Akupresura

Naciskanie punktu akupunkturowego LI4

Akupresurapseudomedyczna metoda leczenia pochodząca z Chin, znana już 7 tysięcy lat temu[1]. Polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Akupresura jest "miękką" wersją akupunktury. Pomimo niewykazanej naukowo skuteczności[2], według jej zwolenników jest ona cennym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej.

Domniemany mechanizmy działania

Stosowanie akupresury często opiera się na koncepcjach zaczerpniętych z tradycyjnej medycyny chińskiej. Nie ma fizycznie weryfikowalnych anatomicznych ani histologicznych dowodów istnienia punktów akupunkturowych ani meridianów[3]. Ewentualne obserwowane korzyść płynące z akupresury mogą wynikać z efektu placebo[4][2].

Konwencja zachodnia

Metoda ta polega na naciskaniu ciała w odpowiednich punktach akupunkturowych, pobudzając zakończenia nerwowe znajdujące się w tych miejscach. Powstałe w ten sposób impulsy nerwowe, poprzez ośrodkowy układ nerwowy i korę mózgową miałyby docierać do chorego narządu. Wpływać miałoby to na zmniejszenie bólu i poprawienie czynności danego narządu.

Konwencja chińska

Sposób ten polega na dotknięciach, które miałyby odblokowywać przepływ energii Yin i yang i prowadzić do jej zrównoważenia. Według chińskiej medycyny brak tej równowagi jest przyczyną większości chorób somatycznych.

Nazwa

Nazwa "akupresura" utworzona jest na wzór terminu akupunktura i w rzeczywistości znaczy "naciskanie igłą" (acu to narzędnik od łac. acus, igła).

Przypisy

  1. akupresura, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2012-08-30].
  2. a b David Colquhoun, Steven P. Novella, Acupuncture Is Theatrical Placebo, DOI10.1213/ANE.0b013e31828f2d5e [dostęp 2020-03-30] (ang.).
  3. Reinventing Acupuncture: A New Concept of Ancient Medicine., Butterworth Heinemann, 1996, s. 14 (ang.).
  4. H.E.Dent, Continuous PC6 wristband acupressure for relief of nausea and vomiting associated with acute myocardial infarction: a partially randomised, placebo-controlled trial, DOI10.1016/S0965-2299(03)00058-X [dostęp 2020-03-30] (ang.).

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Star of life caution.svg
Autor:
Oryginał:
Vector:
, Licencja: LGPL
The star of life overlaid with a caution symbol
Acupuncture point Hegu (LI 4).jpg
Autor: Mk2010, Licencja: CC BY-SA 3.0
Acupuncture point Hegu (LI 4).