Aleksandr Bondar

Aleksandr Bondar
Александр Бондарь
15 zwycięstw
pułkownik lotnictwa pułkownik lotnictwa
Data i miejsce urodzenia

2 września 1922
Zmiejskaja, Osetia Północna

Data i miejsce śmierci

14 maja 1992
Armawir, Rosja

Przebieg służby
Lata służby

1941–1958

Siły zbrojne

Armia Czerwona
Wojskowe Siły Powietrzne

Jednostki

866 IAP

Stanowiska

pilot, dowódca eskadry

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order LeninaOrder Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasyOrder Czerwonej GwiazdyOrder Czerwonej GwiazdyOrder Czerwonej Gwiazdy

Aleksandr Bondar (ros. Александр Алексеевич Бондарь, ur. 2 września 1922 w stanicy Zmejskaja w Osetii Północnej, zm. 14 maja 1992 w Armawirze) – radziecki lotnik wojskowy, pułkownik, Bohater Związku Radzieckiego (1944).

Życiorys

Urodził się w rodzinie kozackiej. Po ukończeniu szkoły średniej w 1939 uczył się w aeroklubie, od marca 1941 służył w Armii Czerwonej, w 1942 ukończył wojskową lotniczą szkołę pilotów w Krasnodarze. Od października 1942 uczestniczył w wojnie z Niemcami, walczył jako lotnik, dowódca klucza i dowódca eskadry na Froncie Południowo-Zachodnim i 3 Ukraińskim, był dwukrotnie ranny. Brał udział w Operacji "Saturn" i operacji charkowskiej, m.in. w walkach w rejonie Starobielska i Iziumu, bitwie o Dniepr w rejonie Zaporoża, w operacji nikopolskiej, krzyworoskiej i odeskiej, walkach na przyczółku dniestrowskim, operacji jassko-kiszyniowskiej i budapesztańskiej. Od 1944 należał do WKP(b). Do czerwca 1944 jako szturman (nawigator) 866 pułku lotnictwa myśliwskiego 288 dywizji lotnictwa myśliwskiego 17 Armii Powietrznej 3 Frontu Ukraińskiego w stopniu starszego porucznika wykonał 252 loty bojowe i stoczył 48 walk powietrznych, w których strącił osobiście 15 samolotów wroga. Kontynuował służbę w swoim pułku, otrzymał stopień kapitana, jednak jego karierę wojskową przerwał przypadek; 4 kwietnia 1945 w Austrii przypadkowym strzałem z pistoletu śmiertelnie ranił innego lotnika, Witalija Mikriukowa. 25 czerwca 1945 trybunał wojskowy 17 Armii Powietrznej skazał go za to na 8 lat pozbawienia wolności; później trybunał wojskowy Południowej Grupy Wojsk obniżył karę do 3 lat. Na podstawie postanowienia Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 7 lipca 1945 o amnestii związanej ze zwycięstwem w wojnie z Niemcami został zwolniony. Trybunał wnioskował o pozbawienie Bondara odznaczeń i początkowo naczelna prokuratura poparła ten wniosek, jednak rozstrzygnięcie tej kwestii było kilkakrotnie przekładane i ostatecznie w styczniu 1950 postanowiono zachować mu odznaczenia. Bondar służył w Siłach Powietrznych na Dalekim Wschodzie, otrzymał stopień pułkownika, w 1958 został zwolniony do rezerwy. Jego imieniem nazwano ulicę w jego rodzinnej miejscowości.

Odznaczenia

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

CCCP air-force Rank polkovnik infobox.svg
Rank insignia of the Soviet Union/Russian Federation (1955-1991), here Army "Colonel" (OF5) – shoulder strap dress uniform/ Airborne forces, Air force, and Aviation of the Air Defence Forces.
Flag of the Soviet Air Force 2.svg
Flag of the Soviet Air Force
Золотая Звезда Героя Советского Союза.svg
Medal “Gold Star” of a “Hero of the Soviet Union”
Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
SU Order of the Red Banner ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Banner. The Soviet Union (USSR).
Order of Alexander Nevsky.png
Ribbon bar to the Order of Alexander Nevsky of the Soviet Union, 1942.
POL Order Wojny Ojczyźnianej 1kl BAR.svg
Baretka: Order Wojny Ojczyźnianej I klasy
SU Order of the Red Star ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Star‎. The Soviet Union (USSR).
Order alexander nevsky rib.png
Ribbon bar to the Order of Alexander Nevsky of the Soviet Union, 1942.