Alba Iulia

Alba Iulia
ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Rumunia

Okręg

Alba

Mer

Mircea Hava

Powierzchnia

103,65 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość


58 681[1]
640 os./km²

Nr kierunkowy

02-58

Kod pocztowy

510118

Tablice rejestracyjne

AB

Położenie na mapie okręgu Alba
Mapa konturowa okręgu Alba, w centrum znajduje się punkt z opisem „Alba Iulia”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Alba Iulia”
Ziemia46°04′N 23°34′E/46,066667 23,566667
Strona internetowa
Portal Rumunia

Alba Iulia (starorum. Bălgrad; węg. Gyulafehérvár; łac. Alba Iulia, Apulum; niem. Weißenburg, od 1711 Karlsburg; polska nazwa nieodmienna[2]) – miasto w Siedmiogrodzie (Rumunia), stolica okręgu Alba. Leży nad Maruszą. Liczy 58 681 mieszkańców[1] (2011). Merem miasta jest od 2000 roku Mircea Hava z Partii Demokratycznej.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Alba Iulia.

Historia

Miasto było ważnym centrum politycznym, ekonomicznym i społecznym Dacji. Pod nazwą Apulon zostało wspomniane przez starożytnego greckiego geografa, Ptolemeusza. Gdy południowa część Dacji stała się częścią Imperium rzymskiego, miasto zostało stolicą Dacji Apulensis, znane było jako Apulum. Apulum było jednym z największych centrów rzymskiej Dacji. Stacjonował tu XIII Legion.

W IX wieku miasto jest znane jako Bălgrad („Biała Cytadela”). Węgierskie źródła wspominają władcę o imieniu Geula/Gyyla/Jula, który zdobył miasto i uczynił je stolicą swojego księstwa w X wieku. Następnie ustanowiono biskupstwo katolickie Siedmiogrodu (1009) po przyjęciu chrztu przez króla Węgier – Stefana I. Pierwsza katedra została zbudowana w XI wieku. W 1442 roku Jan Hunyady, wojewoda siedmiogrodzki wykorzystał cytadelę do przygotowań do głównej bitwy z Turkami. Katedra została rozbudowana za jego czasów i stała się miejscem jego pochówku.

Katedra prawosławna

Jako Gyulafehérvár Alba Iulia stała się stolicą Siedmiogrodu w 1541 roku, za Jana Zápolyi oraz Izabeli Jagiellonki. Status ten utrzymała do roku 1690.

W listopadzie 1599 roku Michał Waleczny, wojewoda Wołoszczyzny wkroczył do Alba Iulia w następstwie swojego zwycięstwa w bitwie pod Şelimbărem i został władcą Siedmiogrodu. W 1600 roku Michał przejął kontrolę nad Mołdawią i rządził tymi trzema krajami do swojej śmierci w 1601 roku, zamordowany przez agentów Giorgio Basty. Osiągnięcie Michała ma historyczne znaczenie dla Rumunów, ponieważ oznacza pierwsze zjednoczenie trzech rumuńskich krajów: Wołoszczyzny, Mołdawii i Siedmiogrodu.

Podczas panowania księcia Gabriela Bethlena w mieście założono Akademię. Po pokoju karłowickim w 1699 Alba Iulia znalazła się w granicach monarchii Habsburgów. Późniejsze ważne dla rozwoju miasta wydarzenia to powstanie biblioteki w XVIII wieku oraz zbudowanie linii kolejowej w wieku XIX.

Katedra katolicka
Wnętrze katedry katolickiej
Dolna Brama Karola
Twierdza, w tle katedra prawosławna i katolicka

W 1918 roku dziesiątki tysięcy Rumunów (dokładna liczba jest przedmiotem sporów węgierskich i rumuńskich historyków) zebrały się w Alba Iulia 1 grudnia, obchodzonego dziś jako Dzień Niepodległości Rumunii, by usłyszeć proklamację przyłączenia Siedmiogrodu do Rumunii. W 1922 roku Ferdynand I został symbolicznie ukoronowany na króla Rumunii w Alba Iulia, co stanowiło nawiązanie do dokonania Michała Walecznego.

