trasę koncertowa w Irlandii, gdzie brał udział m.in. w Piperworks Festival w Dublinie. W sierpniu 2009 Chór brał udział w XIX Międzynarodowym Sympozjum Kodályowskim. W tym samym roku odbył trasę koncertową po krajach bałkańskich, gdzie brał udział w Ohrid Choir Festival w Macedonii, a także koncertował w Albanii, Serbii i w Grecji.

W 2011 Chór odbył trasę koncertową po krajach skandynawskich, gdzie brał udział w koncertach m.in. w Göteborgu, Ulricehamn, Sztokholmie. W tym samym roku zespół uczestniczył w The International Choral Festival of Visegrad w Ostrawie.

W 2012 Chór odwiedził Republikę Południowej Afryki, gdzie koncertował na całym południowym wybrzeżu Afrykańskiego kontynentu.

11 listopada 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Chór wziął udział w koncercie rocznicowym organizowanym przez Polonię w Londynie w Royal Albert Hall.

Działalność wydawnicza

Chór wydał 8 kaset i 4 płyty kompaktowe oraz książkę Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach 50 lat i trzy zeszyty Śpiewaka Śląskiego – pisma Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (z okazji 55-lecia i 60-lecia oraz Księgi Lwowskiego Chóru Technickiego.

W 2006 roku zespół nagrał i wydał płytę Na niebie słychać śpiewy anielskie z kolędami w opracowaniu Henryka Jana Botora – tyskiego kompozytora, organisty i pedagoga Akademii Muzycznej w Krakowie.

W 2008 roku, w listopadzie, chór zarejestrował materiał na najnowszą płytę, pt. Missa Nova – kompozycja na chór, solistów i orkiestrę jazzową, w której prawykonaniu Akademicki Chór Politechniki Śląskiej uczestniczył w kwietniu. W sesji nagraniowej chórowi towarzyszyła kompozytorka – Małgorzata Maliszczak – pianistka, kompozytorka i pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Płyta miała swoją premierę podczas koncertu jubileuszowego w 2010 roku.

Festiwal Gliwickie Spotkania Chóralne

Od 1980 roku chór jest organizatorem ogólnopolskiego festiwalu Gliwickie Spotkania Chóralne[1]. Ta muzyczna impreza na stałe wpisała się w pejzaż muzyczny Gliwic stanowiąc wyjątkową okazję dla popularyzacji muzyki chóralnej rodzimej i światowej będąc przeglądem dorobku zaproszonych chórów.

Nagrody

Zespół jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Chór Uzyskał ponad 50 nagród muzycznych i wyróżnień za swą społeczną działalność, m.in. nagrodę: Ministra Kultury i Sztuki. W 1996 i w 2005 roku otrzymał nagrody Prezydenta Miasta Gliwice, władze uczelni przyznały mu w 1998 roku Odznakę Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej oraz w 2005 roku Medal 60-lecia za szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. Laury zdobyte w ostatnim czasie to m.in.

  • Grand Prix XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej z pucharem Prezydenta RP (2006),
  • I nagrodę w kat. chórów akademickich IX Łódzkiego Festiwalu Chóralnego Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis” (2006),
  • I nagrodę w kat. chórów mieszanych w XVI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej (2007),
  • I nagrodę w kat. utworu narodowego VII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Bośni i Hercegowinie (2007),
  • pierwsze miejsce w przesłuchaniach na międzynarodowym konkursie chóralnym XVII Ohrid Choir Festival w Macedonii (2009),
  • GRAND PRIX XII Międzynarodowych Spotkań Chóralnych AD GLORIAM DEI w Pińczowie (2011)[2].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie