Aleksander (Agrikow)

Aleksander
Александр
Wasilij Agrikow
Василий Агриков
Metropolita briański
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

13 maja 1953
obwód astrachański

Metropolita briański
Okres sprawowania

od 2013

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia briańska

Śluby zakonne

6 grudnia 1980

Diakonat

2 czerwca 1974

Prezbiterat

5 czerwca 1974

Chirotonia biskupia

2 września 2001

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

2 września 2001

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Chrystusa Zbawiciela

Konsekrator

Aleksy II

Współkonsekratorzy

Juwenaliusz (Pojarkow), Sergiusz (Fomin), Włodzimierz (Kantarian), Pitirim (Nieczajew), Herman (Swaiko), Klemens (Kapalin), Euzebiusz (Sawwin), Grzegorz (Czirkow), Arseniusz (Jepifanow), Dymitr (Kapalin), Jan (Popow), Serafin (Storheim), Beniamin (Puszkar), Aleksy (Frołow)

Aleksander, imię świeckie Wasilij Agrikow (ur. 13 maja 1953 w obwodzie astrachańskim) – rosyjski biskup prawosławny.

Jest synem kapłana prawosławnego. Po uzyskaniu dyplomu szkoły średniej ukończył w Moskwie szkołę medyczną. 2 czerwca 1974 metropolita jarosławski i rostowski Jan wyświęcił go na diakona, zaś 5 czerwca na kapłana i powierzył mu zadania proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Masalskim. W latach 1974–1976 ks. Wasilij Agrikow odbywał służbę wojskową.

W lutym 1977 powrócił do pełnienia obowiązków duszpasterskich jako kapłan eparchii moskiewskiej. 6 grudnia 1980 złożył wieczyste śluby zakonne przed metropolitą krutickim i kołomieńskim Juwenaliuszem (Pojarkowem). Jako hieromnich służył kolejno w parafiach św. Mikołaja w Puszkinie, św. Mikołaja w Łosino-Pietrowsku, Zaśnięcia Matki Bożej w Szubinie, Narodzenia Matki Bożej w Obrazcowie, św. Włodzimierza w Mytiszczach. Od 31 października 1994 został dodatkowo dziekanem dekanatu mytiszczyńskiego. 9 marca 1987 otrzymał godność igumena, zaś 12 czerwca 2001 – archimandryty. W trybie zaocznym ukończył seminarium duchowne i Akademię Duchowną w Moskwie.

2 września 2001 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie miała miejsce jego uroczysta chirotonia na biskupa pomocniczego eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa dmitrowskiego. Jako konsekratorzy wzięli w niej udział patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II, metropolici kruticki i kołomieński Juwenaliusz, sołnecznogorski Sergiusz, kiszyniowski i całej Mołdawii Włodzimierz, wołokołamski i juriewski Pitirim, arcybiskupi filadelfijski i Zachodniej Pensylwanii Herman (Kościół Prawosławny w Ameryce), kałuski i borowski Klemens, pskowski i wielkołucki Euzebiusz, możajski Grzegorz, istriński Arseniusz, tobolski i tiumeński Dymitr, biełgorodzki i starooskolski Jan oraz biskupi ottawski i całej Kanady Serafin (Kościół Prawosławny w Ameryce), władywostocki i nadmorski Beniamin oraz oriechowo-zujewski Aleksy.

Pełnił funkcję proboszcza parafii św. Eliasza w Czerkizowie. Był również odpowiedzialny za parafie położone we wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy[1].

28 grudnia 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przeniósł go na katedrę briańską[2]. W 2013 otrzymał godność metropolity[3].

Przypisy

Bibliografia