Gospodarka

W Alba Iulia rozwinął się przemysł maszynowy, metalowy, skórzany, obuwniczy, spożywczy oraz materiałów budowlanych[3].

Zwiedzanie

Główne centrum historyczne Alba Iulia to miasto górne, rozwijane intensywnie przez cesarza Karola VI. Habsburgowie przemianowali miasto na Karlsburg dla uczczenia Karola. Zamek górnego miasta – imponujące założenie w stylu vaubanowskim – został zbudowany w latach 1716–1735, w obrębie twierdzy znajdują się m.in. dwie katedry (średniowieczna katolicka i XX-wieczna prawosławna) i Batthyaneum – biblioteka, w której znajdują się rzadkie manuskrypty, zbudowana w 1794.

Katedra św. Michała

Pierwszą świątynią na miejscu dzisiejszej katedry była murowana rotunda wzniesiona zapewne w X w. Ta została zastąpiona w XI w. przez murowaną romańską bazylikę, która została zniszczona podczas najazdu mongolskiego w 1241. Po tej katastrofie, w drugiej połowie XIII w. zbudowano obecną, późnoromańską (z elementami gotyku) katedrę. W XIV w. dokonano jej pierwszej przebudowy, wznoszono też jeszcze wieżę (ukończoną ostatecznie w XVII w.) oraz niewielki szczyt fasady zachodniej (XVIII w.). W XVI i XVII w. katedra znajdowała się w rękach protestanckich (katolicy odzyskali ją po pokoju karłowickim).

Katedra jest jednym z najcenniejszych zabytków Siedmiogrodu. Została zbudowana na planie krzyża łacińskiego, jako trójnawowa bazylika z transeptem. Zachodnia fasada posiada tylko jedną wieżę, południową (północnej nie wybudowano). Od północy przylega do kościoła renesansowa kaplica Lazoniusa z początku XVI w. Patrona świątyni przedstawia płaskorzeźba romańska z XIII w. W południowej nawie świątyni znajdują się groby przedstawicieli wybitnego węgierskiego rodu Hunyadych, m.in. Jana Hunyadyego, wojewody siedmiogrodzkiego, oraz jego syna Władysława. W kaplicy Królewskiej znajdują się nagrobki Izabeli, córki Zygmunta Starego, oraz jej syna Jana Zygmunta Zapolyi, księcia siedmiogrodzkiego.

Demografia

Skład etniczny według spisu z 2011 roku:[1]

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. a b c Privind rezultatele provizorii ale Recensământului Populaţiei şi Locuinţelor – 2011. [dostęp 2016-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  2. Alba Iulia – definicja, synonimy, przykłady użycia, sjp.pwn.pl [dostęp 2016-05-17].
  3. Alba Iulia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-05-22].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Alba Iulia, Catholic cathedral 1.jpg
Autor: Krzysztof Dudzik (User:ToSter), Licencja: CC BY-SA 3.0
Katedra katolicka w Alba Iulia
ROU AB Alba Iulia Flag.png
Gyulafehérvár zászlaja
Alba Iulia (Gyulafehérvár, Karlsburg) - churches in fortress.jpg
Autor: Pudelek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Alba Iulia (Gyulafehérvár, Karlsburg), Romania - churches in fortress
2006 0602AlbaIuliaCatedralaCatolica0416.JPG
Autor: CristianChirita, Licencja: CC BY 2.5
Catedral católica de Alba Iulia
Cetatea Alba Iulia din aer toamna.jpg
Autor: Kiki Vasilescu, Licencja: CC BY-SA 4.0
Monument istoric.svg To jest zdjęcie pomnika historii w județul Alba, wpisanego pod numerem AB-II-a-A-00088.
Alba Iulia - Catedrala Ortodoxa.jpg
Autor: Cristian Bortes, Licencja: CC BY 2.0
Alba Iulia Orthodox Cathedral
Gyulafehérvár Alsó-Károly-kapu.jpg
Autor: User:Pasztilla aka Attila Terbócs, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Alba Iulia, the Lower Charles Gate