Alan Kurdi
Mural w porcie we Frankfurcie nad Menem | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Przyczyna śmierci | |
Miejsce spoczynku | |
Narodowość |
Alan Kurdi lub Aylan Kurdî (ur. 2012 w Ajn al-Arab, zm. 2 września 2015 w pobliżu Bodrum) – trzyletni syryjski uchodźca pochodzenia kurdyjskiego, który utonął wraz z matką i bratem przy próbie przepłynięcia morza Śródziemnego z tureckiej wioski Akyarlar do greckiej wyspy Kos[1] podczas kryzysu migracyjnego w Europie. Zdjęcia jego ciała wyrzuconego na plażę obiegły międzynarodowe media[2], znajdując się na okładkach ponad 70 gazet[3], wywołując wstrząs światowej opinii publicznej[4][5][6] i w wyniku nasilonej krytyki, wpłynęły na politykę migracyjną niektórych państw[7]. Pogrzeb rodziny odbył się 4 września 2015, zgodnie z życzeniem ojca chłopca, Abdullaha Kurdi w ich rodzinnym mieście Kobane (Ajn al-Arab), w którym podczas walk z Państwem Islamskim zginęło 16 członków jego rodziny[8][9].
Reakcje
W dzień po śmierci chłopca turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan w reakcji na publikację zdjęć oświadczył: „Kraje europejskie, które zamieniły Morze Śródziemne w cmentarz migrantów, ponoszą odpowiedzialność za każdego zmarłego uchodźcę [...] w Morzu Śródziemnym toną nie tylko imigranci, ale także nasze człowieczeństwo”[2]. UNICEF w oficjalnym oświadczeniu poinformował o 105 procentowym wzroście datków bezpośrednio po publikacji zdjęć[10]. W grudniu 2015 w kościele św. Antoniego w Madrycie odsłonięto szopkę, w której Dzieciątko Jezus zostało przedstawione pod postacią Alana Kurdiego[11].
19 lutego 2016 australijska piosenkarka Missy Higgins stworzyła piosenkę Oh Canada opowiadającą o losach Alana i jego rodziny. Animowany teledysk do utworu został zilustrowany rysunkami dzieci dotkniętych przez kryzys na Bliskim Wschodzie[12][13].
21 lutego 2016 w irackim mieście As-Sulajmanijja odsłonięto 3,5 metrowy, marmurowy pomnik Alana. Leżąca sylwetka chłopca odwzorowuje fotografię zrobioną po znalezieniu jego ciała na plaży[14][15].
W marcu 2016 fiński artysta Pekka Jylhä odtworzył postać martwego chłopca wyrzuconego przez morze na plażę na wystawie w Helsinkach[16][17].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Imigracyjny kryzys w Europie Świadkowie: to ojciec Aylana Kurdiego wywrócił łódź.
- ↑ a b Prezydent Turcji: Europa uczyniła z Morza Śródziemnego cmentarz migrantów.
- ↑ „Wprost” ze zdjęciem martwego syryjskiego dziecka na okładce. Symbol kryzysu humanitarnego w Europie. W Polsce zdjęcia opublikowały m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Wprost” (nr 37/2015), „Fakt” i „Super Express”.
- ↑ Aylan Kurdi. Chłopiec, którego śmierć poruszyła polityków i artystów.
- ↑ Zdjęcie martwego dziecka wstrząsnęło Europą. Z całej rodziny przeżył tylko ojciec „Jak mówi szefowa Szwedzkiego Czerwonego Krzyża Ulrika Årehed Kågström, zdjęcie 3-letniego Aylana sprawia, że dramat uciekinierów z Syrii, Afganistanu czy Iraku dotyka każdego z nas, przestaje być anonimowy. Jej zdaniem, ta fotografia może stać się swoistą ikoną – tak jak to się stało ze zdjęciami z Wietnamu czy Bośni.”.
- ↑ Watykan wobec konfliktu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej „Na otwarciu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ abp Paul Gallagher przypomniał tragedię trzyletniego chłopca Aylana Kurdi [...] stał się symbolem tysięcy uchodźców, którzy stracili życie w odmętach morza, uciekając przed przemocą i prześladowaniem.”.
- ↑ David Cameron zapowiada przyjęcie 20 tys. syryjskich uchodźców.
- ↑ Kanada w ogniu krytyki. Odmówili azylu rodzinie małego Aylana.
- ↑ Mały Aylan z matką i bratem pochowani w Syrii. Ojciec odmówił przyjęcia azylu w Kanadzie. „Wyborcza.pl”, 2015-09-04. Agora SA. [dostęp 2016-04-05]. [zarchiwizowane z adresu]. (pol.).
- ↑ Śmierć trzylatka poruszyła świat. „Dostaliśmy setki milionów euro datków”.
- ↑ Kontrowersyjna szopka bożonarodzeniowa. Jezus przedstawiony jako... martwy uchodźca.
- ↑ New Single Oh Canada out now.
- ↑ Kołysanka dla Aylana. muzyka.onet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-17)]..
- ↑ Sculpture of Aylan Kurdi unveiled in Kurdistan Park. nrttv.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-09)]..
- ↑ Powstał pomnik małego uchodźcy, który zginął w drodze do Europy.
- ↑ Touching or creepy? Artist creates sculpture of that harrowing image of tragic migrant child Aylan Kurdi lying dead in the sand.
- ↑ Rzeźba Until the Sea Shall Him Free była częścią wystawy We Have Inherited Hope – the Gift of Forgetting prezentowanej w dniach 4.3.-3.4.2016 w Helsinkach Contemporary.
Media użyte na tej stronie
Autor: Paul Lenz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Second version of Alan Kurdi Graffiti. The first version was smeared with right populist phrases which the artists covered with the second version.