Akwila i Pryska

Święci
Akwila i Pryska
męczennicy
ilustracja
Czczeni przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

8 lipca (kat.),
4/17 stycznia i 14/27 lipca (praw.)

Akwila, cs. Apostoł Akiła i Pryska (Pryscylla) – judeochrześcijańska para małżeńska opisana w Nowym Testamencie, żyjąca w I wieku, święci Kościoła katolickiego i prawosławnego; według tradycji męczennicy chrześcijańscy.

Wspominani są w Liście do Rzymian:

Pozdrówcie współpracowników moich w Chrystusie Jezusie, Pryskę i Akwilę, którzy za moje życie nadstawili karku i którym winienem wdzięczność nie tylko ja sam, ale i wszystkie Kościoły nawróconych pogan[1].

Podobnie jak apostoł Paweł z Tarsu, który był towarzyszem i przyjacielem małżeństwa, zajmowali się wyrobem namiotów. O Akwili wiadomo, że był Żydem pochodzącym z Pontu. W Rzymie stał się chrześcijaninem, ale został wygnany wraz z żoną w 49 roku dekretem cesarza Klaudiusza. Małżonkowie zamieszkali w Koryncie, gdzie przebywał u nich św. Paweł, następnie udali się wraz z nim do Efezu (tu nauczali Apollosa) i ponownie do Rzymu.

Dzieje Apostolskie i Listy Pawła podają, że udzielali oni gościny Kościołowi domowemu oraz działali jako katecheci[2]. Istotne jest, że opisuje się ich razem, nie różnicując ze względu na płeć. Pryska pomagała mężowi w pracy w warsztacie, a Akwila pomagał jej w działalności na rzecz Kościoła. W tradycji prawosławnej Akwila zaliczany jest do grona Siedemdziesięciu dwóch wysłańców Jezusa Chrystusa[3].

Według tradycji apostoł Akwila został biskupem Heraklei. Podobno wraz z małżonką ponieśli męczeńską śmierć zabici przez pogan. W późniejszym okresie spora część ich relikwii trafiła do Rzymu[4].

Ze św. Pryską (Pryscyllą) utożsamiana jest św. Pryska, męczennica rzymska z III wieku, wspominana w Kościele katolickim 18 stycznia[5].

W ikonografii wschodniej apostoł przedstawiany jest zwykle w czerwonych szatach biskupich z Ewangelią w dłoniach. Ma siwą średniej długości brodę, a na nogach sandały. Niekiedy towarzyszy mu jego małżonka Pryska, która również trzymając Ewangelię patrzy na męża[4].

Kościoły pod wezwaniem św. Pryski

Wspomnienie liturgiczne małżonków w Kościele katolickim obchodzone jest 8 lipca za św. Ado. Kościół prawosławny wspomina apostoła Akwila dwukrotnie 14/27 lipca[a], tj. 27 lipca według kalendarza gregoriańskiego i 4/17 stycznia (Sobór siedemdziesięciu apostołów)[4].

Zobacz też

Uwagi

Przypisy

  1. Rz 16,3-4 w przekładach Biblii.
  2. Dzieje 18,2n 18 26, 1 Kor 16,192 Tym 4,19
  3. Tomasz Sulima: Sobór siedemdziesięciu apostołów. cerkiew.pl. [dostęp 2011-05-04].
  4. a b c ap. Akwila na cerkiew.pl (opr. Jarosław Charkiewicz)
  5. Pryska, męczennica rzymska na DEON.pl

Bibliografia

  • A. Ohler, Postacie kobiet w Biblii, s. 215

Źródła internetowe:

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

SaintIcon.PNG
Autor: Tomasz Wachowski, Licencja: CC BY 3.0
ikona Święty
St. Paul is staying in the house of Aquila and his wife Pris Wellcome V0039575.jpg
Autor: Jan Sadeler , Licencja: CC BY 4.0

St. Paul is staying in the house of Aquila and his wife Priscilla, the family are making tents and St. Paul is writing. Engraving by J. Sadeler after Jodocus Winghe.

Iconographic Collections

P Bible.png
Autor: Sambach, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Symbolische Darstellung der Zehn Gebote.