Albert Aurier

Albert Aurier
ilustracja
Imię i nazwiskoGabriel-Albert Aurier
Data i miejsce urodzenia5 maja 1865
Châteauroux
Data i miejsce śmierci5 października 1892
Paryż
Narodowośćfrancuska
Dziedzina sztukimalarstwo, poezja

Gabriel-Albert Aurier (ur. 5 maja 1865 w Châteauroux, departament Indre, zm. 5 października 1892 w Paryżu) – francuski poeta, krytyk sztuki i malarz, związany z symbolizmem.

Życiorys

Urodził się jako syn notariusza. W 1883 przyjechał do Paryża, żeby studiować prawo, ale szybko zainteresował się literaturą i sztuką. Zaczął pisać w periodykach poświęconych symbolizmowi: Le Décadent, La Plume, Le Moderniste (1889) i Mercure de France (od 1890). Ważniejsze eseje: „Les Isolés: Vincent van Gogh” i „Le Symbolisme en peinture: Paul Gauguin”. Po powrocie do Paryża z podróży do Marsylii Aurier zachorował na tyfus, po czym zmarł.

Następnego dnia jego przyjaciele, pisarze i artyści wzięli udział w orszaku pogrzebowym w specjalnym pociągu, który odjechał z jego trumną z dworca Orléans station (dziś Muzeum d’Orsay) do Châteauroux, gdzie prochy Auriera spoczęły w grobowcu rodzinnym[1]. Sześć miesięcy po jego śmierci, w kwietniu 1893, przyjaciele opublikowali zbiór jego pism (Œuvres posthumes), wydanych przez Mercure de France[2].

Wybrane eseje

Zbiory Auriera

Większość obrazów van Gogha z kolekcji Auriera nabyła Helene Kröller-Müller; obecnie stanowią one część zbiorów Kröller-Müller Museum w Otterlo (Holandia). Dzieła samego Auriera oraz innych artystów (m.in. Émile’a Bernarda i A. Fourmona) zostały wystawione po raz pierwszy na widok publiczny w Paryżu w 1960[3].

Przypisy

  1. G.-Albert Aurier. Mercure de France, November 1892, s. 282–285.
  2. Œuvres posthumes de G.-Albert Aurier, Edition de Mercure de France, Paris 1893.
  3. Patrz lista pozycji ze zbiorów Williame Collection, Châteauroux, wypożyczonych na wystawę Les Amis de Van Gogh, Institut Néerlandais, Paris, 9 listopada–17 grudnia 1960.

Bibliografia

  • Sophie Monneret: L’impressionisme et son époque, dictionnaire international. Paris: Denoël, 1979. ISBN 2-221-05222-6. (fr.)

Linki zewnętrzne

  • Margaret Rauschenbach Lynn, G.-Albert Aurier, Critic and Theorist of Symbolist Art, Ph. D. thesis, MIT, 1983 (9MB)

Media użyte na tej stronie

Aurier, Albert, BNF Gallica.jpg
Albert Aurier, (1865 - 1892), french writer, poet, and art critic.