Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata
Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ang. Academic Ranking of World Universities), zwyczajowo Lista Szanghajska[1] lub ranking szanghajski – zestawienie prowadzone i opracowywane przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, klasyfikujące osiągnięcia naukowe i badawcze szkół wyższych.
Opis
Ranking ocenia kadrę naukową i studentów w zakresie nagród zdobytych w znaczących konkursach naukowych oraz publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i liczby cytowań. Oprócz ogólnej klasyfikacji uczelni, tworzone jest także zestawienie szkół wyższych prowadzących konkretne kierunki i pod tym kątem ocenianych.
W rankingu z 2016 pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Harvarda. Najlepszą uczelnią europejską był, zajmujący czwarte miejsce w rankingu ogólnoświatowym, University of Cambridge. Za najlepszą na świecie uczelnię techniczną uznano Massachusetts Institute of Technology[2] (zajmujący ogólnie piąte miejsce).
W rankingu głównym uwzględniane są także dwie polskie szkoły wyższe: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński – w 2017 znajdowały się odpowiednio w czwartej i w piątej setce rankingu[3]. Kilka innych występuje w rankingach kierunkowych.
Krytyka
Wielu ekspertów uważa ranking szanghajskiego uniwersytetu za niemiarodajny, między innymi ze względu na przyjęte przez jego autorów kryteria faworyzujące dziedziny, w których przyznawane są Nagrody Nobla, oraz dużą rolę publikacji w „Nature” lub „Science”, co działa na niekorzyść dziedzin humanistycznych i technicznych[4].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ 10 polskich uczelni na Liście Szanghajskiej – gratulacje od Ministra Edukacji i Nauki - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl, Ministerstwo Edukacji i Nauki, 25 sierpnia 2021 [dostęp 2021-10-10] (pol.).
- ↑ Academic Ranking of World Universities (ang.). www.shanghairanking.com. [dostęp 2017-11-21].
- ↑ Academic Ranking of World Universities 2017 (ang.). [dostęp 2017-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-19)].
- ↑ Andrzej Kajetan Wróblewski. Pozycja nauki polskiej w międzynarodowych rankingach. „Studia BAS”. 3 (35), 2013, s. 101. Biuro Analiz Sejmowych. [dostęp 2013-09-25].