Aleksander (Agrikow)

Aleksander
Александр
Wasilij Agrikow
Василий Агриков
Metropolita briański
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia13 maja 1953
obwód astrachański
Metropolita briański
Okres sprawowaniaod 2013
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia briańska
Śluby zakonne6 grudnia 1980
Diakonat2 czerwca 1974
Prezbiterat5 czerwca 1974
Sakra biskupia2 września 2001
Sukcesja apostolska
Data konsekracji2 września 2001
MiejscowośćMoskwa
MiejsceSobór Chrystusa Zbawiciela
KonsekratorAleksy II
WspółkonsekratorzyJuwenaliusz (Pojarkow), Sergiusz (Fomin), Włodzimierz (Kantarian), Pitirim (Nieczajew), Herman (Swaiko), Klemens (Kapalin), Euzebiusz (Sawwin), Grzegorz (Czirkow), Arseniusz (Jepifanow), Dymitr (Kapalin), Jan (Popow), Serafin (Storheim), Beniamin (Puszkar), Aleksy (Frołow)

Aleksander, imię świeckie Wasilij Agrikow (ur. 13 maja 1953 w obwodzie astrachańskim) – rosyjski biskup prawosławny.

Jest synem kapłana prawosławnego. Po uzyskaniu dyplomu szkoły średniej ukończył w Moskwie szkołę medyczną. 2 czerwca 1974 metropolita jarosławski i rostowski Jan wyświęcił go na diakona, zaś 5 czerwca na kapłana i powierzył mu zadania proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Masalskim. W latach 1974–1976 ks. Wasilij Agrikow odbywał służbę wojskową.

W lutym 1977 powrócił do pełnienia obowiązków duszpasterskich jako kapłan eparchii moskiewskiej. 6 grudnia 1980 złożył wieczyste śluby zakonne przed metropolitą krutickim i kołomieńskim Juwenaliuszem (Pojarkowem). Jako hieromnich służył kolejno w parafiach św. Mikołaja w Puszkinie, św. Mikołaja w Łosino-Pietrowsku, Zaśnięcia Matki Bożej w Szubinie, Narodzenia Matki Bożej w Obrazcowie, św. Włodzimierza w Mytiszczach. Od 31 października 1994 został dodatkowo dziekanem dekanatu mytiszczyńskiego. 9 marca 1987 otrzymał godność igumena, zaś 12 czerwca 2001 – archimandryty. W trybie zaocznym ukończył seminarium duchowne i Akademię Duchowną w Moskwie.

2 września 2001 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie miała miejsce jego uroczysta chirotonia na biskupa pomocniczego eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa dmitrowskiego. Jako konsekratorzy wzięli w niej udział patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II, metropolici kruticki i kołomieński Juwenaliusz, sołnecznogorski Sergiusz, kiszyniowski i całej Mołdawii Włodzimierz, wołokołamski i juriewski Pitirim, arcybiskupi filadelfijski i Zachodniej Pensylwanii Herman (Kościół Prawosławny w Ameryce), kałuski i borowski Klemens, pskowski i wielkołucki Euzebiusz, możajski Grzegorz, istriński Arseniusz, tobolski i tiumeński Dymitr, biełgorodzki i starooskolski Jan oraz biskupi ottawski i całej Kanady Serafin (Kościół Prawosławny w Ameryce), władywostocki i nadmorski Beniamin oraz oriechowo-zujewski Aleksy.

Pełnił funkcję proboszcza parafii św. Eliasza w Czerkizowie. Był również odpowiedzialny za parafie położone we wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy[1].

28 grudnia 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przeniósł go na katedrę briańską[2]. W 2013 otrzymał godność metropolity[3].

Przypisy

Bibliografia

Poprzednik
Teofilakt (Moisiejew)
Biskup briański
od 2011
Następca
Nadal sprawuje urząd