Akademisches Gymnasium (Wiedeń)

Akademisches Gymnasium
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. 10448
ilustracja
Państwo Austria
Kraj związkowy Wiedeń
Data założenia1553
Liczba uczniów610
Położenie na mapie Wiednia
Mapa lokalizacyjna Wiednia
Akademisches Gymnasium
Akademisches Gymnasium
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Akademisches Gymnasium
Akademisches Gymnasium
48°12′05,1″N 16°22′35,4″E/48,201417 16,376500
Strona internetowa

Akademisches Gymnasiumszkoła średnia założona w 1553 roku, najstarsza szkoła średnia w Wiedniu o profilu humanistycznym i liberalnych poglądach w porównaniu z innymi tego typu szkołami w mieście. Obecnie uczy się tam około 610 uczniów w 24 klasach.

Historia

W marcu 1553 roku jezuici otrzymali zezwolenie na założenie Akademisches Gymnasium. W owym czasie w gimnazjum przekazywano wyłącznie wiedzę na temat religii i praktyk wiary katolickiej. Nauczycielami byli jezuici, a szkoła znajdowała się naprzeciwko Uniwersytetu Wiedeńskiego (obecnie znajduje się tam Akademia Nauk), na terenach zakonu dominikanów. Językiem wykładowym była łacina.

W roku 1773 papież Klemens XIV rozwiązał zakon jezuitów, co spowodowało zmianę grona nauczycielskiego, jak i przedmiotów nauczania. Do programu nauczania wprowadzono historię, matematykę, język niemiecki, literaturę i geografię. Szkołę oddano w ręce pijarów. Nabrała wtedy charakteru świeckiego i powiał w niej nowy duch Oświecenia. Wprowadzono nowe metody pedagogiczne i dydaktyczne oraz opłaty za kształcenie.

W roku 1849, w wyniku reformy szkół średnich, wprowadzono, obowiązujący do dziś, nowy, ośmioletni program nauczania, zakończony egzaminem końcowym, czyli maturą. Pierwsza matura odbyła się w 1851 roku. Do dziś zachowano humanistyczny profil szkoły.

Lata międzywojenne

Okres po I wojnie światowej był bardzo ciężki dla szkoły, gdyż groziło jej zamknięcie z powodu drastycznego spadku liczby uczniów. Udało się tego uniknąć, lecz na krótko, gdyż wraz z nadejściem w Austrii nazistów do władzy w roku 1938, los szkoły był znowu zagrożony. Wszyscy uczniowie pochodzenia żydowskiego byli zmuszeni opuścić szkołę, co zredukowało liczbę uczniów o 40 procent. Jednym z nich był późniejszy laureat Nagrody Nobla, Walter Kohn.

Lokalizacja

W roku 1866 siedzibę szkoły przeniesiono do budynku na Placu Beethovena (Beethovenplatz) w pierwszej dzielnicy Wiednia, gdzie obecnie się znajduje. Szkołę, w stylu neogotyckim, zaprojektował architekt Friedrich von Schmidt, który jest również twórcą ratuszu miejskiego w Wiedniu.

Znani absolwenci Akademisches Gymnasium

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Nens escola.svg
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
Austria location map.svg
Autor: Lencer, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Austria

Equirectangular projection, N/S stretching 150 %. Geographic limits of the map:

  • N: 49.2° N
  • S: 46.3° N
  • W: 9.4° E
  • E: 17.2° E
Beethovenplatz 1.jpg
Autor: Thomas Ledl, Licencja: CC BY-SA 3.0 at
Akademisches Gymnasium