Albert Battel
porucznik | |
Data i miejsce urodzenia | 21 stycznia 1891 Klein-Pramsen |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 17 marca 1952 Hattersheim am Main |
Przebieg służby | |
Lata służby | 1914–1944 |
Siły zbrojne | Armia Cesarstwa Niemieckiego Wehrmacht |
Główne wojny i bitwy | I wojna światowa II wojna światowa |
Odznaczenia | |
Albert Battel (ur. 21 stycznia 1891 w Klein-Pramsen, zm. 17 marca 1952 w Hattersheim am Main) – porucznik Wehrmachtu i prawnik. Podczas II wojny światowej aktywnie przeciwstawiał się planom likwidacji getta żydowskiego w Przemyślu. Odznaczony pośmiertnie medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1981 r.
Życie i kariera wojskowa
Albert Battel urodził się w Klein-Pramsen (obecnie Prężynka) koło Prudnika na terenach pruskiej prowincji Śląsk. Po I wojnie światowej, w której brał udział jako żołnierz, studiował ekonomię i prawo na Uniwersytecie w Monachium i Uniwersytecie Wrocławskim.
Jako 51-letni oficer rezerwy, Albert Battel stacjonował w Przemyślu jako adiutant miejscowego dowódcy, majora Maxa Liedtke. Gdy 26 lipca 1942 SS planowało przeprowadzić akcję przesiedleńczą (likwidację) przemyskiego getta, Battel, w porozumieniu ze swym przełożonym, rozkazał zablokować most na rzece San, który był jedyną drogą prowadzącą do getta. Kiedy SS próbowało przekroczyć most, sierżant-major pełniący służbę na moście zagroził otwarciem ognia w przypadku, gdy się nie wycofają. Działania te zostały przeprowadzone za dnia ku zdumieniu mieszkańców miasta. Jeszcze tego samego popołudnia, oddział wojskowy pod dowództwem porucznika Battela wdarł się do otoczonego getta i przy użyciu ciężarówek wojskowych ewakuował około 100 Żydów pracujących dla Wehrmachtu i ich rodziny do baraków miejscowego dowództwa wojskowego. Żydzi zostali włączeni pod ochronę Wehrmachtu, co uniemożliwiało ich deportację do obozu zagłady w Bełżcu. Pozostali mieszkańcy przemyskiego getta, w tym przewodniczący Judenratu dr Ignatz Duldig zostali przesiedleni.
Po tym incydencie, władze SS wszczęły tajne śledztwo w sprawie zachowania Battela. Okazało się, że Battel, członek NSDAP od maja 1933 r., dał się poznać w przeszłości jako osoba nastawiona przyjaźnie do Żydów. Przed wojną, został oskarżony przez trybunał partyjny o udzielenie pożyczki żydowskiemu koledze. Później, w czasie służby w Przemyślu, został oficjalnie upomniany za zbyt serdeczny uścisk dłoni z przewodniczącym przemyskiego Judenratu dr. Ignatzem Duldigiem. Cała sprawa dotarła do najwyższych władz NSDAP, do Reichsführera-SS Heinricha Himmlera, który był zainteresowany wynikiem śledztwa i wysłał kopię dokumentacji obciążającej Battela do Martina Bormanna, szefa kancelarii NSDAP i prawej ręki Adolfa Hitlera. W swoim liście, Himmler obiecał, że zaraz po wojnie Battel zostanie usunięty z NSDAP i aresztowany.
Battel nie wiedział o toczącym się śledztwie. W 1944 r. został zwolniony ze służby wojskowej ze względu na chorobę serca. Powrócił do swojego rodzinnego miasta Wrocławia, aby niedługo później zostać powołanym do Volkssturm i dostać się do niewoli radzieckiej. Po uwolnieniu, zamieszkał w zachodnich Niemczech. Z uwagi na decyzję sądu denazyfikacyjnego nie mógł powrócić do wykonywania zawodu prawnika. Battel zmarł na zawał serca 17 marca 1952 w Hattersheim am Main, niedaleko Frankfurtu nad Menem.
Odznaczenie medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Postawa Battela przez długi czas pozostawała nieznana szerszemu gronu. Spopularyzowanie wiedzy o Battelu wynika w głównej mierze z wysiłków izraelskiego badacza i prawnika dr Zeev Goshena.
22 stycznia 1981 prawie 30 lat po śmierci Battela, instytut Jad Waszem przyznał mu medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Linki zewnętrzne
- Zenon Andrzejewski, Rozkaz: „Zamknąć most!”, polityka.pl, 04.11.2009 [dostęp: 1 kwietnia 2018].
- Magdalena Łaszkiewicz, Nieznani Sprawiedliwi – pułkownik Battel i major Liedtke, konflikty.pl, 30.06.2011 [dostęp: 1 kwietnia 2018].
- Przemyśl ghetto (ang.), deathcamps.org, 24.09.2006 [dostęp: 1 kwietnia 2018].
Media użyte na tej stronie
Standarte seiner Majestät des Deutschen Kaisers
„Die Standarte, 4 m im Quadrat, besteht aus goldgelber Seide und zeigt das eiserne Kreuz, belegt mit dem kleineren Wappen Sr. Majestät. In den Winkeln des Kreuzes erscheinen je eine Kaiserkrone und drei rotbewehrte, schwarze Adler. Auf dem Kreuz steht "GO TT MIT UNS 18 70". Sobald Se. Majestät sich an Bord eines Schiffes begibt, wird die Kaiserstandarte am Topp des Grossmastes gehisst und alle anderen Kommando- und Unterscheidungszeichen gestrichen“.(Ströhl: Deutsche Wappenrolle, S. 80)
Autor: Ле Лой, Licencja: CC0
A simplified vector version of the medal awarded to Righteous Among the Nations
Insignia of the German Armed Forces in WWII.
Autor: Bundesarchiv des Bundesrepublik Deutschland/Федеральный архив Германии (Берлин), Licencja: Copyrighted free use
Записка Гиммлера об Альберте Баттеле
Autor: work: 玖巧仔 (talk), Licencja: CC BY 2.0
Rang insignia of the German Wehrmacht, here shoulder strap “First lieutenant” (OF-1) Heer. Weapon colour: Copper-brown – „Motorbike-schütze”.