Alan II Krętobrody

Alan II Krętobrody
ilustracja
Książę Bretanii
Okresod 937
do 952
Poprzednikokupacja normańska
NastępcaDrogo
Dane biograficzne
DynastiaDynastia z Nantes
Data i miejsce śmierci952
Nantes
OjciecMathuedoi z Poher
MatkaNN
Żona?
DzieciDrogo Bretoński
Hoel I Bretoński (nieślub.)
Guerech (nieślub.)

Alan II Krętobrody[1] (ur. ok. 900, zm. 952), książę Bretanii, hrabia Vannes, Poher i Nantes, syn Mathuedoiego, hrabiego Poher, i jego nieznanej z imienia żony, córki króla Bretanii Alana I Wielkiego.

Życiorys

Po śmierci Alana Wielkiego, kiedy Bretanię opanowali wikingowie, Alan wraz z ojcem uciekli na dwór króla Anglii Edwarda Starszego. Po 29 latach bezkrólewia Alan II powrócił do Bretanii w 936 roku[2]. Wylądował w Dol i został tam powitany przez mnicha Jana de Landévennec. Wsparcia Alanowi udzielił następca Edwarda Starszego, Athelstan. Do 937 r. Alan opanował większość Bretanii, spychając wikingów nad Loarę. W 938 r. został okrzyknięty księciem Bretanii. 1 sierpnia 939 r. umocnił swoje panowanie, pokonując wikingów pod Trans. Alan ogłosił dzień swego zwycięstwa świętem narodowym.

Alan był bliskim sojusznikiem króla Ludwika IV Zamorskiego, który razem z nim przebywał na wygnaniu w Anglii. Alan zrzekł się praw do Cotentin, Avranchin i Mayenne, w zamian za co Ludwik orzekł, że Bretania nigdy nie była częścią jego królestwa. Alan był również sprzymierzeńcem Tybalda I, hrabiego Blois.

Książę zmarł i został pochowany w swojej stolicy, Nantes, w bazylice Notre Dame. Jego następcą został jego małoletni syn Drogo. Alan miał również dwóch nieślubnych synów – Hoela i Guerecha, późniejszych książąt Bretanii.

Przypisy

  1. Mówią Wieki, Tom 14, s. 10.
  2. Philip Parker: Furia ludzi północy. Dzieje świata wikingów. Warszawa: Dom Wydawniczy "Rebis", 2018. ISBN 978-83-8062-015-5.

Media użyte na tej stronie

BlasonBretagne.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blason de la région Bretagne
Entree d'Henri IV à Rennes & Alain Barbe-Torte.JPG
Tapisseries Entrée d'Henri IV à Rennes et Alain Barbe-Torte