Akademickie Radio „Pomorze”

Akademickie Radio "Pomorze"
Państwo

 Polska

Siedziba

Sikorskiego 31/32, Szczecin

Język

polski

Data założenia

1953, 2015 (reaktywacja)

Właściciel

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Prezes

Maciej Ussarz

Strona internetowa

Akademickie Radio „Pomorze” (ARP) – studencka rozgłośnia radiowa działająca w latach 19531993 przy Politechnice Szczecińskiej oraz reaktywowana od roku 2015 znajdująca się aktualnie przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Logo reaktywowanego Akademickiego Radia "Pomorze".jpg

W latach 1953–1989 ARP zajmowało się następującymi działaniami:

  • przygotowanie i emisja programu radiowego przekazywanego systemem radiowęzłowym do domów studenckich,
  • organizacja imprez radiowych (m.in. Przegląd Studenckiej Twórczości Radiowej „Przestwóra”)
  • rejestracja dźwiękowa imprez i koncertów (m.in. festiwalu FAMA),
  • wydawanie kaset z nagraniami piosenki studenckiej (Studencki Ośrodek Nagrań i Dokumentacji Dźwiękowej),
  • prowadzenie profesjonalnie wyposażonego studia nagraniowego, w którym nagrywano artystów studenckich, jak również zespoły rockowe,
  • prowadzenie archiwum nagraniowego o objętości kilkunastu tysięcy taśm studyjnych z nagraniami własnymi, a także kopiami nagrań innych rozgłośni akademickich,
  • przygotowanie i prowadzenie programu radiowego ze studia tymczasowego podczas festiwalu FAMA.

Od 1989 roku dzięki nawiązanej współpracy z Polskim Radiem Szczecin zespół ARP przygotowywał programy emitowane na antenie Radia Szczecin. Początkowo były to dwugodzinne audycje publicystyczne emitowane w środy od 20 do 22. Później doszły do tego programy muzyczne: we wtorki od 23 do 24 i w piątki od 20 do 22.

W schyłkowym okresie, kiedy radio przestało już wysyłać sygnał do głośników radiowęzłowych (przestano je wydawać w domach studenckich), rozpoczęło pirackie nadawanie monofoniczne na częstotliwości 71MHz pod nazwą Pirackie Radio Pomorze przy użyciu nadajnika i anteny nadawczej konstrukcji ówczesnego szefa technicznego Krzysztofa Skoniecznego.

Ostatnim redaktorem naczelnym pierwszego okresu działalności ARP był Marek Wójcik, a szefem programowym Adam Bortnik. Po okresie przemian ustrojowych Marek Wójcik próbował przekonać władze uczelni do złożenia wniosku do KRRiT o przyznanie koncesji na nadawanie w eterze. Politechnika jednak wówczas borykająca się z problemami finansowymi redukowała funkcjonowanie wszelkich agend uczelnianych. W efekcie, również z powodu powstania lokalnych komercyjnych stacji radiowych i wynikających z tego problemów kadrowych, zapadła decyzja o likwidacji radia.

Po likwidacji radia skupieni wokół niego dziennikarze zasilili lokalne stacje radiowe: Polskie Radio Szczecin, Radio AS, Radio ABC, Radio PSR.

7 maja 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie reaktywowanego Akademickiego Radia „Pomorze”, emitującego swój program w internecie, pod kierownictwem Macieja Ussarza[1].

W Akademickim Radiu „Pomorze” swoją karierę zaczynały osoby znane później w środowiskach kulturalnych, w tym i radiowych: Przemysław Bejster, Adam Bogoryja-Zakrzewski, Adam Bortnik, Piotr Czajkowski, Roman Czejarek, Cezary Gurjew, Wojciech Hawryszuk, Waldemar Kulpa, Piotr Rokicki, Przemysław Thiele, Ryszard Torba, Katarzyna Wolnik-Sayna.

Przypisy

  1. Polskie Radio: Reaktywacja rozgłośni po latach. strona internetowa Radia Szczecin, 2015. [dostęp 2015-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-08)]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Redirect arrow without text.svg
Redirect arrow, to be used in redirected articles in Wikipedias written from left to right. Without text.
Logo reaktywowanego Akademickiego Radia "Pomorze".jpg
Autor: Patrysmagpie, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nowe logo reaktywowanego Akademickiego Radia "Pomorze"