2020–Lech Poznań39(3)
2020– Polska1(0)
  1. Aktualne na: 22 września 2022.
  2. Aktualne na: 7 października 2020.

Alan Czerwiński (ur. 2 lutego 1993 w Olkuszu) – polski piłkarz grający na pozycji prawego obrońcy w Lechu Poznań. Jednokrotny reprezentant Polski.

Kariera Klubowa

GKS Katowice

Wychowanek Bolesławia Bukowno. W latach 2012-2017 występował w GKS Katowice na poziomie Nice I Ligi. Otrzymał dwukrotnie nagrodę „Złotego Buka” dla najlepszego piłkarza roku GKS Katowice za rok 2016[1] oraz 2017[2]. Wraz z wygaśnięciem umowy po zakończeniu sezonu 2016/2017, Czerwiński na zasadzie wolnego transferu, zmienił barwy na 9 zespół LOTTO Ekstraklasie - Zagłębie Lubin.

Alan Czerwiński na przestrzeni pięciu sezonów, zanotował w barwach GKS-u Katowice łącznie 143 spotkania (w tym 137 w rozgrywkach ligowych), w których zdobył 2 bramki.

Zagłębie Lubin

19 czerwca 2017 roku Czerwiński podpisał 3-letni kontrakt z Zagłębiem Lubin[3]. W nowym zespole zadebiutował na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce w dniu 28 lipca 2017, kiedy to Zagłębie w ramach 3 kolejki rozgrywało wyjazdowy mecz z Bruk-Betem Termalica Nieciecza. Czerwiński w pierwszym spotkaniu zanotował asystę przy trafieniu Martina Nespora. 12 sierpnia 2017 roku zdobył pierwszą bramkę w Ekstraklasie w meczu przeciwko Lechowi Poznań, zakończonym wynikiem 1-1. Na przestrzeni całego sezonu Czerwiński rozegrał 31 spotkań, w których zdobył 1 bramkę oraz zanotował 5 asyst. W kolejnym sezonie Czerwiński był niekwestionowanym numerem 1 na swojej pozycji. Do pierwszej przerwy reprezentacyjnej rozegrał zagrał we wszystkich 7 meczach do ostatniej minuty. 6 września 2018 podczas sparingowego spotkania z niemieckim RB Lipsk Czerwiński zerwał więzadła krzyżowe przednie w kolanie[4], co wykluczyło go z gry, aż do marca następnego roku. Po kontuzji pierwsze spotkanie rozegrał 10 marca 2019 w rezerwach Zagłębia Lubin, na poziomie III ligi w wygranym meczu 6:3 przeciwko Górnikowi Polkowice. Na powrót na boiska Ekstraklasy czekał do 2 kwietnia, kiedy to wybiegł w pierwszym składzie w meczu z Górnikiem Zabrze. 23 kwietnia 2019 roku doznał kolejnej kontuzji wykluczającej go z gry na 2 tygodnie, w meczu z Piastem Gliwice, kiedy to Jorge Félix wyprostowaną nogą kopnął go w twarz[5]. Sezon 2018/2019 Czerwiński zakończył z 16 spotkaniami na koncie, w których asystował dwukrotnie. Sezon 2019/2020 pod wodzą Bena van Deala, Czerwiński rozpoczął na nowej pozycji, jako prawy pomocnik. Od początku sezonu był wyróżniającą się postacią w Zagłębiu Lubin. Do przerwy zimowej zanotował 20 spotkań, w których zdobył bramkę w spotkaniu przeciwko Wiśle Płock oraz asystował 6 razy.

Lech Poznań

10 stycznia 2020 roku podpisał trzyletni kontrakt z Lechem Poznań, obowiązujący od sezonu 2020/2021[6].

W swoim pierwszym sezonie w ekipie ,,Kolejorza", Alan Czerwiński po raz pierwszy w swojej karierze awansował do Fazy Grupowej Ligi Europy, w której rozegrał 5 meczów, raz asystując.

Sezonu ligowego natomiast nie może zaliczyć do udanych, czy to zespołowo czy indywidualnie.

7 października 2020 roku zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski w wygranym 5:1 meczu towarzyskim z Finlandią zmieniając w 62 minucie Bartosza Bereszyńskiego.