Aleksander Przypkowski

Aleksander Przypkowski
Herb
Radwan
RodzinaPrzypkowscy herbu Radwan
Data urodzeniaok. 1595
Data i miejsce śmierci1 sierpnia 1639
Przytkowice
OjciecJan Przypkowski
MatkaKrystyna Oleśnicka
Żona

Katarzyna Wilczek

Dzieci

zmarł bezpotomnie

Aleksander Przypkowski herbu Radwan (ur. ok. 1595, zm. 1 sierpnia 1639 w Przytkowicach) – działacz kalwiński, dyplomata, dworzanin Krzysztofa Radziwiłła. Był synem Jana i Krystyny Oleśnickiej.

Po powrocie ze studiów uniwersyteckich w Marburgu (1616) i Bazylei (1617) wstąpił w 1620 na służbę do księcia Krzysztofa Radziwiłła. W 1621 był w otoczeniu księcia podczas wyprawy inflanckiej przeciw Szwedom. W 1622 jako zarządca dworu księżnej Anny Radziwiłłowej opiekował się małoletnim Januszem Radziwiłłem. W 1627 objął zarząd dóbr i miasta Kiejdan, w których prowadził rozbudowę zboru kalwińskiego (1628).

W latach 1628 – 1633 przebywał za granicą z Januszem Radziwiłłem jako opiekun księcia. Byli m.in. u elektora saskiego Jana Jerzego (marzec 1630), odwiedzili Luizę Juliannę Orańską, wdowę po Fryderyku IV, elektorze palatynie Renu (grudzień 1630). W grudniu 1630 zatrzymali się w Altdorfie; 20 stycznia 1631 Przypkowski wraz z księciem Januszem zapisali się na tamtejszy uniwersytet, co nie spodobało się Krzysztofowi Radziwiłłowi; wkrótce opuścili Niemcy i z nakazu Radziwiłła udali się do Lejdy, gdzie na tamtejszym uniwersytecie 14 kwietnia 1631 wpisał się Przypkowski jako aulae magister księcia Janusza.

Na początku 1634 został wysłany przez Władysława IV Wazę z poufną misją do Anglii, do Karola I, w trakcie której miał omówić plany małżeństwa Władysława Wazy z Elżbietą, córką palatyna Renu Fryderyka; miał także przeprowadzić rozmowy w sprawie pomocy floty i żołnierzy angielskich do zabezpieczenia Bałtyku przed szwedzkimi restrykcjami.

W 1635 został cześnikiem oszmiańskim; objęcie tego urzędu wiązało się z małżeństwem Przypkowskiego z Katarzyną z Wilczków, wdową po marszałku oszmiańskim, Jerzym Szorcu. W tym samym roku został namiestnikiem Krzysztofa Radziwiłła w administracji ekonomii mohylewskiej.

Zmarł 1 sierpnia 1639 w Przytkowicach. Katarzyna z Wilczków Przypkowska sprowadziła zwłoki męża do Wilna i 25 lutego 1640 pochowała na tamtejszym cmentarzu ewangelickim.

W trakcie jego pogrzebu doszło do incydentu na tle wyznaniowym. Kondukt, jako kalwiński, został napadnięty przez tłum i tylko dzięki piechocie Janusza Radziwiłła, który nakazał strzelać do pospólstwa, zamieszki nie przerodziły się w tumult.

Zobacz też

Bibliografia

  • Polski Słownik Biograficzny, t. XXIX, Ossolineum 1986.
  • W. Budka, Przypkowscy i ich rola w ruchu reformacyjnym, [w:] Reformacja w Polsce, rocznik IV, Warszawa 1926.
  • L. Chmaj, Samuel Przypkowski na tle prądów religijnych XVII wieku, Kraków 1927.

Media użyte na tej stronie

Herb Radwan.svg
Autor: Vector image created by Bogaty. Based in part on the vector images created by Bastianow. Original work published by Tadeusz Gajl in "Herby szlacheckie Rzeczypospolitej Obojga Narodów" (Gdańsk, 2003, ISBN 8388595121)., Licencja: CC BY-SA 4.0
W polu czerwonym chorągiew kościelna złota o trzech strefach z krzyżykiem tejże barwy na szczycie.