Akademickie Centrum Kultury w Lublinie

ACK, Chatka Żaka
Wejście główne do ACK
ACK, koncert zespołu Ścianka.
ACK, występ łódzkiego Teatru Napięcie podczas Kontestacji 2008.

Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie powstało w 1965 roku przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest jednym z nielicznych uniwersytetów w Polsce, który posiada własne Akademickie Centrum Kultury – miejsce wyjątkowe z bogatą tradycją, które stwarza studentom doskonałe warunki nie tylko do rozwoju naukowego, ale przede wszystkim do uczestnictwa w kulturze akademickiej – zarówno poprzez jej aktywny odbiór jak również wpływ na jej realny kształt.  

ACK jest organizatorem wielu imprez kulturalnych, koncertów, spotkań z artystami, przeglądów filmowych i teatralnych, m.in. Festiwalu Kultury Alternatywnej ZDAERZENIA i Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy". Dzięki zespołowi Orkiestra św. Mikołaja i wydawanemu przez nią periodykowi Pismo Folkowe (wcześniej pod nazwą Gadki z Chatki), jest również silnym ośrodkiem muzyki folkowej w Polsce.

Celem działalności Akademickiego Centrum Kultury "Chatka Żaka" jest integracja intelektualno-kulturalna środowiska akademickiego i zapewnienie miejsca dla realizacji przedsięwzięć artystycznych[1].

Jednym z podstawowych założeń funkcjonowania ACK "Chatka Żaka" jest wspieranie działalności kulturalnej, m.in. poprzez otoczenie opieką twórców i animatorów kultury poszukujących możliwości zrealizowania swoich pomysłów. Najlepsze z nich mogą obecnie uzyskać wsparcie Akademickiego Centrum Kultury, obejmujące dofinansowanie projektu, promocję medialną oraz pełne zaplecze techniczne i lokalowe[2].

W ACK działają:

  • Kino Studyjne "Chatka Żaka"
  • Grupa Fotografów Lubelskich[3]
  • Dyskusyjny Klub Filmowy "Bariera"
  • Telewizja Akademicka – TV UMCS
  • Akademickie Radio Centrum
  • Chór akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej
  • Zespół Tańca Towarzyskiego "Impetus"
  • Orkiestra św. Mikołaja
  • Zespół Tańca Ludowego im. Stanisława Leszczyńskiego
  • Grupa taneczna zMYsł
  • Pracownia Plastyczna/Przestrzeń Działań Wizualnych
  • Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej im. He Shuifa
  • Medialny Teatr Studencki "Bohema"

Historia ACK UMCS

Jednym z przedsięwzięć podjętych w ramach rozbudowy Miasteczka Akademickiego w Lublinie była budowa Domu Społeczno-Usługowego.

Obiekt w stylu modernistycznym zaprojektowany był przez Krystynę Różyską z krakowskiego Przedsiębiorstwa Projektowania MIASTOPROJEKT w latach 1958-1960. Budynek usytuowano w sąsiedztwie domów akademickich, przy głównym ciągu komunikacyjnym łączącym akademiki z budynkami wydziałowymi. Umieszczenie głównego wejścia od strony północnej umożliwiło swobodny dostęp do placówki od strony akademików, jak i w drodze powrotnej z zajęć. Dzięki temu założeniu, Dom Społeczno-Usługowy był zawsze „po drodze”.

W zamierzeniu pomysłodawców, nowy obiekt miał pełnić funkcje: stołówki studenckiej, teatru z widownią oraz pomieszczeń dla samorządu i organizacji młodzieżowych. Budynek oddawano w kilku etapach. Najwcześniej, bo w styczniu 1962 r., oddana do użytku część stołówkową.

W październiku 1962 r. ukończono kolejną część placówki, w której mieściły się pomieszczenia administracyjno-usługowe. Na tym etapie Rada Okręgowa Związku Studentów Polskich ogłosiła konkurs na nazwę placówki, zaś termin nadsyłania propozycji ustalono na 1 listopada tego samego roku. Spośród nadesłanych prac, uwagę jurorów przykuła nazwa „Chatka Żaka”, która zwyciężyła w ostatecznym głosowaniu.

Uroczystość nadania, wyłonionej w konkursie nazwy „Chatka Żaka”, odbyła się w sobotę 9 marca 1963 roku, z udziałem władz Uniwersytetu. W święto 20-lecia Uczelni 23 października 1964 r., oddano do użytku ostatnią część obiektu – salę kinowo-estradową, która mogła pomieścić przeszło 400 widzów. Od 1965 roku budynek zaczął oficjalnie pełnić funkcję Akademickiego Centrum Kultury.

Od kilku lat Chatka przechodzi gruntowne zmiany. Wyremontowana została elewacja obiektu, a także część budynku, niegdyś zajmowana przez stołówkę, a następnie przez klub muzyczny, gdzie obecnie mieści się Mała Sala Widowiskowa, Zespół Studia Telewizyjnego czy Akademickie Radio Centrum.

Zobacz też


Przypisy

  1. O nas, ack.lublin.pl [dostęp 2015-01-26] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-05].
  2. Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”, pora.pl [dostęp 2009-02-26] [zarchiwizowane z adresu 2009-06-01].
  3. Grupa Fotografów Lubelskich – Sztuki wizualne – Działania / Grupy / Zespoły – Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" – Strona główna UMCS, www.umcs.pl [dostęp 2017-03-15] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-16] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Ack UMCS Chatka Żaka .jpg
Autor: ACK UMCS rez, Licencja: CC BY-SA 4.0
Budynek Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka
Koczan.jpg
Autor: Piotr Znamierowski, Licencja: CC BY 2.0
Ścianka live @ ACK Chatka Żaka, Lublin
Teatr Napięcie, Lewa Strona Prawa Strona , Lublin 2008 (004).JPG
Autor:
This file was created and uploaded by User:Szater
Ten plik został stworzony i dodany przez Wikipedystę:Szater
Szater
Commons-logo-en.svg Wikimedia Commons
Wikipedia-logo-pl.png Polska Wikipedia
, Licencja: CC BY-SA 3.0
Teatr Napięcie, Lewa Strona Prawa Strona, Lublin.
Wejście głowne ACK UMCS.jpg
Autor: ACK UMCS rez, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wejście głowne do budynku Akademickiego Centrum Kultury UMCS