Albert Ouzoulias

Albert Ouzoulias
Albert Georges Ouzoulias
Marc, Colonel André
Ilustracja
Albert Ouzoulias (siedzi)
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia20 stycznia 1915
Contrevoz
Data i miejsce śmierci28 listopada 1995
Créteil
Przebieg służby
Lata służby1940-44
Siły zbrojneArmoiries république française.svg Francuskie Siły Zbrojne
Phrygian Cap.svg Organizacja Specjalna
Phrygian Cap.svg Wolni Strzelcy i Partyzanci
Flag of Forces Françaises de l'Intérieur (FFI).png Francuskie Siły Wewnętrzne
Flag of Free France (1940-1944).svg Francuska Armia Wyzwolenia
Jednostki12 Pułk Piechoty Kolonialnej
StanowiskaDowódca Batalionów Młodzieży OS
Zwierzchnik FTP-MOI
Krajowy Komisarz FTPF
Koordynator działań sabotażowych w Basenie Paryskim
Dowódca oddziału powstańczego
organizator regularnej armii
Główne wojny i bitwyII wojna światowa
Późniejsza pracaDziałacz kombatancki i polityczny
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wojenny 1939–1945 (Francja) Medal Ruchu Oporu (Francja)
Albert Ouzoulias
ilustracja
Członek rady miasta Paryża
PrzynależnośćFrancuska Partia Komunistyczna
Okres urzędowaniaod 1945
do 1965
Burmistrz Palisse
PrzynależnośćFrancuska Partia Komunistyczna
Okres urzędowaniaod 1971
do 1995

Albert Georges Ouzoulias ps. "Marc", "Colonel André" (ur. 20 stycznia 1915 w Contrevoz, zm. 28 listopada 1995 w Créteil) – francuski działacz komunistyczny, uczestnik ruchu oporu.

Biografia

Wczesna działalność

Po oblaniu egzaminu wstępnego do École Normale Bourg-en-Bresse rozpoczął pracę na poczcie. W 1932 Ouzoulias, dotąd niezaangażowany politycznie, odpowiedział na apel antywojenny Henriego Barbusse'a'a, Romaina Rollanda, Heinricha Manna, Maksyma Gorkiego, Alberta Einsteina i Johna Dos Passosa. Jednym z powodów jego pacyfistycznych poglądów była śmierć ojca na froncie Wielkiej Wojny[1]. W 1933 wstąpił do PCF, a rok później do jej młodzieżówki Młodzieży komunistycznej. Rok później przeniósł się do Paryża i został oficjalnym szefem propagandy ugrupowania. Tam też poznał swoją przyszłą żonę.

Ruch Oporu

W momencie agresji hitlerowskiej na Francję został zmobilizowany do 12 Pułku Piechoty Kolonialnej w Agen i 12 czerwca 1940 wzięty do niewoli. Przy drugiej próbie ucieczki zdołał zbiec z obozu jenieckiego do Austrii 26 lipca 1941. Wrócił do okupowanej Francji i stanął na czele formujących się Batalionów Młodzieży, jednostki Wolnych Strzelców i Partyzantów powstałej z przekształcenia podziemnej Młodzieży Komunistycznej 2 sierpnia 1941. Przyjął wówczas pseudonim "Marc" na cześć bohatera powieści L'âme enchantée autorstwa Romain'a Rolland'a. Współpracował blisko z Pierre Georgesem i Eugène Hénaffem. 20 października 1941 likwiduje w Nantes podpułkownika Karla Hotza, komendanta miejscowego garnizonu Wehrmachtu. Po powstaniu Wolnych Strzelców i Partyzantów wszedł w skład Krajowej Rady Wojskowej wspomagając organizację jednostek cudzoziemskich. W 1943 został mianowany Krajowym Komisarzem Wojskowym, a następnie Krajowym Komisarzem Politycznym[2].

Od początku 1943 roku rozbudowywał kanały łączności między sobą a dowództwami regionów. Po wejściu FTP w skład Francuskich Siły Wewnętrznych został w stopniu pułkownika, pod nowym pseudonimem "André", koordynatorem działań sabotażowych w Basenie Paryskim. 10 sierpnia 1944 odpowiadał za kolportaż plakatów wzywających ludność miasta do powstania. W czasie insurekcji dowodził powstańcami w XII Dzielnicy.

28 sierpnia 1944 razem z kierownictwem FTP-FFI spotkał się z Charles’em de Gaulle'em. 2 września tego samego roku organizował przekształcenie partyzanckich jednostek paryskich w 151 pułk piechoty, koordynował jego wymarsz do Niemiec, a następnie dalej pracował nad podobną reorganizacją innych grup ruchu oporu.

Po wojnie

Albert Ouzoulias działał w Narodowym Stowarzyszeniu Bojowników Ruchu Oporu i Międzynarodowej Federacji Ruchu Oporu. Mimo swojej ważnej roli polityczno-wojskowej w czasie wojny po jej zakończeniu nie odegrał ważnej roli w kraju. Był radnym w Paryżu i burmistrzem Palisse. Zmarł dziewięć lat po swojej żonie, jest autorem prac nt. FTPF.

Życie prywatne

11 maja 1940 ożenił się z Cécile Romagon, również aktywistką komunistyczną i uczestniczką (jako łączniczka) ruchu oporu pod pseudonimem "Madame Martial". Jej dwóch braci, Raymond i Pierre zostali aresztowani przez Niemców zaś ojciec zginął w publicznej egzekucji. W kwietniu 1943 została aresztowana jednak ze względu na ciążę zostaje wypuczona na wolność 30 sierpnia. Razem z dzieckiem zostaje wzięta pod specjalną opiekę FTP. Zmarła w 1986.

Odznaczenia

i inne

Prace

  • Les Bataillons de la Jeunesse, Les éditions Sociales, 1971. ISBN 2-209-05372-2
  • Les fils de la nuit, Grasset, 1975 (polskie tłumaczenie: Synowie nocy, Warszawa, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1979)

Przypisy

  1. Musée de la résistance en ligne, museedelaresistanceenligne.org [dostęp 2018-08-19].
  2. Musée de la résistance en ligne, www.museedelaresistanceenligne.org [dostęp 2020-06-17].

Media użyte na tej stronie

Armoiries république française.svg
Autor: Bonjour vive la France Dessiné par Jérôme BLUM le 5 septembre 2007. Készítette: Jérôme BLUM 2007., Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
unofficial armorial bearings of the French republic, created from France coa.png. (The only official emblem of France is its tricolour flag).
Flag of Forces Françaises de l'Intérieur (FFI).png
Autor: Picaballo, Licencja: CC0
An armband of the Forces françaises de l'Interieur.
Flag of Free France (1940-1944).svg
Flag used by the Free French Forces during the Second World War.
Croix de Guerre 1939-1945 ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Croix de Guerre 1939-1945 (France)
Medaille de la Resistance ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille de la Résistance
Colonel.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Phrygian Cap.svg
Autor: KCJV, Licencja: CC BY-SA 4.0
A phrygian cap