Akcja otwarcia relikwii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego

Otwarcie raki z relikwiami św. Germana z Kazania

Akcja otwarcia relikwii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego – kampania profanacji i grabieży relikwii podjęta przez bolszewików w marcu 1919; jedna z akcji wymierzonych w Rosyjski Kościół Prawosławny, zainspirowanych przez Radę Komisarzy Ludowych, której przewodniczącym był Włodzimierz Lenin. Koncepcja akcji powstała w Ludowym Komisariacie Sprawiedliwości[1].

Oficjalnie celem akcji było udowodnienie fałszywości popularnego i rozpowszechnianego przez Rosyjski Kościół Prawosławny poglądu, iż ciała świętych z reguły nie ulegają po ich śmierci rozkładowi. Ozdobne raki, zawierające okryte płótnem ciała świętych, znajdowały się w wielu rosyjskich cerkwiach i większości monasterów, będąc ważnym celem pielgrzymkowym i obiektem szczególnej czci[2]. 23 kwietnia 1919 Czeka, w ramach „walki z zabobonami”, nakazała dekretem otwarcie wszystkich relikwii znajdujących się na terenie Rosji Radzieckiej. Zastrzegano jednak, by działo się to w sposób nieprowokujący oporu i zamieszek[3], w obecności prawosławnych duchownych, lekarzy i przedstawicieli partii[1]. Polecenie to potwierdziła 30 lipca 1919 Rada Komisarzy Ludowych, nakazując całkowitą likwidację kultu relikwii na terenie Rosji i uznając „oddawanie czci martwym ciałom” za barbarzyński obyczaj[1]. W tym samym roku na mocy rozkazu otwartych zostało 39 rak, zaś w roku następnym dalszych 58[3]. Szczególnym wydarzeniem było otwarcie relikwiarza św. Sergiusza z Radoneża, patrona Rusi i wystawienie jego szczątków w założonej przez niego Ławrze Troicko-Siergijewskiej[2]. Relikwie były badane przez Komisję ds. Zabobonów, a następnie kierowane do muzeów ateizmu[3]. Część z nich zaginęła bez śladu lub trafiła do muzeów niezwiązanych z religią, np. archeologicznych[4]. Wbrew poleceniu Czeki, w czasie otwierania rak i badania relikwii dochodziło do świadomych prowokacyjnych zachowań ze strony członków komisji odpowiedzialnych za otwarcie (np. splunięć na zachowane relikwie, obraźliwych słów i gestów). Dodatkowo otwieranie rak było fotografowane lub filmowane[5].

Mimo dużej skali przeprowadzonej akcji jej wyniki były niezadowalające. O ile wykazanie, że czczone „cudownie zachowane szczątki” były w istocie ciałami rozłożonymi jak wszystkie inne zwłoki ludzkie, zrobiło pewne wrażenie w kręgach wierzącej inteligencji, o tyle rosyjskie chłopstwo nie wyzbyło się dawnego kultu[2]. Znane są przekazy o chłopach tłumaczących nieoczekiwane dla nich wyniki otwarcia rak interwencją świętych, którzy postanowili uchronić swoje ziemskie ciała przed profanacją i zawczasu zamienili je w nagie kości lub słomę[6].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c 16 февраля (Документы истории) на сайте Православие.Ru
  2. a b c Richard Pipes, Rosja bolszewików, Władysław Jeżewski (tłum.), Warszawa: Magnum, 2005, s. 370, ISBN 83-89656-15-9, OCLC 69466391.
  3. a b c ks. R. A. Płoński, Męczennicy Wileńscy
  4. Любартович В.А., Юхименко Е.М. Собор Богоявления в Елохове. История храма и прихода. [dostęp 2009-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-18)].
  5. Вскрытие мощей // Русак В. История российской церкви. [dostęp 2009-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-15)].
  6. R. Pipes, Rosja bolszewików, s.371

Media użyte na tej stronie

Opening of relics 01.jpg
Opening of relics at the church of St. Alexander Nevsky (Ekaterinburg, Rusia)
Opening of relics 02.jpg
Opening of relics of st. German of Kazan