Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu

Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu
Ilustracja
Data założenia

2007

Terytorium

Maghreb

Działalność przestępcza

terroryzm islamski

Sprzymierzeńcy

Al-Ka’ida

Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu (arab. ‏القاعدة في بلاد المغرب الإسلامي‎) – filia terrorystycznej organizacji Al-Ka’ida w afrykańskim Maghrebie i Sahelu, wywodząca się z Salafickiej Grupy Modlitwy i Walki (GSPC).

Dzieje

Po dziesięciu latach wojny domowej w Algierii (1991–2000), która rozpoczęła się po obaleniu Islamskiego Frontu Ocalenia, doszło wówczas do rozłamu wśród fundamentalistów islamskich. Wydzieliła się wówczas Salaficka Grupa Modlitwy i Walki, która wypowiedziała wojnę rządowi i dawnym towarzyszom, którzy poszli na ugodę. Jednak rebelianci nie mogący stawić czoła przeciwnikowi, w 2003 wycofali się w głąb Sahary do takich krajów jak Mali, Niger i Czad. Po zamach na pociągi kolejki podmiejskiej na stacji Madryt Atocha z 2004, Amerykanie wspierali krajowe armie, państw, które musiały uporać się z terroryzmem.

Od tego momentu terroryści ukrywali się w górskich kryjówkach, skąd prowadzili rajdy na konwoje wojsk oraz porywali dla okupu cudzoziemców. W związku z trudną sytuacją islamskich radykałów na terenach pustynnych w 2007 Salaficka Grupa Modlitwy i Walki dołączyła do międzynarodowej siatki Al-Ka’idy, stając się jej filią w Afryce Północnej, zmieniając jednocześnie nazwę na Al-Ka’idę Islamskiego Maghrebu. Zapewniło to bojownikom z Maghrebu polityczne, logistyczne i finansowe wsparcie z centrali. Z kolei zmiana „dżihadu” z lokalnego na globalny, ułatwiło werbowanie bojowników. Liderem ugrupowania został Abu Musab Abdel Wadoud.

Zasięg działań partyzanckich Al-Ka’idy Islamskiego Maghrebu

Z powodu masowych porwań dla okupu, w 2008 zaprzestano w Afryce rozgrywać słynny rajd Paryż-Dakar, wiodący przez pustynne tereny Sahary. W październiku 2011 doszło do rozłamu w Al-Ka’idzie Islamskiego Maghrebu. Przeciwko dominacji Algierczyków w organizacji wystąpili Mauretańczycy, którzy założyli Ruch na rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO). Odnosili się oni do ideologii Usamy ibn Ladina, współtwórcy Al-Ka’idy, zabitego w maju 2011. Mimo iż pod innymi nazwami ugrupowania te nadal współpracowały ze sobą[1].

Terroryści pozyskiwali broń, nie tylko kupując ją za pieniądze pochodzące z okupu, ale także rabowali magazyny wojskowe. W czasie wojny w Libii w 2011, Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu pozyskiwała broń i przerzucała je do swojego bastionu w Afryce, czyli do Mali. Konwoje ze wschodniej Libii wywoziły granatniki przeciwpancerne RPG-7, kałasznikowy, amunicję i granaty do Mali przez Czad i Niger. Ponadto w ręce terrorystów wpadły wyrzutnie pocisków rakietowych ziemia-powietrze Strieła. Broń pochodziła ze splądrowanych składów broni. Przerzutem broni zajmowali się przemytnicy, współpracujący z organizacją terrorystyczną[2].

Uzbrojeni terroryści wsparli w 2012 Tuaregów, którzy wzniecili powstanie w Mali. Po trzymiesięcznej kampanii wojennej, 6 kwietnia 2012, Tuaregowie proklamowali niepodległość Azawadu, północnego obszaru Mali, kontrolowanego przez tuareski Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawadu i islamistyczne ugrupowania powiązane z Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu, takie jak Ruch na rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej i Ansar ad-Din. Radykałowie sprzeciwiali się niepodległości Azawadu, jednak podpisali porozumienie z Tuaregami. Pod koniec czerwca 2012, islamiści zaczęli burzyć zabytkowe obiekty w Timbuktu wpisane na światową listę UNESCO oraz po kilkudniowych walkach wyparli tuareskich rebeliantów z głównych miast Azawadu, przejmując nad nim pełną kontrolę[3].

Przypisy

  1. Tuareg-jihadists alliance: Qaeda conquers more than half of Mali (ang.). middle-east-online.com. [dostęp 2012-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-22)].
  2. Al-Ka’ida żeruje na wojnie w Libii – zdobywa tam broń (pol.). konflikty.wp.pl.
  3. Francja i UNESCO potępiają talibów za wandalizm w Timbuktu (pol.). wp.pl, 2012-06-30. [dostęp 2012-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-22)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

AQMI Flag.svg
Flag of the Islamic State (IS), also known as "Islamic State of Iraq and Syria" (ISIS) or "Islamic State of Iraq and the Levant" (ISIL). This flag is also used by al-Shabaab, al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP), al-Qaeda in the Islamic Maghreb (AQIM), and Boko Haram.